League of Legends

5Mid Özel: Şampiyonluk Ligi tek maçlık lig formatına geri dönüyor

Riot Games

Uzun süredir iki maçlık seriler halinde oynanan Türkiye Şampiyonluk Ligi, 5Mid’in edindiği bilgilere göre 2018 Kış Mevsimi’nden itibaren tek maçlı sisteme geri dönüyor.Dünya üzerinde hemen hemen tüm League of Legends liglerinde önemli değişiklikler meydana geliyor. NA LCS bu sezondan itibaren franchising sistemine geçerek karşılaşmalarını Bo1 üzerinden oynamaya başlayacak. EU LCS’te yaşanan ekonomik tartışmaların ardından grup sisteminden kurtuluyor, takımlar daha çok ödeme alıyor ve tıpkı NA LCS gibi format Bo1’a dönüyor. Üç maçlık serilerin izlenme sayısı konusunda ciddi tereddütleri bulunan Riot, dünyanın en önemli liglerinde bunu değiştirmek için adımlar atıyor, ülkemiz de bu liglerden geri kalmıyor.

Hali hazırda Şampiyonluk Ligi özelinde Bo2 tartışmaları devam etmekteydi. Takımlar da izleyiciler de bu sistemden memnun değildi. Beraberlik Avrupa’da bulunan futbol kültüründen ötürü yadırganmasa da, özellikle ligimizde ilk haftalarda karşılaşmaların çoğunlukla berabere bittiğine şahit olduk. Seriye 1-0 önde başlayan takımın çoğunlukla ikinci maçı kaybettiğini, böylelikle her iki tarafın da yeteri kadar ödüllendirilmediği hissi Bo2’ye karşı kurulan argümanlardan birisiydi. Bununla beraber izleyici sayısındaki düşüşü Şampiyonluk Ligi için de gözlemledik. İzleyiciler çoğunlukla desteklediği takımların karşılaşmasını izliyordu, zira haftanın üç günü neredeyse tüm gün oynanan maçlar oldukça uzun sürüyordu.

Bo1’in ligimiz açısından daha iyi olacağı ise hemen hemen kesin. Sürprizlere daha açık olmasına rağmen format açısından dünyanın geri kalanını takip etmemiz bizim açımızdan önemli. Bo3 mü Bo1 mi tartışmaları hala devam etse de, izleyiciler açısından Şampiyonluk Ligi’ni takip etmek çok daha kolay olacaktır. Öte yandan Riot Games’in Twitter üzerinden de duyurduğu, takım sahipleri ile yapılan toplantı neticesinde aldığı diğer kararlar hakkında henüz net bir bilgiye erişebilmiş değiliz. Riot Games Türkiye’nin kısa süre içerisinde değişiklikleri resmen açıklamasını bekliyoruz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. can

    14 Kasım 2017 at 17:15

    aşırı biçimde saçma olmuş. amacı BO3 veya Bo5 olan lig sonu aşamasına daha az maç yaparak gelecek takımlar … Ben türkiye’de izlenme konusunda hiç bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum . Bence 1 maç yerine haftanın 6 günü neredeyse tüm takımların her hafta karşılaşacağı bir seri daha mantıklı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir