League of Legends

TBF’de yarı finalin son ismi HWA oldu

Çeyrek final’in son ayağında HWA.GameSatış rakibi NumberOne’ı 3-0 ile geçerek yarı finalde Dark Passage’ın rakibi olmayı başardı. Riot Games Türkiye ofisinde oynanan ve canlı yayınlanan üç maç boyunca rakibine şans tanımayan ve başarılı bir performans gösteren HWA’da, HolyPhoenix ve NiQ’in performansı göz kamaştırdı.

HWA.GameSatış 1-0 NumberOne Esports
Şampiyon seçim ve yasaklama ekranında HWA ekibi, NR1’a göre çok daha üstün bir kompozisyon kurmayı başardı. HWA’ya göre daha zayıf kaldığının farkında olan NumberOne oyuna başlarken koridor değişikliğine gitti ve aslında doğru olanı yaptı. Lakin bu koridor değişikliğine rağmen, birçok karar ve hamle hatası yapan ekip, kendi sonunu hazırladı dersek yanılmış olmayız. Rakibinin hamlelerine çok doğru cevaplar veren ve koridor değişikliğini çok iyi okuyan HWA ekibi, maçta oldukça öne geçti. İlk kanı almalarının ardından hem skor hem de kule avantajını eline geçiren HWA, altın farkına baron ve ejderha skorlarını da ekleyince kartopu etkisini muazzam bir şekilde haritaya yansıtmayı başardı. Oyunun henüz 20. dakikasında baronu alan ekip oyunu 25. dakikada bitirerek seriye çok hızlı bir giriş yaptı.

HWA.Gamesatış 2 – 0 NumberOne Esports
İlk maça oranla karşılaşmaya daha dikkatli başlayan NumberOne, yasaklama seçim ekranında istediği kompozisyonu kurmayı başarsa da maçın henüz başında ilk kanı rakibine verdi. Buna rağmen oyuna tutunan ve aşağı koridor ile orta koridorda üstünlüğü ele geçiren NumberOne, istediği kaos oyununu oynamaya başladı. HWA’nın rakibine cevabı ise biraz geç oldu. Savaşları kaybetseler bile global görevler ile oyuna tutunan HWA, ilerleyen dakikalarda daha az hata yaptı ve oyunu çevirmesini bildi. NR1 tarafında ise yapılan yanlış karar hataları, önde götürdükleri maçı rakibe hediye etmek anlamına geldi.

HWA.GameSatış 3-0 NumerOne Esports
İlk iki maça göre yine dikkatli ve istekli başlayan taraf NumberOne oldu. Kurduğu dürtme kompozisyonuyla beraber istediği skorları alan NumberOne’ın sezon boyunca yaşadığı karar mekanizması sorunu yine etkisini gösterdi ve kazanılan savaşlar global görevlere dönmeyince, ağır ve sakin oynayan HWA istediğini almış oldu. Bir diğer nokta ise Kalista’nın asla HWA’ya verilmeyeceğinin olmasıydı. HolyPhoenix’in bu şampiyonla adeta kahramanlaştığı birçok maçı, pozisyonu hatırlarken aynı senaryo bu maçta da yaşandı ve oyuncu tek başına takımını sırtladı diyebiliriz. Orta koridoruna ve nişancısına istediği skorları veren HWA’nın tek yaptığı, NR1’n açıklarını ve hatasını bekleyip değerlendirmek oldu. Nitekim beslenmiş Kalista ve Viktor’la birlikte HWA yakın geçen maçı kazanmasını bildi ve yarı finale adını yazdırdı.

Serinin kaderini belirleyen etmenler ise şunlardı:

  • Şampiyon yasaklama seçim ekranı: İlk maçta NR1’in şampiyon seçim ekranında iyi seçimler yapamaması, koridor değişikliği yapmalarına rağmen ilk kanı kule altında vermeleri kendileri adına oyunda geri düşmelerine sebep oldu. Diğer maçlarda nispeten daha iyi kompozisyonlar kursalar da seriye geride başlamaları morallerini çok bozdu.
  • NR1 oyuncularının uyumsuzluğu: NasesUyNo ve takım arkadaşları arasında uyumun bir türlü yakalanamaması kaybedilen çoğu savaşta göze çarptı. NR1 oyuncuları NasesUyNo’nun agresif olduğu yerde geride veya pasif kalınca istenmeyen savaşlara girmek ya da kendilerini kaçarken bulmak zorunda kaldı.
  • Karar verememek: NR1’in en büyük sorunu olan kararsız kalmak veya ne yapacağını bilememek, serinin son 2 maçının kısa bir özeti sayılabilir. Savaşları kazansalar bile doğru karar verememeleri, özellikle NasesUyNo ve Wtcnn gibi tecrübeli isimlere sahip olmalarına rağmen kabul edilemez bir hata ve yeni sezon öncesi düzeltilmesi gereken bir konu olarak kenara not edilebilir.
  • HolyPhoenix: İlk maçta koridor değişikliği yapan NR1’e karşılık HolyPhoenix’in daha avantajlı konuma geçmesi HWA adına beklenmeyen bir şeydi. Yıldız nişancı tecrübesini konuşturarak ve sabırlı oynayarak ilk oyunda fark yaratan isim oldu. Seri boyunca da gerek minyon kesmede gerek skorlarda rakibi KillerEs’e büyük üstünlük kurmayı başardı. Kalista ile ilk ve son maçta yıldızlaşan oyuncu serinin en iyi oyuncuydu diyebiliriz.
  • NiQ: Tecbrübeli oyuncu ligimizde inişli çıkışlı grafikler sergilese de bugün HWA adına en iyi isimlerden bir tanesiydi. Oyuncu gerek tecrübesi, gerek soğukkanlılığı ile takımına öncülük etmeye devam ediyor.

Çeyrek final maçlarının tamamlanmasının ardından yarı final eşleşmeleri de belli oldu. Beşiktaş ile TT eşleşirken, Dark Passage‘ın rakibi ise HWA oldu. Yarı final maçlarının 1-2 Ağustos tarihinde Riot Games Türkiye ofisinde oynanacağını ve canlı yayınlanacağını belirtelim.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir