League of Legends

Tayvan Ligi’nde şike skandalı ortaya çıktı

Tayvan Ligi’nin başarılı takımlarından olan, Sezon 2 Dünya Şampiyonu olan Toyz’un da oynadığı HKE, şike yapmakla suçlanıyor. Oyuncuların ifadelerine göre takımın CEO’su, takımın TPA ile eşleşmemesi için Bo2 serisinde MSE’ye yenilmelerini söyledi.

League of Legends tarihinin gördüğü en büyük şike olayı olarak gösterilen olay, HKE CEO’sunun koç aracılığıyla oyunculara maçı kaybetmesini söylemesi ile başlıyor. HKE takımının destek oyuncusu olleh’in konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

LMS’te 8 takımdan 4’ü playofflara kalıyor. İlk üç takım playofflara direk katılırken geriye kalan 2 takım playoffa katılacak 4. takım olmak için mücadele ediyor. Bu iki takım MSE (13 puan) ve TPA (12 puan) idi. Geriye kalan maçlar MSE-HKE ve TPA-AHQ maçlarıydı.

HKE’nin CEO’su Derek Cheung bana MSE’ye 2-0 yenilerek TPA’nın 4. olmasını durdurmamızı söyledi. TPA’nın ya da MSE’nin 4. olmasının, her halükarda iki takımdan birisini yenmemiz gerektiğinden, bizim için önemli olmadığını düşünmüştüm. Fakat Cheung bana 2-0 yenilmemiz gerektiğini çünkü TPA’nın şu anda çok güçlü olduğunu duyduğunu söyledi. Ayrıca Cheung bana takımdaki diğer oyunculara da bunu söylediğini ifade etti.

Maçtan önce takım arkadaşlarıma CEO’yu duymazdan gelip kazanmamız gerektiğini söyledim fakat onlar CEO’ya karşı gelmelerinin imkanının olmadığını söyledi.

Maçın olduğu yere geldiğimde bile “Kazanamaz mıyız bu maçı?” diye sordum. Koç susmamı ve bu durumun tüm sporlarda sürekli olduğunu söyledi. Takım arkadaşlarım hiç oynamadığım bir şampiyonda ciddi bir şekilde oynamam gerektiğini, çünkü sık oynadığım bir şampiyonu oynadığımda kaybetmemizin şüpheli olacağını söyledi.

Birinci oyun Trundle seçtim ve kaybettik. İkinci oyunda maçı kaybetmeye oynamamıza rağmen kazandık ve 2-0 kaybetmediğimizden ötürü TPA’ya 4. olma şansını vermiş olduk. Fakat TPA da AHQ ile 1-1 kaldı ve MSE playofflara katıldı.

Bunu çoktan Garena’ya bildirdim ve henüz bir ceza verilmedi.

Oyuncu bu açıklamayı yaptıktan sonra harekete geçen Garena, takımın CEO’suna 6000 dolarlık para cezası verdi. Olayın bu kadar fazla dikkat çekmemesinin nedeni ise HKE CEO’sunun böyle bir talimatı olmasına rağmen oyuncuların bu talimatı uygulamayıp bir maçı kazanmaları. Dahası bu sonucun TPA’nın playoff durumuna etki etmemesi de, sadece takım sahibinin para cezası ile kurtulmasının nedeni olarak gösteriliyor.

 

 

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir