League of Legends

Şampiyonluk Ligi 2016 Yaz Mevsimi 1. Hafta 1. Gün

Getirilen format değişikliğiyle iki maçlık seriler üzerinden oynanan Şampiyonluk Ligi’nde 2016 Yaz Mevsimi heyecanı başladı.Mevsim başlamadan önce sürpriz transferler gerçekleşse de, ligimiz kurulduğundan beri en stabil dönemlerini geçiriyor. Tam dört takım kadrosunu değiştirmezken, yapılan transferler de mevcut kadroları güçlendirme amacı ile yapıldı.

Haftanın ilk serisinde geçen mevsimin formda iki takımı Beşiktaş.OyunHizmetleri ve Team Aurora karşı karşıya geldi. Nefes kesen seride iki takım da birer galibiyet alarak haftaya 1 puan ile başlarken, geçen mevsimde normal sezonu lider olarak kapatan Dark Passage ile Team Turquality günün ikinci serisinde karşı karşıya geldi. Görece rahat bir galibiyet alan Dark Passage, rakibine maç vermedi ve lige 3 puan ile başladı. Günün son serisinde ise HWA ile ligin en yeni takımı Oyunfor.Crew karşı karşıya geldi. Holyphoenix’i transfer edip kadrosunu güçlendiren HWA da Crew karşısında zorlanmadı ve 2-0 kazanarak 3 puanı hanesine yazdırdı.

Beşiktaş.OyunHizmetleri 1-1 Team Aurora

Kış Mevsimi Finalleri’nde mücadele gösteren iki takımın mücadelesi oldukça çekişmeli geçti. İki takım da birer galibiyet alarak lige birer puanla başladı. Serinin ilk maçında iki takım da meta seçimleri ile klasik kompozisyonlar kurdu. İki takım da maç boyunca bolca hata yaptı ve avantaj sürekli el değiştirdi. Beşiktaş’ta özellikle Ruvelius’un yaptığı pozisyon hataları göze fazlaca çarparken Team Aurora’da ise oyun sonu karar verme mekanizmalarındaki eksiklikler takıma zarar verdi. Team Aurora ile ilk maçına çıkmasına rağmen biraz tutuk bir performans sergileyen Crystal, oyun sonunda doğru takımının pozisyon hatası yapmasın engelleyemedi. Alt koridordan ilerleyen Beşiktaş 54. dakikada karşılaşmayı bitirdi ve seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci karşılaşması ise ilk maça nazaran çok daha tek taraflı geçti. Caitlyn etrafına harika bir kompozisyon kuran Team Aurora, baskın bir oyun ile Beşiktaş’a harita üzerinde hareket alanı bırakmadı ve karşılaşmayı 35. dakikada bitirmeyi başardı. Aurora’da Crystal, bir nevi imza şampiyonlarından birisi olan Gragas ile çok iyi bir performans gösterirken Avenuee da şu anki metada en güçlü şampiyonlardan birisi olan Karma ile ayrık ittirmede çok iyi bir iş çıkardı. Aurora’nın bu galibiyetiyle seri 1-1 tamamlanmış oldu.


Dark Passage 2-0 Team Turquality

Geçen mevsimi lider kapatan fakat yarı finalde elenen Dark Passage ile lige büyük umutlarla başlamasına rağmen bekleneni veremeyen Team Turquality’nin mücadelesinden DP galip ayrıldı. Serinin ilk karşılaşmasında harika bir ayrık ittirme kompozisyonu kuran DP, bu stratejiyi sonuna kadar kullandı ve rakibini darmadağın etti. Sistematik bir şekilde haritayı kontrol eden takım, geçtiğimiz mevsim oynadığı makro oyun odaklı tarzını bu maçta da devam ettirdi. Rotasyonlar konusunda TT’den çok daha iyi olan ve rakibini pozisyon dışında yakaladığında cezalandırmaktan çekinmeyen DP, üç inhibitörü de açarak 35. dakikada karşılaşmayı kazandı.

Serinin ikinci maçı da ilk maçtan çok farklı bir şekilde geçmedi. Yine makro anlamda harika bir oyun oynayan DP, 39. dakikada karşılaşmayı kazanmayı başardı. Skor anlamında DP ile başa baş gitmesine rağmen DP’nin haritadaki hamlelerine karşılık vermekte çok geciken TT, iyi bir kompozisyon kurmasına rağmen elde ettiği avantajları büyütmeyi başaramadı. TT özellikle de oyunun başındaki koridor değişikliğinde birçok hata yaparken, DP takımında çaylak ormancı Xerxe ligdeki rakiplerine bu serideki performansıyla adeta göz dağı verdi. DP bu galibiyet ile seriyi 2-0 kazandı ve lige üç puan ile başlayan ilk takım oldu.


HWA 2-0 Oyunfor.Crew

Geçtiğimiz mevsim lige efsane bir şekilde başlamasına rağmen 5. haftadan sonra performansında düşüş yaşayan HWA ile Şampiyonluk Ligi’ne bu mevsim tekrar yükselen Oyunfor.Crew’ın karşılaşmasından HWA galip ayrıldı. Serinin ilk maçında rakibinden çok daha fazla koordineli bir görüntü çizen HWA, Hatrixx ve Holyphoenix’in istikrarlı performansıyla rahat bir galibiyet aldı. Takım savaşları başladığında Crew’dan daha hızlı bir şekilde toplanan ve verdiği kararları hızlı bir şekilde uygulayan HWA’da Holyphoenix 9-0-5 skoru ile maçın yıldızıydı. Crew ise Holy-Visdom ikilisine karşı koridor değiştirmeyerek büyük bir hata yaptı. Takım zaman zaman doğru hamleler yapsa da kopuk bir görüntü sergiledi. Yine de gelecek haftalar için Crew’ın performansı ümit verdi.

Serinin ikinci maçında da ilk maça benzer bir performans gösteren HWA, zorlanmadan karşılaşmayı kazandı. Oyunfor.Crew ise ilk maça nazaran daha derli toplu ve daha iyi iletişim kuran bir takım görüntüsü çizdi. Orta koridor oyuncusu React’ın koridor safhasındaki gereksiz açılmalarını çok iyi değerlendiren HWA, Hatrixx’i Zed ile beslemeyi başardı. Oyunda baronu aldıktan sonra çok rahat kartopu olan HWA, 30. dakikada karşılaşmayı bitirdi ve seriyi 2-0 kazandı. HWA’da Holyphoenix Ezreal ile yine çok iyi bir oyun çıkartıp yenilmezken, takım Crew’a sadece 6 skor verdi.


Formatın değişmesiyle beraber ilk serilerin oynandığı Şampiyonluk Ligi’nde ilk hafta ilk gün karşılaşmaları böylelikle tamamlandı. 1. hafta 2. gün programı ise şu şekilde:

  • 17:00 HWA-Team Turquality
  • 19:00 Dark Passage-Team Aurora
  • 21:00 Supermassive-Çilekler
Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir