BüyücüLeague of LegendsŞampiyonlarYardımcı

Sona

Sona, oyunda kendini takım arkadaşlarına ve onların savaşçı ruhlarına gıda olmaya adamış en kullanışlı yardımcı ve büyücü şampiyonlardandır.

Sona

‘Müzik Dehası’

Sona gerçek ailesini hiç hatırlamıyor. Daha bebekken, nerede yapıldığı bilinmeyen şahane bir kutunun içinde duran, unutulmuş çağlardan kalma bir enstrümanın üstünde, bir Ionia yetimhanesinin eşiğine terk edilmiş. Sona aşırı derecede uslu bir çocuktu, her zaman sessiz ve hayatından memnundu. Bakıcıları çabucak bir aile bulacağından eminlerdi ama çok geçmeden az görülür bir güler yüzlülük sandıkları durumun, aslında konuşma veya herhangi bir ses üretme yetisinden yoksunluk olduğunu anladılar. Sona, muhtemel ailelerin yanından geçişini umutsuz bir sessizlikle izleyerek, ergenliğine kadar yetimhanede kaldı. Bu esnada bakıcıları, ileride ona gelir sağlamak amacıyla sıra dışı enstrümanını meraklı koleksiyonculara sattılar. Fakat bir dolu acayip ve beklenmedik sebepten dolayı enstrüman ya iade ediliyor, ya da yetimhanenin kapısında beliriveriyordu.

Lestara Buvelle adındaki varlıklı bir Demacia’lı kadın enstrümanın varlığını öğrendiğinde, hemen Ionia yoluna düştü. Bakıcılar enstrümanı ona gösterdiğinde, tek bir kelime bile etmeden kalkıp evde gezinmeye başladı. Sona’nın odasının önünde durdu. Lestara tereddüt etmeden Sona’yı evlat edindi ve enstrümanı için de cömertçe bir bağışta bulundu. Sona Lestara’nın rehberliğinde, onun “etwahl” dediği bu enstrümanla derin bir bağı olduğunu keşfetti. Onun ellerinde enstrümandan, çevresindekinin yüreklerini yatıştıran ya da titreten melodiler çıkıyordu. Aylar içinde, gizemli etwahlla kapalı gişe çalmaya başladı. Sanki gönül tellerini çekerek çalıyor, dinleyicilerinin duygularını kolayca etkiliyordu; üstelik bir tane bile yazılı nota olmadan. Gizli gizli, etwahlı için kuvvetli ve ölümcül bir kullanım alanı buldu. Titreşimleriyle nesneleri uzaktan kesebiliyordu. Yeteneğinde ustalaşarak, bu disiplini kendi kendine geliştirdi. Kendini hazır hissettiğinde, ona uygun bir konser ayarlayabilecek tek yere gitti: League of Legends’a (Efsaneler Ligi).

“Melodisi ruha dokunuyor, sessizliği bedeni paramparça ediyor.” -Jericho Swain, Sona’nın konserini dinledikten sonra.

Yetenekler

Baskın Akor
ba

Sona’nın 3 defa büyü kullandıktan sonra yaptığı ilk normal saldırı, ilave büyü hasarı verir ve bunun yanı sıra Sona’nın en son çaldığı şarkıya bağlı olarak ek bir etki daha kazanır.

Cesaret İlahisi

ci

 • Bedel: 45/50/55/60/65 Mana
 • Menzil: 825
 • Bekleme Süresi: 8
 • Büyü Hasarı: 40/80/120/160/200 (+50% Yetenek Gücü)

Aktif: En yakınındaki iki rakibe (şampiyon öncelikli olarak) büyü hasarı verir. Sona’nın oluşturduğu hare, takım arkadaşlarının bir sonraki saldırısında 5 saniyeliğine fazladan 0 (+20% Yetenek Gücü) büyü hasarı vermesini sağlar. Sona’nın haresi 3 saniye sürer ve yardım ettiği her takım arkadaşı için bu süre 0.5 saniye artar.

Baskın Akor – Staccato: %50 ilave akor hasarı verir.

Metanet Aryası

ma

 • Bedel: 80/85/90/95/100 Mana
 • Menzil: 1000
 • Bekleme Süresi:10

Aktif: Sona’yı ve yakınındaki en yaralı dost Şampiyonu 30/50/70/90/110 (+20% Yetenek Gücü) iyileştirir. Bu iyileştirme etkisi, hedefin eksik olan her %1 Can değeri için %0.5 artar. Sona’nın oluşturduğu hare, takım arkadaşlarına 1.5 saniyeliğine 0 (+20% Yetenek Gücü) gücünde bir kalkan verir. Sona’nın haresi 3 saniye sürer ve yardım ettiği her takım arkadaşı için süresi 0.5 saniye artar.

Baskın Akor – Diminuendo: Bir rakibin verdiği toplam hasarı 3 saniyeliğine %20 (+%0) azaltır.

Sürat Şarkısı

sş

 • Bedel: 65 Mana
 • Menzil: 360
 • Bekleme Süresi:12

Sona’nın çaldığı Sürat Şarkısı, kendine ilave Hareket Hızı kazandırır. Bu etki zamanla azalarak biter. Sona’nın oluşturduğu geçici hare, yakınındaki dost şampiyonlara ilave Hareket Hızı verir ve yardım ettiği her takım arkadaşı için harenin süresini arttırır.

Aktif: Sona’ya zamanla azalarak biten %0 (+%0) Hareket Hızı kazandırır ve etrafında 3 saniyeliğine bir Sürat haresi oluşturur. Hare bölgesi ile işaretlenen takım arkadaşları, 1.5 saniyeliğine %0 (+%0) Hareket Hızı kazanır ve Sona’nın haresi ile kendi Hareket Hızı güçlendirmesini 0.5 saniye arttırır.

Baskın Akor – Tempo: Bir rakibi 2 saniyeliğine %40 (+%4% Yetenek Gücü) yavaşlatır.

Kreşendo

k

 • Bedel: 100/150/200 Mana
 • Menzil: 1000
 • Bekleme Süresi: 140/120/100
 • Büyü Hasarı: 150/250/350 (+50% Yetenek Gücü)

Aktif: Sona en güçlü akorunu çalarak, rakip Şampiyonları sersemletir ve önünde dizilip, 1.5 saniye dans etmeye ve büyü hasarı almaya zorlar.

Pasif: Kreşendo’nun kademesi arttıkça, Sona’nın harelerinin etkisi artar. Sürat Şarkısı’nın Sona’ya verdiği güçlendirmenin etkisi de artar. Cesaret İlahisi için +10/20/40 büyü hasarı, Metanet Aryası için +10/20/40 kalkan gücü, Sürat Şarkısı için de +%2/4/6 Hareket Hızı kazanır.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı