League of LegendsŞampiyonlarSavaşçıYardımcı

Thresh

Thresh, meydanlarda rakiplerini kanca, halat, kol atarak çeken ve onları bir ölüm tuzağının içine sürükleyenler arasında en iyilerinden, zincirli bir yardımcı ve savaşçı bir şampiyondur. Genelde yardımcı rolde takım arkadaşlarına yararlı aura etkisi olan eşyalar satın alınarak oynansa da saldırı gücü kasılarak da beklenmedik bir güce ulaşılabilir.

Thresh

‘Zincirli Gardiyan’

Thresh, aç zincirleriyle yaşayanların ruhlarını tutsak eden kara kalpli bir ölüm meleği. Hortlak suratını gördüklerinde korkuyla bir an duraklayanların, ondan kaçmak için en ufak bir şansı bile kalmaz. Geçtiği yerlerde, ardında ruhlarını zorla çıkarıp aldığı cesetler bırakır. Bu ruhları, lambasının irin yeşili ışığına hapseder. Zincirli Gardiyan, kurbanlarına hem ölümden önce hem de sonra eziyet etmekten hastalıklı bir zevk alır. Ürkünç işi asla bitmez; kuvvetli ruhlar bulup onları ufalayabilmek için her yeri gezer durur.

Thresh Valoran’da dikkatle, özenle belirlenmiş rotaları takip eder. Hedeflerini tek tek, özellikle seçer ve her bir ruha tüm dikkatini verir. Onları tek başlarına bırakır. Bu ruhlar elinde oyuncak olur ve akıl sağlıkları, zamanla Thresh’in çarpık, delirtici mizah anlayışına yenik düşer. Thresh bir ruha ilgi duyduğunda, onu ele geçirene kadar pes etmez. Yakaladığı ruhları Gölge Adalar’a götürür. Burada ağza alınamayacak kadar korkunç akıbetlerle karşılaşırlar. Thresh’in hayatta tek amacı budur.

Zincirli Gardiyan’ın geçmişi hakkında çok az şey bilinir. Ayrıntıların çoğu, çocukların tekerlemeleriyle ve ateş başında anlatılan korku hikâyeleriyle ağızdan ağıza geçtiği için kaybolmamıştır. Bu hikâyeler, yüzlerce yıl önce yaşamış, mahkumlarına eziyet etmekten zevk alan sadist bir gardiyanı anlatır. Hem sabırlı hem de acımasız olan bu adam, kurbanlarının bedenlerine korkunç şeyler yapmadan önce zihinlerini talan edermiş. En sevdiği işkence aleti zincirmiş. Zincirlerin çıkardığı tiz sürtünme sesleri gelişini haber verir, ziyaret edeceklerine nasıl acılar çektireceğini anlatırmış. Ama mahkumlar hapishane genelinde çıkan bir ayaklanmada kaçınca, bu karanlık hükümranlık da sona ermiş. Thresh’i sayıca üstün gelerek yenmişler ve işi fazla uzatmadan, zerre kadar da pişmanlık duymadan onu kendi zincirleriyle asmışlar. En azından, hikâyelerde böyle anlatılır.

Thresh artık bu diyarlarda gezinen bir hayalet. Her geçtiği yerde arkasında dehşet ve çaresizlik bırakıyor. Ama korkunç eylemlerinin aslında daha da korkunç bir amacı var; artık sıradan insanların aciz ruhları ona yetmiyor. Daha güçlülerini istiyor. İhtiyacı olanı, ancak Valoran’ın en güçlü savaşçılarının iradesini kırarak elde edebilir.

”Bir zihnin parçalarını tek tek ayırmak kadar keyifli bir şey yok doğrusu.” – Thresh

Yetenekler

Felaket
Felaket

Thresh yakınında ölen rakiplerin ruhlarını toplayarak, kalıcı olarak Zırh ve Yetenek Gücü kazanır.

Ölüm Cezası

öc

 • Bedel: 80 Mana
 • Menzil: 1075
 • Bekleme Süresi: 20/18/16/14/12
 • Büyü Hasarı: 80/120/160/200/240 (+50% Yetenek Gücü)

Bir rakibi yakalar ve kendine doğru çeker ya da ona doğru sıçrar. Tırpanını fırlatarak, isabet alan ilk hedefe Büyü Hasarı verir ve onu 1,5 saniye boyunca kendine doğru çeker. Ölüm Cezası bir rakibe isabet ederse bekleme süresi 3 saniye azalır. Thresh’i rakibe doğru çekmek için bu yeteneği tekrar gerçekleştir.

Karanlık Geçiş

kg

 • Bedel: 50/55/60/65/70 Mana
 • Menzil: 950
 • Bekleme Süresi : 22/20.5/19/17.5/16

Oluşturduğun koruyucu fener, bir takım arkadaşının sana doğru atılmasına olanak tanır. Feneri bir noktaya at. Yakında bulunan bir takım arkadaşın Fenere tıklayıp tuttuğunda, Thresh ikisini birden kendine doğru çeker.Buna ek olarak, Thresh’e ve Fener’in yanına gelen bir takım arkadaşına, 60/100/140/180/220 (+40% Yetenek Gücü) hasara kadar emebilen bir kalkan verir.

Derisini Yüz

Derisini Yüz

 • Bedel: 60/65/70/75/80 Mana
 • Menzil: 800
 • Bekleme Süresi: 9
 • Büyü Hasarı: 65/95/125/155/185 (+40% Yetenek Gücü)

Pasif: Saldırmazken biriken her vuruş, Büyü Hasarı verir. Bu değer, toplanan ruh sayısına artı Saldırı Gücü değerinin %80/110/140/170/200 kadarına çıkabilen bir değere eşittir (bu değer son saldırıdan beri geçen süreye bağlıdır).

Aktif: Yakındaki rakipleri seçtiğin yöne savurmanı sağlar. Arkasında başlayan bir hat üzerinde Büyü Hasarı verir. İsabet alan rakipler, savurma yönünde itilerek 1,5 saniyeliğine %20/25/30/35/40 yavaşlar. İtmek için ileri doğru gerçekleştir; çekmek için geri doğru gerçekleştir.

Hücre

Derisini Yüz

 • Bedel: 100 Mana
 • Menzil: 450
 • Bekleme Süresi:  150/140/130
 • Büyü Hasarı: 250/400/550 (+100% Yetenek Gücü)

Rakipleri içine hapsettiğin duvarlar, yıkılmaları halinde yavaşlamalarına ve hasar almalarına yol açar. Etrafında hayalet duvarlardan oluşan bir hapishane oluşturur. Duvarlardan herhangi birinin içinden geçen rakip Şampiyonlar, Büyü Hasarı alır ve 2 saniyeliğine %99 yavaşlar; ancak o duvar yıkılır. Duvarlardan birisi yıkıldığında, kalan duvarlar hasar vermez ve yavaşlatma süresi yarıya iner. Bir rakip aynı anda birden fazla duvardan etkilenemez.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı