League of Legends

5Mid Özel: Şampiyonluk Ligi’nin yeni ekibi Team Galakticos

2017 yılı, Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin belki de en çekişmeli sezonlarından birisi olacak. Hali hazırda ligi domine eden Dark Passage ve SuperMassive’in yanı sıra her takım iddialı bir kadro kurdu. Esporun gelişimine büyük katkıda bulunan futbol kulüpleri, ülkemizdeki League of Legends sahnesinde aktif olarak faaliyet gösterirken, ligimizin en yeni takımlarından birisi de Team Galakticos oldu.

Galatasaray Espor ve 1907 Fenerbahçe’nin sahneyi büyük bir şekilde etkileyeceğinden hiçbir şüphe yok. Büyük hayran kitlesine esporu tanıtmaya çalışan kulüplerin yanı sıra, ligimizde altyapı açısından da önemli gelişmeler yaşanıyor. Team Galakticos da, ORORO’nun Şampiyonluk Ligi’ndeki yerini satın alarak League of Legends sahnesine adım attı. Biz de büyük bir yatırım yaparak espora giriş yapan Galakticos takımı sahipleri Murat Tayhan ve Serdar Ekrem Şirin ile sektör üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

Çok kısa bir süre içerisinde büyük gelişmeler yaşayan ve hızını kesmeden büyümeye devam eden esporda son yıllarda önemini arttıran birçok kavram var. Artık takımlar sadece “yıldız” oyuncu odaklı bir transfer politikası gütmüyor. Organizasyonların değer verdiği şeyler arasında oyuncuların sinerjisi ve koç pozisyonundaki ismin kalitesi de bulunuyor. Dünyadaki en başarılı profesyonel espor organizasyonları kalabalık bir analist ve koç kadrosu ile çalışıyor. Biz de ilk olarak takımın nasıl bir transfer stratejisi izlediğini Murat Tayhan’a sorduğumuzda, en büyük önceliği koç pozisyonuna verdiklerini öğrendik. Esporda başarının oyuncular kadar sağlam bir analist ve koç kadrosu ile yakalandığının üzerinde duran Tayhan, yurt dışındaki takımlardan örnek vererek Galakticos’un kadrosunda da öncelikle menajerin ve koçun belirlendiğini söyledi.

Esporu geleneksel sporlardan ayıran birçok özellik bulunuyor. Tamamıyla bilgisayar oyunları üzerinden takımların stratejisini izlediğimiz sektörün cilvelerinden birisi de oyuncuların profesyonel kariyerlerinin görece kısa olması. 16-17 yaşında profesyonel kariyerine başlayan oyuncular genellikle 23-24 yaşında “emekli” oluyor. Dolayısıyla birinci jenerasyon oyuncuların çoğu emekli olurken, genç oyunculara yer açılıyor. Bu sürekli bir sirkülasyonu gerektiriyor. Özellikle Kore’de genç oyuncu yetiştirme büyük önem taşıyor. Bu duruma bakış açılarını sorduğumuzda Serdar Ekrem Şirin’den Galakticos’un oyuncu yetiştirmeye çok fazla önem verdiğini öğreniyoruz. Transfer edilen oyuncularla uzun süreli anlaşmalar imzaladıklarını belirten Şirin, doğru iş etiği ile ülkemizdeki genç oyuncuların birer yıldız haline dönüşebileceğinin altını çizdi. Altyapı kavramı git gide daha fazla önem kazanırken, Şirin ve Tayhan’ın bakış açısına dayanarak Galakticos’un sektörün arka planındaki gelişmelere de değer verdiği çıkarımında bulunmak mümkün.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere esporda başarının anahtarlarından birisi sinerji. Dünya geneline baktığımızda da bir yıldan uzun bir süre kadrosunu koruyan takımların başarıya ulaştığını görüyoruz. Bu takımlara verilebilecek en güzel örneklerden birisi SK Telecom T1. S4’te bir kadro değişikliğine giden takım, S5 ve S6’da Dünya Şampiyonluğu yaşamıştı. Batı dünyasının en yetenekli nişancılarından birisi olarak gösterilen Forg1ven’ın her mevsim bir takım değiştirmesi de, işler yolunda gitmediğinde oyuncuların kariyeri nasıl şekilleniyor özelinde oldukça iyi bir örnek. Kurulan kadro ile uzun süre mücadele etmek istediklerini belirten Tayhan, Türkiye’deki espor sektörüne farklı bir bakış açısı kazandırmayı amaçladıklarını da belirtti. Sektördeki insanların genç yaştaki bireyler olmasından ötürü belirli bir profesyonellik seviyesi yakalamanın oldukça zor olduğunu kaydeden Tayhan ve Şirin, Galakticos’un bu konuda sektöre yeni bir soluk getireceğini vurguladı.

Ülkemizin başarılı yatırımcıları ve iş adamlarından olan Murat Tayhan ile Serdar Ekrem Şirin’e bize vakit ayırdıkları için teşekkür ediyoruz. 5Mid ekibi olarak Team Galakticos’a Türkiye Şampiyonluk Ligi’nde başarılar diliyoruz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir