League of Legends

Sezon ortası tank sınıfı güncellemesi: Zac

Bu yılın ilk büyük güncellemesinin tank sınıfına getireceğini açıklayan Riot Games, bu güncelleme dahilinde büyük bir değişiklik geçirecek Zac hakkında bilgi verdi. Şampiyonun Vanguard sınıfında yeterli bir eşsizliği olmadığına inanan Riot Games, oyuncular tarafından iyi durumda olduğu belirtilen Zac’in hasarını azaltıp kitle kontrolünü arttırmak istiyor. 

Orman rolünde diğer tanklara nazaran farklılaşamayan Zac, bir süredir hem profesyonel arenada hem de tekli dereceli karşılaşmalarında çok fazla tercih edilmiyordu. Sezon 3 ve Sezon 4 boyunca hem ormanda, hem de üst koridorda oynanan şampiyon hasarı düşürüldüğünden beri metaya girmekte güçlük çekiyordu. Tek özelliği Savaş Sisi’nden çok uzak mesafelerden savaş başlatma olan Zac, takım savaşlarında sürekli W ve Q kullanarak işlevsel olmaya çalışıyordu. Bu durumu değiştirmek isteyen Riot Games, geliştirici bloğunda güncelleme ile ilgili bilgiler paylaştı.

Vanguard sınıfına giren birçok şampiyon olmasına rağmen Riot Games’in şimdilik planı üç şampiyon özelinde büyük değişiklikler gerçekleştirmek: Zac, Maokai ve Sejuani. Geri kalan şampiyonlara ufak değişiklikler ve stat güncellemeleri gelmesi bekleniyor. Blogda yapılan açıklamaya göre Zac güncellemesinin detayları şu şekilde:

Riot Games’in değiştirmeyi düşünmediği özellikler:

Elastik Sapan’ın eğlenceli ve tatmin edici bir yetenek olduğunu belirten geliştirici ekibi, Zac’in bu özelliği ile farklı açılardan ve uzaklıklardan savaş başlatabilme özelliğini beğeniyor.

Zac’in pasif parçalarının şampiyona eşsiz bir güç vermesi, tematik olarak şampiyona çok iyi bir şekilde uyuyor.

Zac tam olarak geriye iten ya da havaya kaldıran bir şampiyon, dolayısıyla “zıplayan” karakteri ile bu özellikler uyum gösteriyor.

Hücre Bölünmesi, Zac’e diğer Vanguard şampiyonlarının aksine daha derine gitmeyi ve başka şampiyonların yapamayacağı kadar korkusuz bir şekilde savaş başlatmasına imkan tanıyor.

Zac’in değişecek özellikleri:

Zac’in şu anki yetenek kiti hasarı dağıtıp rakip takımın arasında zıplayarak düzenli hasar çıkartmak yerine tüm yeteneklerini bir anda kullanarak anlık hasar patlaması yapmaya zorluyor.

Savaş başladıktan sonra mekaniklerinde hem ustalık hem de çeşitlilik açısından herhangi bir farklılık yaratamıyor. Sadece Q ve W yeteneğini kullanıp rakip taşıyıcının üzerinde kalıyor.

Tank güncellemesi hedeflerine ulaşma konusunda Zac’in hasarının bir kısmını farklı kitle kontrolü özellikleri olarak dağıtmak istieniyor.

Esnek Saldırı yeteneği isminin hakkını vermiyor ve esneyen yumruk fikrinde Maddenin Kararsız Hali’nden farklılaşamıyor.

Hoplaya Zıplaya! ise Wukong’un ultisi Burgaç’ın daha kaotik bir versiyonu olduğunu düşünen Riot Games, bu yeteneğin Zac’in eşsiz, “yapışkan” ve yerinde duramayan doğasına uymasını, aynı zamanda potansiyel takım savaşı belirleyici bir özelliğini olması isteniyor.


Bu açıklama ile beraber Zac’in ultisi ile Q yeteneğinin değişeceğini tahmin edebiliriz. Zac’in en önemli yeteneklerinden olan ultisinin havaya savurmak yerine “yapışkan” teması göz önüne alındığında rakiplerin hareket etmesini engelleyecek bir özellik olabileceği konuşuluyor. Genel olarak oyuncuların durumundan memnun olduğu Zac’in hasarının azaltılması ise şampiyonun orman dışındaki bir koridorda oynanabilirliğini neredeyse bitirecek gibi gözüküyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir