League of Legends

5Mid Meta: Üst koridor rolünde anahtar kabiliyet dizilimi

Sezon 6’nın beraberinde getirdiği en önemli değişikliklerden birisi de şüphesiz kabiliyetler olmuştu. Değişen kabiliyet sistemi artık bizlere çok daha fazla seçenek sunuyor.

Yeni sezon ile birlikte kabiliyetlerin önemini arttırmasıyla, çeşitlilik de bir anlamda arttı. Önceki kabiliyet sisteminde her koridor için bir tane ayarlayıp tüm maçlarda aynı dizilimi kullanabiliyorduk. Yeni kabiliyetlerin getirdiği çeşitlilik sayesinde bunu artık şampiyona kadar indirgeyebiliyoruz. Yani kendi oyun tarzımıza, seçtiğimiz şampiyona göre ayarlayıp farklı stratejiler üretebiliyoruz. Çok fazla şampiyonun oynandığı üst koridor rolü için çok fazla sayıda üretilebilecek kabiliyet ağacı bulunuyor. Biz de üst koridorun farklı rolleri için dizilimler yaptık. Şimdi derlemiş olduğumuz bu kabiliyetlere bir göz atalım.

Savaşçı üst koridor şampiyonları

Savaşçı kabiliyet dizilimini, taşıyıcı özellikleri olan ve koridorda agresif oynaması gereken şampiyonlarda kullanabilirsiniz. 18 Hırs ve 12 puan da Maharet grubunda yer alıyor. Bu dizilim Riven, Rengar, Fiora, Darius, Renekton ve Gangplank gibi taşıyıcı özellikleri olan üst koridor şampiyonları adına birebir olacaktır.

damage top

Hırs grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Büyücülük, Ziyafet, Vampirlik, Kelle Avcısı, Hırpalayan Darbeler, Ölümateşi Dokunuşu

Maharet grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Yabani, Zula, Merhametsiz, Tehlikeli Oyun

  • Ziyafet – Vampirlik

Koridor safhasında bize en çok yardımcı olacak kabiliyetlerden başlayalım. Ziyafet sayesinde minyonlara son vuruş yaparak eksik olan canımızı yükseltme fırsatı yakalıyoruz. Bu kabiliyet bizlere her minyon kestiğimizde 20 can yenilemesi veriyor. Buradaki ufak detay ise 25 saniye bekleme süresi olması. Yani art arda kestiğimiz her minyondan can elde edemiyoruz. Yine de önemli bir kabiliyet ve özellikle oyunun erken koridor safhasında büyük yardımı olacaktır. Vampirlik de aynı şekilde can ile alakalı bir kabiliyet. En fazla %2’lik bir Can Çalma ve Can Emme veren bu kabiliyete düz vuruşlardan ve yeteneklerden can kazanmak için mutlaka beş puan vermemiz gerekiyor.

  • Kelle Avcısı – Hırpalayan Darbeler

Şimdi de hasar anlamında bize gerekli olan kabiliyetlere geçelim. Kelle Avcısı, katlettiğimiz her farklı şampiyon başına %1 fazladan hasar vermemizi sağlıyor. Savaşçı üst koridor şampiyonları için yaptığımız bu dizilimde bu kabiliyet çok kullanışlı olacaktır. Çünkü taşıyıcı bir rolümüz olacağı için, Kelle Avcısı ile skor anlamında da iyi bir duruma gelebiliriz. Aldığımız her skor, daha fazla hasar anlamına gelecek. Hırpalayan Darbeler ise zırh delme konusunda iyi bir orana sahip. En fazla beş puan verebildiğimiz Hırpalayan Darbeler %7’ye kadar Zırh Delme sağlıyor. Özellikle üst koridorda sıkça oynanan tank şampiyonlarına karşı daha da kullanışlı olacaktır.

  • Ölümateşi Dokunuşu – Merhametsiz

Şimdi de hasar anlamında en önemli kabiliyete bakalım. Ölümateşi Dokunuşu ile hasar veren yeteneklerimiz rakiplere 4 saniye boyuna 8+ ilave saldırı gücümüzün %60’ı ile yetenek  gücümüzün %25’ine eşit olarak büyü hasarı veriyor. Alan etkili ve zamanla hasar veren yeteneklerde ise 4 saniye olan süre 2 saniyeye düşüyor. Karışık gibi görünse de hasar anlamındaki bir numaralı kabiliyetimiz Ölümateşi Dokunuşu oluyor. İlave saldırı gücümüz ne kadar fazla olursa bu kabiliyet ile verdiğimiz hasar da o kadar fazla olacaktır. Merhametsiz kabiliyeti can değeri %40’ın altına düşen rakiplere ekstra hasar vermemizi sağlıyor. Maksimum %5 ekstra hasar veren bu kabiliyete kesinlikle 5 puan vermeliyiz.

  • Yabani – Zula

İşlevsel kabiliyetlere tekrar dönelim. Yabani ile tek hedefli saldırı ve büyüler minyonlara ve canavarlara fazladan +5 hasar veriyor. Koridor ittirme, minyon kesme anlamında kullanışlı bir kabiliyet diyebiliriz. Zula iksir ve karışımların süresini uzatan peksimete çeviriyor. Oyunda altın kazanma bakımından en gerideki destek rolü içinde peksimetler çok avantajlı oluyor. Böylece iksirlere çok fazla altın harcamaktan bir anlamda kurtulmuş oluyoruz.

Büyücü üst koridor şampiyonları

Savaşçı ve saldırı gücüne yönelik şampiyonlardan sonra büyücü üst koridor şampiyonlarına geçiyoruz. Üst koridorda büyücü şampiyon tercihlerine birçok kez denk gelmekteyiz. Bu kabiliyet dizilimi de üst koridordaki büyücü şampiyonlar için birebir diyebiliriz. Ryze, Lissandra, Vladimir, Kennen, Rumble gibi şampiyonlarda bu kabiliyet ağacını kullanabilirsiniz.

ap top

Hırs grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Büyücülük, Ziyafet, Doğuştan Yetenekli, Kelle Avcısı, Sivri Zeka, Ölümateşi Dokunuşu

Maharet grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Yabani, Zula, Merhametsiz, Tehlikeli Oyun

  • Doğuştan Yetenekli – Sivri Zeka

Hırs grubunda bulunan kilit kabiliyetler ile başlayalım. Doğuştan Yetenekli, alınan her seviye başına +0,55 saldırı gücü ve +0,83 yetenek gücü kazandırıyor. Bu da 18. seviyeye geldiğimizde fazladan +10 saldırı gücü ve +15 yetenek gücü demek oluyor. Hasarımızın seviyeye bağlı olarak kademeli bir şekilde artması önemli bir nokta. Doğuştan Yetenekli kabiliyeti de bize bunu sağlamış olacak. Sivri Zeka ise tüm büyücü şampiyonların olmazsa olmazlarından. %7’ye kadar büyü nüfuzu sağlayan Sivri Zeka’ya mutlaka beş puanı verip kabiliyetten maksimum verimi almalıyız.

  • Tehlikeli Oyun – Zula

Bu iki kabiliyet de işlevsel özellik taşıyor. Zula bildiğiniz üzere iksirleri peksimete çevirerek ek özellikler kazandırıyor. Büyücü şampiyonları oynadığımız için sürekli olarak mana ihtiyacımız olacak. Zula ile peksimete çevirdiğimiz iksirlerin de süresi arttığından dolayı bu peksimetler mana konusunda en büyük yardımcımız olacak. Şunu unutmayın ki Zula’ya puan vermeyerek çok fazla mana/can sorunu çeker ve iksirlere daha fazla altın harcamış olursunuz. Tehlikeli Oyun kabiliyeti de aynı şekilde can ve mana değerlerimize etki ediyor. Şampiyon katletme veya asistlerde eksik can ve mana değerinin %5’ini yenileyen Tehlikeli Oyun’un verimini en çok takım savaşlarında alacaksınız. Alınan her skor veya asist ile yenilenen can ve mana değerleri ile savaşlarda sustain özelliği kazanmış olacağız.

Tank üst koridor şampiyonları

Sıra üst koridor rolündeki tank şampiyonlar geldi. Geçtiğimiz sezon ile beraber üst koridor neredeyse tam anlamıyla tank şampiyonların hegemonyasına sahip olmuştu. Eğer oyun tarzınız tank şampiyonları oynama üzerine kurulu ise, bu kabiliyet diziliminden yüksek verim alacaksınızdır. Maokai, Tahm Kench, Dr.Mundo, Malphite, Garen ve Sion gibi şampiyonlarda bu kabiliyet ağacını kullanabilirsiniz.

top tank

Hırs grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Büyücülük, Ziyafet

Maharet grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Yabani, Zula

Azim grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Yılmaz, Kalın Deri, Savaş Yarası, Metanet, Efsanevi Muhafız, Kaya Sağlamlığı

  • Efsanevi Muhafız – Kaya Sağlamlığı

Tanklığımızı doğrudan etkileyen kabiliyetlerden başlayalım. Efsanevi Muhafız  yakındaki her rakip şampiyon başına +3 Zırh ve Büyü Direnci sağlıyor. Efsanevi Muhafız koridor safhasından daha çok takım savaşına odaklı bir kabiliyet. Dolayısıyla bu kabiliyetin özelliklerinden çıkan takım savaşlarında daha çok yararlanıyoruz. %4 hasar indirgemesi veren Kaya Sağlamlığı ise en yakın dost şampiyonun aldığı hasarın %6’sını kendisine yansıtıyor. Burada bir anlamda koruma rolü üstlenmiş oluyoruz ve takım arkadaşımızı fazla hasar almaktan engelliyoruz.

  • Yılmaz – Kalın Deri

Takıma katkısı olan kabiliyetlerden sonra bize doğrudan katkısı olan kabiliyetlere geçelim. Yılmaz ilave zırh ve büyü direnci etkisi sağlamakta. Vermiş olduğunuz puana oranla bu etki haliyle de artış gösteriyor. Beş puan vererek ekstradan en fazla +%5 zırh ve büyü direnci kazanmış oluyoruz. Bu sebeple Yılmaz kabiliyetine mutlaka beş puan vermemiz gerekmekte. Kalın Deri ise çok aşırı bir özelliği olmasa da kullanışlı bir kabiliyet. Kalın Deri şampiyonlardan ve tarafsız canavarlardan ufakta olsa daha az hasar almamızı sağlıyor. Bu kabiliyete de puan vermek sizin yararınıza olacaktır.

  • Metanet – Savaş Yarası

Bizi doğrudan ilgilendiren kabiliyetler ile devam edelim. Savaş Yarası’na ne kadar puan verirseniz oyuna o kadar ekstra canla başlamış oluyorsunuz. Tabii kabiliyetin sağlamış olduğu bu ekstra can o kadar fazla değil. Savaş Yarası en fazla +45 can kazandırmakta. Rakam az gibi görünse de oyunun erken aşamasında çok işe yarayacaktır. Metanet hiç düşünmeden puan vermemiz gereken kabiliyetler arasında yer alıyor. +%50 taban can yenilemesinin yanı sıra, can değerimiz %25’in altına indiği zaman bu oran %200’e çıkıyor. Metabet, kesinlikle canımız azaldığında en büyük yardımcımız olacak.


Üst koridor için farklı roller üzerine hazırladığımız kabiliyet sayfası dizilimleri bu şekilde. Eğer ana rolünüz üst koridor ise, siz de kabiliyet sayfalarını çeşitlendirip oyun tarzınıza göre kendi sayfanızı yaratabilirsiniz.

Üst koridor kabiliyetleri konusunda kendi tercihlerinizi aşağıdan yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

[accordion title=’Diğer Roller’]

Nişancı rolünde anahtar kabiliyet dizilimi

➤ Orta koridor rolünde anahtar kabiliyet dizilimi

➤ Ormancı rolünde anahtar kabiliyet dizilimi

➤ Destek rolünde anahtar kabiliyet dizilimi

[/accordion]
Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir