League of Legends

Şampiyonluk Yolunda: SuperMassive – Oyunfor.Crew

Türkiye Şampiyonluk Ligi 2017 Kış Mevsimi Finali’ne artık sayılı günler kaldı ve sahneyi yakından takip edenler sabırsız bir şekilde bu büyük organizasyonu beklemeye koyuldu. Biz de 5Mid olarak final serisi öncesi takımların genel durumlarını ve koridor eşleşmelerini istatistikler ışığında değerlendirip bu yazımızda sizlere sunmuş olacağız.

22 Nisan cumartesi günü saat 14:00’te Volkswagen Arena’da oynanacak Kış Mevsimi Final serisinde bir önceki şampiyon SuperMassive ile tarihinde ilk kez finale yükselen Crew takımları karşı karşıya gelecek. Dilerseniz analize geçmeden önce takımların final yolunda neler yaptığına göz atalım. Sezon başında yaptığı transferlerle dikkat çeken Oyunfor.Crew, geçtiğimiz mevsimdeki kötü performansını unutturmayı amaçladı ve başarılı da oldu. Yukarı koridora Elwind’i alan ekip, lige başladığı React ile yollarını ayırıp GodBro’yu takıma kattı. Ormanda ise Mojito’ya yer veren Crew, alt koridorda da başarılı nişancı Madness ve destek Wendelbo’nun uyumu sayesinde normal sezonda önemli bir başarı yakalamış oldu. Tabii ki bu önemli oyuncuların yanında geçtiğimiz yıl Dark Passage’ı çalıştıran ve IWCQ tecrübesi olan Lelouch’un katkısını da gözardı etmek yanlış olur. Özellikle seçim yasaklama aşamasındaki stratejileriyle maçların alınmasında önemli rol oynayan  başarılı koç, takımın sahip olduğu en büyük kozlarından biri konumunda.

Kış Mevsimi normal sezonunu, son haftalardaki puan kayıplarıyla gerilediği üçüncü sırada tamamlayan Oyunfor.Crew, böyle olunca playoff’lara yarı finalden katılma şansını elinden kaçırmış oldu. Çeyrek final aşamasında Galakticos ile eşleşen ve rakibini rahat bir şekilde geçen ekip, adeta rakiplerine gözdağı verdi. Ardından ligde ikinci sırayı kaptırdığı Aurora ile yarı finalde kozlarını paylaşan Oyunfor.Crew, 3-1 ile tamamladığı seri sonrası finale adını yazdırmayı başardı ve KMF 2017’de Volswagen Arena’da olma hakkı elde etti.

SuperMassive ise rakibine nazaran daha kolay bir şekilde finale yükselme başarısı gösterdi. Alt koridora DP’den Zeitnot’u transfer eden ve bu sezon kurduğu tamamı Türk oyunculardan oluşan kadrosuyla iyi işler yapan SUP, yakaladığı sinerjiyle rakiplerinin bir adım önüne geçti. Normal sezonda üstün performans göstererek ligi ilk sırada bitiren ekip, playoff’lara yarı final aşamasından katılma hakkı kazandı. Burada, HWA’yı mağlup ederek üst tura çıkan ligimizin yeni ekiplerinden 1907 Fenerbahçe Espor ile karşılaşan SUP, formda rakibini 3-1 ile geçmeyi başardı. Çok iyi bir performans ortaya koyan rakibini makro oyunda aldığı kararlar ile alt etmeyi başaran SuperMassive, kalitesini bir kez daha gösterdi ve böylece final biletini cebine koymuş oldu.

Kazanmak için ne yapmalılar?

Oyunfor.Crew: Seçim yasaklama ekranını en iyi geçiren takımlardan biri konumunda bulunan ekip, finalde de bu artı yönünü kullanarak rakibi karşısında avantajlı konuma gelebilir. Harita rotasyonu konusunda da iyi işler ortaya koyan Crew, oyun sonunu çok iyi oynayan rakibinin fişini erken dakikalarda çekmeyi başarırsa galibiyete uzanması oldukça muhtemel. Normal sezonda objektif kontrollerinde istatistiklerde SuperMassive’in hemen arkasında yer alan ekip, doğru kompozisyon ve rakibin başını döndürecek oyun içi rotasyonlarla zafere ulaşmayı başarabilir.

SuperMassive: Tartışmasız bu sezonun en iyi takımı olan, gösterdiği performans ve takım içi sinerjiyle de rakiplerinin bir adım ilerisinde bulunan ekip, finale favori olarak çıkacak. SuperMassive, normal sezonda ortaya koyduğu oyunu final serisine de yansıtmayı başarır ve yarı final ilk maçında Fenerbahçe karşısında yapılan yanlışları tekrarlamazsa, rahat bir şekilde MSI’ın yolunu tutabilir. Oyuncuların mental olarak maça hazır olması ve rakibi gözlerinde küçümsememesi de bu seride SUP’un lehine olacaktır.

Koridor eşleşmelerindeki durum

Üst koridor: İki yıldız Türk oyuncunun karşı karşıya geleceği üst koridor, final serisinde en fazla dikkati çeken yer olacaktır. Harika bir sezon geçiren fabFabulous ile birçok şampiyonluk ve uluslararası turnuva tecrübesine sahip olan Elwind’in karşılaşmasından kimin üstün çıkacağını kestirmek şu an için oldukça güç. Çıkarılan hasar, kazanılan altın, kesilen minyon sayısı, elde edilen deneyim gibi istatistik sıralamalarında altlı üstlü bulunan ikiliden, final serisinde gününde olan oyuncu ön plana çıkacak gibi gözüküyor, zira iki yıldızın da yetenek yönünden birbirlerine yakın oldukları aşikar.

Orman: Normal sezonda ormancılar arasında en fazla skor alan oyuncu konumunda bulunan Mojito, buna rağmen verilen skor istatistiğinde de ilk sırada yer aldı. Orman kamplarını temizlemekten ziyade koridorlara baskın yapmaktan hoşlanan oyuncu, aldığı skorlar ile maça tutunuyor. Buna rağmen asist yapma konusunda oldukça kötü bir grafik çizen Mojito, ilk haftalardaki performansını yakalayabilirse takımını şampiyonluk hedefine bir adım daha yaklaştırabilir. Öte yandan SuperMassive’de iki sezondur etkili oyunlar ortaya koyan Stomaged, tam bir görev adamı konumunda. Harita kontrolü ve objektiflerin alınmasında takımına yön veren başarılı ormancı, erken dakikalarda yaptığı baskınlarla arkadaşlarını da oldukça rahatlatıyor.

Orta Koridor: React’in yerine sezonun ilk haftalarında takıma dahil edilen Godbro, bu sezon Crew adına önemli işlere imza attı diyebiliriz. Ekko ve Taliyah gibi şampiyonlarla oynamayı seven ve koridoru hızlıca ittirdikten sonra diğer koridorlara baskına giden tecrübeli yıldız, deneyim konusunda rakiplerinin gerisinde kalıyor. Seçim yasaklama ekranında etkinliği azaltılabilecek oyuncunun, çıkarılan hasar istatistiğinde ligin ilk sıralarında yer aldığını da söylemek gerekiyor. Buna karşılık harika bir sezon geçirdiğini söyleyemeyeceğimiz ancak yine de ligin en iyi orta koridorlarından biri konumunda yer alan Naru’nun eşleşmenin favorisi konumunda yer aldığını ifade edebiliriz. Koridor aşaması eskisi gibi kuvvetli olmayan, buna rağmen KDA ve çıkarılan hasar istatistiklerinde orta koridor kategorisinde ilk sırada yer alan oyuncu, alınan skorda da ligde zirvede bulunuyor.

Nişancı: Önceki yıllara nazaran bu sezon kendini çok fazla geliştiren Madness’ın en büyük sorunu, çok sık yaşanmasa da tilt olup bireysel hatalar yapması. Takımının en az ölen üyesi konumunda bulunan genç oyuncu, KDA istatistiğinde de nişancılar arasında ikinci sırada bulunuyor. Şahsen, final serisinin gidişatına göre tıpkı Rekkles’ın yaptığı gibi sürpriz bir Vayne tercihine gidebileceğini düşündüğüm oyuncu, gününde olduğunda rakiplerinin canını hayli sıkma potansiyeline sahip. Yukarıda verdiğim istatistiklerde ligin lideri konumunda yer alan isim ise Zeitnot. Dark Passage’daki performansını bu sezon daha da artıran başarılı oyuncu, şu an için ligin en iyi nişancısı konumunda. Fenerbahçe maçında yaptığı Lucian tercihiyle yıldızlaşan Zeitnot, oyunuyla güven veriyor ve takımının en büyük kozlarından biri konumunda.

Destek: Madness ile iyi anlaşan ve EU CS tecrübesi bulunan Wendelbo, en çok ölüm istatistiğinde zirvede yer alırken, bir destek oyuncusu olarak totem yerleştirme konusunda gerilerde kalıyor. Ancak yaptığı oyunlarla takımına yararlı olan oyuncu, agresiflik konusunda Madness’ı yalnız bırakmıyor. SuperMassive tarafında ise bu pozisyonda, ligde KDA istatistiğinde açık ara ilk sırada yer alan, metadaki destek şampiyonlarını oynama konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyen ve bir destek olarak oyuna oldukça fazla etki edebilen Dumbledoge ön plana çıkıyor. Yaptığı oyunlarla takım savaşlarının kaderini değiştirebilen Dumble, Zeitnot ile de iyi bir uyum yakalamış durumda.

Tahminler

SuperMassive’in geçirdiği harika sezonun ardından final serisinin de favorisi olduğunu söylemek mümkün. Ancak tam bir kapalı kutu olan Crew de rakibinin kolay bir şekilde şampiyonluğa ulaşmasına izin vermeyecektir. Heyecanlı geçmesini beklediğimiz seri için sitemizde yer alan editörlerin skor tahminleri şu şekilde:

Enes Altunbaş: SuperMassive 3-1 Oyunfor.Crew

Zafer Zırhlı: SuperMassive 3-0 Oyunfor.Crew

Cem Özdemir: SuperMassive 3-1 Oyunfor.Crew

Kubilay Kos: SuperMassive 1-3 Oyunfor.Crew

Çınar Tuncer: SuperMassive 3-1 Oyunfor.Crew

Samet Akköse: SuperMassive 3-1 Oyunfor.Crew

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir