League of Legends

SK Telecom T1’in değeri 62 milyon dolar

Riot Games

SK Telecom’un yaptığı değerlendirmeye göre dünyanın en başarılı espor organizasyonu olarak gösterilen SK Telecom T1’in 62 milyon dolar değerinde olduğu açıklandı.İlk bakışta diğer spor dallarına göre düşük görünmesine rağmen, bir espor takımına direkt içeriden böyle bir değer biçilmesi sektörün ne kadar geliştiğinin göstergelerinden birisi.

2003 yılında kurulan SK Telecom T1, Kore’nin dev operatörü SK Telecom’un espor yatırımı olarak aslında League of Legends ile değil, StarCraft takımı ile ünlenmişti. Geçtiğimiz yıl içerisinde StarCraft takımını kapatan SKT, yoluna sadece League of Legends ile devam etmesine rağmen dünyanın en tanınan ve en başarılı espor organizasyonlarından biri olmayı başardı. SK Telecom T1, 2013, 2015 ve 2016 yıllarında Dünya Şampiyonluğuna ulaşırken, yer aldığı tüm mücadelelerde hep ilk sıranın en büyük adayı oldu.

Şirket olarak 2014’ten bu yana espor takımının değerini spor pazarlama firması Sports Intelligence ile çalışarak belirleyen SK Telecom, 2017 için rakamı 62 milyon dolar olarak açıkladı. SKT’nin değeri 2016 senesinde 50, 2014’te ise 30 milyon dolardı. SK Telecom’un değerlendirmelerine göre geçtiğimiz yılki Dünya Şamiyonası’nı Kore’den bir milyonun üzerinde insan izlerken, takımın sadece o turnuvadaki başarısının marka değerine 8 milyon dolar eklediği belirtildi. Kısa süre önce altıncı LCK şampiyonluğuna ulaşan SKT’nin değeri böylece bir kez daha arttı ve 62 milyon dolara ulaştı.

Karşılaştırma yapacak olursak, bu konuda elle tutulur pek fazla veri olmamasına rağmen, 2015’te eSports Entrepreneur isimli şirketin Batı’daki ülkeleri baz alarak yaptığı çalışmalara göre ilk sırada 42 milyon dolar ile Fnatic, ikinci sırada 30 milyon dolar ile Cloud9 ve üçüncü sırada da 27 milyon dolar ile Team SoloMid yer alıyordu. Geçen iki yılda espordaki gelişim düşünüldüğünde, Batı dünyasına hitap eden ve çok çeşitli oyunlarda başarılara ulaşan bu takımların değerinin daha da yüksek olduğu söylenebilir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir