League of Legends

Şampiyonluk Ligi 2016 Yaz Mevsimi 1. Hafta 2. Gün

Yenilenen formatıyla iki maçlık seriler üzerinden oynanan Şampiyonluk Ligi’nde 2016 Yaz Mevsimi’nde ilk hafta son hızıyla devam ediyor. İlk gün karşılaşmalarında Beşiktaş.OyunHizmetleri ve Team Aurora beraber kalırken Dark Passage ve HWA Gaming üç puanı hanesine yazdırmıştı.

Haftanın ikinci gün karşılaşmaları ise büyük bir sürprizle başladı. İlk gün Oyunfor.Crew karşısında güçlü bir performans sergileyen HWA, Team Turquality’ye 2-0 yenilirken TT yılın en iyi oyunlarından birini oynadı. Günün ikinci maçında Team Aurora’yı 2-0 geçen Dark Passage istikrarlı performansını sürdürürken, KMF Şampiyonu Supermassive ise Çilekler karşısında rahat bir galibiyet aldı.

HWA 0-2 Team Turquality

Günün ilk serisinin oldukça hızlı başladığını söyleyebiliriz. Reach’in agresif orman baskını nedeniyle iki takım da HWA’nın mavi güçlendirmesinin etrafında  savaşırken, buradan avantajlı ayrılan HWA oldu. Dün Dark Passage karşısında yer yer iyi oynamasına rağmen elde ettiği avantajları daha büyük avantajlara çeviremeyen TT, bugün çok farklı bir kimlik ile oynayarak izleyen herkesi şaşırttı. Maçın kopma noktası ise alt koridorda HWA’nın kule altı girişiydi. Takım savaşından avantajlı çıkmış gibi görünen HWA, Vladimir’i hesaba katmadı ve LongB üçte üç yaparak kartopu olacağının sinyalini verdi. Bu noktadan sonra ise oyun tamamıyla LongB’nin egemenliği altında geçti. Vladimir ile takım savaşlarında istediğini yapan ve HWA’nın taşıyıcılarını aradan çıkaran oyuncu, oldukça iyi bir maç çıkardı. HWA’nın kırmızı güçlendirmesinin etrafındaki takım savaşında fazla inanan TT Hatrixx’e dörtte dört yapma şansı tanısa da, takım önde olduğunun bilincinde iken üst koridoru ittirdi ve karşılaşmayı kazandı.

İlk maça nazaran çok daha savaş odaklı geçen serinin ikinci maçında TT daha proaktif oynayan taraf oldu. İlk maçtaki zafer ile kendine güveni artan takım HWA’dan daha hızlı bir şekilde savaş için toplanırken, Fencer ve Reach bu maçta TT’yi taşıyan oyuncular oldu. Öte yandan HWA ise dün Çilekler’e karşı kurduğu Zed kompozisyonunu TT karşısında doğru bir şekilde kullanamadı. Zed’in doğru şampiyonları aradan çıkaramaması ve Fizz-Elise ikilisinin sürekli TT tarafından cezalandırılması HWA’nın maçı kaybetmesinin nedenlerindendi. Baron’u çalmasına rağmen aradaki farkı eritemeyen HWA, ikinci defa baronu çalamayınca TT bu avantajı orta koridordan itip Nexus kulesi almakla değerlendirdi. 48. dakikadaki takım savaşını kazanan TT, orta koridordan ilerleyerek karşılaşmayı kazandı ve sezonun ilk 3 puanını hanesine yazdırdı.


Dark Passage 2-0 Team Aurora 

Haftanın merakla beklenilen serilerinden birisi olan karşılaşmada ilk maç DP’nin zaferi ile sonuçlandı. Yeni ormancısı Xerxe’nin imza şampiyonu olan Hecarim ile Swain’i tercih eden DP’ye karşılık Aurora ise standart takım savaşı odaklı bir kompozisyon kurdu. Karşılaşmanın ilk 20 dakikası DP’nin kontrolünde geçerken takım bilindik makro oyununu sürdürdü. Aurora ise tam anlamıyla planladığı hiçbir şeyi gerçekleştiremedi. Özellikle Avenuee LeBlanc ile çok kötü bir performans sergilerken takım hiç kule alamadı. Ejder de alamayan Aurora sadece 5 skor alabildi. Öte yandan DP’de Xerxe dünkü iyi performansını bugün de sürdürürken takım oldukça uyumlu gözüktü.

Serinin ikinci karşılaşması ise çok daha “kanlı” bir şekilde geçti. İlk maçtaki pasif görüntüsünün ardından ikinci maç çok daha agresif bir oyun oynayan Aurora, ne yazık ki bu agresifliği doğru bir şekilde sonuçlandıramadı. Haritanın her bölgesinde agresif oyun yapmaya kalkıştıktan sonra DP oyuncuları tarafından cezalandırılan Aurora’da tıpkı ilk maçta olduğu gibi bu maçta da alt koridor ikilisi DarkSide-Zergsting takımın en iyisiydi. Üst koridoru kamplamaya çalışan Crystal ise DP oyuncuları tarafından sürekli karşı baskınlarla durduruldu ve Aurora’nın kazanma şartları dakikalar ilerledikçe azaldı. Avenuee’den yine bekleneni alamayan Aurora, maçı kaybederek seriyi de kaybetmiş oldu. DP ise yeni ormancısı ve destek oyuncusu ile oldukça derli toplu, bıraktığı yerden devam ediyormuş gibi bir görüntü çiziyor. Özellikle Xerxe, ligin en iyi ormancısı olma yolunda hızlıca ilerliyor.


Supermassive 2-0 Çilekler

Son şampiyon Supermassive ile geçen mevsim ligden düşmenin kıyısından dönen Çilekler arasındaki mücadele Supermassive’in zaferi ile sonuçlandı. Serinin ilk karşılaşmasında bildik oyununu oynayan Supermassive, Stomaged’in koridorlara sırayla yardım etmesi ile kuleleri teker teker aldı ve avantajını büyüttü. Haritayı kontrol eden ve Çilekler’in kule almasını engelleyen takım, 23. dakikada cesur bir karar alarak barona başladı. Bu sırada Naru’yu alan Çilekler, barona devam etmek yerine kararsız kalıp savaşa girmeye çalıştı, fakat onu da tam olarak yapamadı. Hatasının bedelini baronu kaptırmakla ödeyen Çilekler, maçı da böylelikle kaybetti ve seride geriye düştü.

Serinin ikinci karşılaşmasında da Fabfabulous ile oynayan Supermassive, ilk maça göre çok daha rahat bir galibiyet aldı. Üst koridorda Irelia ile mücadele eden Fabfab, Maokai ile minyon sayısında çok geride olmasına rağmen harita üzerinde Stomaged ile birlikte çıkardığı skorlar nedeniyle oyunda büyük bir etki yarattı. Bilindik makro oyununun yanı sıra takım savaşlarını çok iyi seçen Supermassive’de Achuu Çöp de harika pozisyon alarak Caitlyn ile takımını sırtladı. Supermassive bu galibiyet ile seriyi 2-0 kazanarak ilk 3 puanını da almış oldu.


Yeni mevsimin ilk iki günü sonucunda Pazartesi maçları hariç oluşan puan durumu şu şekilde:

şampiyonluk ligi 2016 ym puan durumu

Bu akşam Çilekler ile Beşiktaş, ardından da CREW ile Supermassive mücadele edecek. Gelecek haftanın programı ise şu şekilde:

18 Haziran Cumartesi

  • 13:00 Dark Passage-Çilekler
  • 15:00 Team Aurora-HWA
  • 17:00 Team Turquality-Supermassive

19 Haziran Pazar

  • 13:00 Çilekler-Oyunfor.Crew
  • 15:00 Beşiktaş.OyunHizmetleri-HWA
  • 17:00 SuperMassive-Team Aurora

20 Haziran Pazartesi

  • 17:00 Oyunfor.Crew-Team Turquality
  • 19:00 Beşiktaş-Dark Passage
Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir