League of Legends

Sezon ortası tank sınıfı güncellemesi: Maokai

Sezon başında yapmış olduğu suikastçı güncellemesinden sonra tank sınıfının değişeceğini açıklayan Riot Games, bu güncelleme kapsamında yer alan Maokai hakkında bilgi verdi. Geliştirici bloğunda bir açıklama yapan Riot Games, şampiyonu daha efektif hale getirmek istiyor. 

Sezon 7 karşılaşmalarını izleyen herkes, muhtemelen Maokai’nin ne kadar güçlü ve “ölümsüz” bir konumda olduğu konusunda aynı görüşe sahiptir. Tankların çok daha üstün ve baskın olduğu metada popülerliği oldukça yüksek olan şampiyon, takımlar tarafından üst koridor seçimleri arasında önceliğe sahip. Şampiyonun taban değerleri hali hazırda gücünün büyük bir kısmını oluştururken, herhangi bir hasar eşyası satın almadan yüksek miktarlarda rakip takıma hasar çıkarabilen şampiyon da sezon ortası tank sınıfı güncellemesinde değişikliğe uğrayacak. Geliştirici bloğunda bir açıklama gerçekleştiren Beluga Whale, ekibin Maokai hakkındaki düşüncelerini ve oyuncuların güncellemeden neler beklemesi gerektiği hakkında bir duyuru yaptı. Buna göre konu başlıkları şu şekilde:

Standart olarak güçlü

Blue Whale, ekibin Maokai güncellemesinde en önemsediği başlığın bu olduğunu kaydediyor. Ekibe göre şampiyonun yetenek kiti diğer tanklara göre yeterli bir şekilde “farklı” güçlü yanlar sunmuyor. Dolayısıyla bu durumda Maokai metada olduğunda şampiyonu kesinlikle seçilmek zorunda bırakıyor. Bu durum profesyonel sahnede de açık bir şekilde görülüyor. Eğer bir takım tanka ihtiyaç duyuyorsa standart olarak seçiliyor. Bu seçim, takım kompozisyonundan ya da rakip takımın seçimlerinden hiçbir şekilde etkilenmiyor. Güncellemeden sonra Maokai’nin belirli oyun senaryolarında daha güçlü olmasını bekleyebiliriz. Bu, bazı durumlarda da şampiyonun optimal seçim olmayacağını işaret ediyor. Ekip, şampiyonun pasifini ve fideleri ile alan hakimiyeti kurma yeteneğini değiştirmeyi planlıyor.

Yüksek güç, düşük tatmin

Ekibe göre şu anda Maokai, şu anda şampiyonu çok fazla anlamaya ve takdir etmeye gerek kalmadan oyuncuların kullanabileceği ultisindeki % hasar azaltma özelliği gibi güçlü mekaniklere ve yeteneklere sahip. Oyuncular şampiyonun bu özelliğinin daha anlamlı anlarda kullanılacağı bir Maokai ya da bu yeteneğin tamamıyla kaldırılıp daha belirgin bir yeteneğe dönüşmesini bekleyebilir. Buradan şampiyonun ultisinin tamamıyla değişebileceği sonucunu çıkarabiliriz.

Ustalığın ödüllendirilmesi

Hali hazırda toplamda en düşük ustalık puanına sahip Maokai, zamanını ayırıp şampiyonun yetenek setini öğrenen ve ustalaşan oyuncuları çok ufak bir miktarda ödüllendiriyor. Ekip, League of Legends deneyiminde bir şampiyonda ustalaşmanın oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Genel olarak tüm tanklarda bu durumun yaşandığını belirten Blue Whale, şampiyonun kitinin daha anlamlı kararlar almaya itmesini ve yeteneklerinin doğru bir şekilde kullanıldığında daha efektif olacağı yönünde ipuçları veriyor.


Şampiyonun genel olarak sezon ortası tank sınıfı güncellemesinde uğrayacağı değişiklikler bu şekilde özetlenebilir. Hali hazırda oldukça iyi ve kullanılabilir bir durumda olan şampiyonun büyük değişimler yaşacağı haberi ise oyuncuları pek memnun etmedi. Özellikle de “standart” seçim olması birçok League of Legends oyuncusu tarafından yeterli olarak algılanırken, başka şampiyonlar gibi Maokai’nin de belirli metalarda oynanacağı günler geliyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir