League of LegendsŞampiyonlarSuikastçı

Shaco

Shaco, oyunda eğer komik olmayı, arkadan vurmayı, beklenmedik bir anda korkutmayı ve ormancı olmayı seviyor iseniz sizin için biçilmiş bir suikastçı şampiyondur. Ormancı rolünde son derece başarılı olan Shaco ile haritadaki tüm yaratıklar ve rakiplerinizi paranoyak edeceksiniz.

‘İblis Soytarı’

Çoğu kişi ölümü herhalde komik bulmuyordur. Zaten değildir de, tabii Shaco değilsen. Shaco’ysan, feci komiktir. Shaco, Valoran’ın ilk tam teşekküllü katil komedyeni. Karşısındakini öldürene kadar şaka yapar, sonra da kendisi güler. İblis Soytarı olarak tanınan bu kişi tam bir muammadır. Kimse nereden geldiği konusunda anlaşamaz, Shaco da hiç bir ayrıntı vermez. Yaygın görüşe göre Shaco Runeterra’lı değildir, karanlık ve çarpık bir dünyadan çağrılmış bir şeydir. Bazıları da onun insanlığın karanlık dürtülerinin vücut bulmuş hali olduğuna, bu yüzden mantıkla ikna edilemeyeceğine inanır. En akla yatan inanış ise Shaco’nun, hizmetlerine ihtiyaç duyulana kadar kendi deli haline bırakılmış kiralık bir katil olduğu. Shaco kendisini korkunç, kanuna aykırı bir gaddarlık hakkında sorguya çekmek için arayan yetkililerin elinden her fırsatta kaçarak kurnazlığını kanıtladı. Bu tip dedikodular Valoran yerlilerinin içini rahatlatsa da, böyle kötülük dolu birinin serbestçe dolaşmasına izin verilmesi akıl alacak şey değil.

Geçmişi hakkındaki gerçek ne olursa olsun, Shaco League of Legends’a (Efsaneler Ligi) sadece kendi bildiği sebeplerle katıldı. Hem diğer şampiyonların hem de halkın çoğunlukla çekindiği biri. Sadece Savaş Enstitüsü’ndeki sihirdarlar böyle bir yaratığın Lig’e girmesine izin verilme nedenini biliyor. Ama çoğu Runeterra’lı, bunun ele avuca sığmaz Shaco’yu baştakilerin gözünün önünde tutmak için yapıldığından şüpheleniyor. Bu şampiyon elbette deliliğin açıkça hüküm sürebildiği yerlerde, örneğin Zaun ve Noxus’un güce aç sihirdarları arasında gözde.

Ne yaparsanız yapın, sakın ona şakayı anlamadığınızı söylemeyin.

Yetenekler

Arkadan Vuruş
av

Shaco, bir birime arkadan saldırdığında %20 fazla hasar verir.

Kandırmaca

k

 • Bedel: 90/80/70/60/50 Mana
 • Menzil: 400
 • Bekleme Süresi: 11

Shaco görünmez olur ve hedef konuma ışınlanır. Sonraki ilk saldırısında kritik vuruş yapması kesindir.

Shaco yakına ışınlanır ve 3,5 saniyeliğine görünmez olur. Sonraki 6 saniye içerisinde yaptığı ilk normal saldırı kritik vurarak, %140/160/180/200/220 hasar verir (normal kritik vuruşlar %200 hasar verir).

Soytarı Kutusu

sk

 • Bedel: 50/55/60/65/70 Mana
 • Menzil: 425
 • Bekleme Süresi:16
 • Büyü Hasarı: 35/50/65/80/95 (+20% Yetenek Gücü)

Shaco hedef noktaya bir Soytarı Kutusu bırakır. Kutu 2 saniye sonra görünmez hale gelip, bir rakip yaklaştığında açılır ve yakındaki rakipleri 0.5/0.75/1/1.25/1.5 saniyeliğine korkutup onlara saldırır. Yaptığı saldırılar büyü hasarı verir; Soytarı Kutusu görünmez haldeyken 60, saldırı yaparken 5 saniye aktif kalır.

Çift Zehirli Bıçak

çz

 • Bedel: 50/55/60/65/70 Mana
 • Menzil: 625
 • Bekleme Süresi: 8
 • Büyü Hasarı: 50/90/130/170/210 (+100% ek Saldırı Gücü) (+100% Yetenek Gücü)

Shaco’nun bıçakları vurdukları hedefi pasif olarak zehirleyerek yavaşlatır ve minyonlarla canavarlarda ıskalama ihtimali ortaya çıkmasını sağlar. Shaco, hedefi zehirleyerek hasar vermek için bıçaklarını fırlatabilir.

Pasif: Çift Zehirli Bıçak kullanıma hazırken, Shaco’nun normal saldırıları hedefin Hareket Hızı değerini 2 saniyeliğine %10/15/20/25/30 azaltır. Ayrıca, minyonların ve canavarların vuruş ihtimalini de 2 saniyeliğine %20/22.5/25/27.5/30 azaltır.

Aktif: Hedeflenen rakibe büyü hasarı verir ve Hareket Hızı değerinin 3 saniyeliğine %10/15/20/25/30 azalmasına sebep olur.

Halüsinasyon

Halüsinasyon

 • Bedel: 100 Mana
 • Menzil: Kendin
 • Bekleme Süresi: 100/90/80
 • Büyü Hasarı: 300/450/600 (+100% Yetenek Gücü)

Shaco, yanıbaşında kendi görüntüsünü içeren bir yanılsama oluşturur. Bu yanılsama, rakiplere saldırabilir (Kulelere normalin yarısı hasar verir) Yanılsama öldüğünde patlar ve çevresindeki rakiplere hasar verir.

Shaco kısa süreliğine kaybolur ve 18 saniye boyunca yanında kalacak bir klonla yeniden ortaya çıkar. Klon, Shaco’nun verdiği hasarın %75’ini verir; gördüğü hasar ise %50 oranında artar. Klon öldüğünde patlayarak, yakındaki rakiplere büyü hasarı verir. Klon, alt tuşuna basılı tutup sağ fare tuşu kullanılarak veya bu yeteneği tekrar etkinleştirerek yönetilebilir.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı