League of Legends

5Mid Özel: TŞL 2017 Yaz Mevsimi Güç Dengeleri

flickr.com/lolespor

Hasret bitiyor ve heyecanla beklenen 2017 Yaz Mevsimi 3 Haziran Cumartesi günü saat 14:00’te bizlerle buluşuyor. Bu mevsim yapılan transferler ve seviyenin git gide yükselmesi ile performans olarak birbirine çok daha yakın takımlar izleme fırsatı bulacağız.

Yaz Mevsimi’nde ligimizde iki yeni takım bulunuyor. 2017 Kış Mevsimi’nde espor sahnesine girerek büyük bir atılım gerçekleştiren Galatasaray, ne yazık ki ligde kalmayı başaramadı ve yerini P3P eSports’a bıraktı. Ligin ikinci yeni takımı ise aslında bilindik bir yüz. Uzun bir süre normal sezonda ikinci sırada bulunan fakat ligin sonuna doğru performansındaki düşüşten fazlasıyla etkilenen HWA Gaming, yerini Şampiyonluk Ligi Elemeleri’nde kaybettiği ÇİLEKLER’e bıraktı. 2016 yılında TŞL’de mücadele eden ÇİLEKLER ise bir sezon sonra geri dönmenin mutluluğunu yaşayacak.

Yapılan transferlere baktığımızda hiçbir ekibin Kış Mevsimi’ndeki kadrosunu koruduğunu görmüyoruz. 1907 Fenerbahçe Espor ve SuperMassive sadece bir oyuncusunu değiştirirken geriye kalan takımlar iki ya da daha fazla oyuncusu ile yollarını ayırdı. 2017 Kış Mevsimi’nde hayal kırıklığı yaşayan diğer bir takım olan Dark Passage ise tam üç oyuncu değiştirerek radikal bir karar aldı.

Takımlar arasındaki güç dengelerini belirlerken elbette birçok şeyi göz önünde bulundurduğumuzu ekleyelim. Yapılan transferlerin niteliğinin yanı sıra niceliği de bu kararı vermemizde önemli rol oynadı. Tüm bu tahminlerimizi kağıt üzerindeki kadrolara bakarak yaptığımızı da vurgulayalım. 2017 Yaz Mevsimi öncesi ligimizdeki güç dengelerini şöyle sıralayabiliriz:

S Tier: SuperMassive & Dark Passage
A Tier: Oyunfor.Crew & 1907 Fenerbahçe Espor & Team Galakticos & Team AURORA
B Tier: P3P eSports
C Tier: ÇİLEKLER

S Tier

SuperMassive

2017 Kış Mevsimi’ni şampiyon olarak tamamlayan SUP, Yaz Mevsimi’nde de bu ünvanını savunmaya çalışacak. Takım hayal kırıklığı ile sonuçlanan MSI 2017 macerasından sonra oldukça önemli bir değişiklik yaşadı ve Fabfabulous ile birlikte en iyi performans sergileyen oyuncusu Dumbledoge ile yollarını ayırdı. Bu boşluğu genç yetenek Tolerant ile dolduran SuperMassive, “5 Türk” düsturunu bozmadı ve koç pozisyonuna da Lethillion’ı getirdi.

Çekirdek ekibin dağılması SUP’un dengesini bozabilir. Fakat takımın hali hazırda başarılı olduğunu kanıtladığı bir sistemi bulunuyor. Lethi’nin Exorant kadar iyi bir koç olup olmaması bu noktada çok fark yaratmayacaktır. Öte yandan Tolerant’ın tecrübesizliği de ekibin Vadi’deki ritmini etkileyebilir. Fakat bu, takımın hala en iyi Türk oyunculardan oluştuğu gerçeğini değiştirmiyor. Yine de SUP’un Kış Mevsimi’ni domine eden stratejisiyle devam etme lüksü bulunmuyor.

  • Kilit oyuncu: Stomaged

Sahne arkasındaki kahramanlardan birisi Dumbledoge, diğeri ise Stomaged’ti. Ekibin Stomaged’in kötü oynadığı maçları kazanmakta çok zorlandığına defalarca şahit olduk. Dumble-Zeit ikilisi ile alt koridorunu kar topu yaparak maçlarda hakimiyeti ele geçiren SUP, bunun büyük bir kısmını Stomaged’in orman kampı temizleme sıralamasına ve efektifliğine borçluydu. Hali hazırda ligimizin orman havuzu fazlasıyla güçlüyken, Stomaged’e eskisinden de fazla yük düşecek.

Dark Passage

Galatasaray Esports’un düşmesi bir dereceye kadar kabul edilebilirdi aslında. Sürekli kadro değişimi ve oyuncu tercihlerinin zayıf olması ekibi bu noktaya itmişti. Kış Mevsimi’nin asıl büyük sürprizi Dark Passage’ın ligi yedinci sırada bitirmesiydi. Bir türlü problemleri çözemeyen takım Team Turquality maçını kazanarak ligde kalma hakkı elde etmişti. Şimdi ise Dark Passage üç önemli transfer ile kağıt üzerinde belki de en iyi kadroya sahip. Üst koridora GS’nin genç yeteneği Broken Blade’i transfer eden takım, ormana Origen’den Cinkrof’u, Holy’nin yanına ise Giants’tan Hustlin’i getirdi. Oyuncuların birbirine uyum sağlaması elbette zaman alacak, fakat DP’nin tüm bu oyunculardan daha da önemli transferi koç Blumigan’dı. Beşiktaş eSpor’da da görev alan koç, son olarak Fnatic bünyesinde çalıştı ve hem as takımın hem de akademi takımının başarısında büyük bir rol oynadı. Geçtiğimiz mevsim de iyi bir kadro kuran DP, bu mevsim fark yaratmayı Blumigan ile başaracaktır.

  • Kilit oyuncu: Immortoru

DP’nin üç taşıyıcısının da büyük işler yapma potansiyeli var. Takıma transfer olduktan bir türlü beklenen etkiyi yaratamayan Toru, bu mevsim çok daha iyi oyuncularla çevrili. Immortoru’nun takım iyi olduğunda daha da iyi performans sergilediğinden bahsetmek gerekiyor. BJK’deki KDA canavarı eğer bu mevsim DP’de tekrar parlarsa, ekibi TBF’de görmemiz kaçınılmaz olabilir.

A Tier

Oyunfor.Crew

Geçtiğimiz mevsim KMF’ye yükselerek büyük bir başarıya imza atan Oyunfor.Crew da bu mevsim ciddi değişiklik yaşayan takımlardan birisi. Kış Mevsimi öncesi Elwind, Madness ve Wendelbo gibi iddialı transferler yapan takım, sezon sonunda Godbro ve Wendelbo ile yollarını ayırdı. Koreli transfer trendini takip eden ekip, orta koridora EU LCS’e Bahar Mevsimi’nde veda eden Origen’den Naehyun ile destek rolüne EU CS tecrübesi bulunan Mocha’yı transfer etti. Crew’un iki Koreli’den ne kadar verim alacağı elbette soru işareti. Fakat tecrübeli koç Lelouch ve Elwind ile Madness gibi yıldızlar, takımın yine üst düzey performans göstermesini sağlayacaktır.

  • Kilit oyuncu: Naehyun

Belirtmek gerekir ki Naehyun’un kötü bir şöhreti bulunuyor. Üst üste en çok maç kaybetme rekorunu Origen’de elde eden Naehyun’un takımdan ötürü kötü gözüktüğü sıkça dile getiriliyor. Gerçekten de Naehyun, son haftalarda Origen’e transfer olan Cinkrof ile takımın en iyisi konumundaydı. EU LCS tecrübesi edinen oyuncunun bunu TŞL’ye de yansıtması gerekiyor.  Naehyun mekanik anlamda kötü değil elbette. Oyuncunun kendisini Naru ve Frozen gibi yetenekli oyuncular karşısında kanıtlama fırsatını nasıl değerlendireceğini hep beraber izleyeceğiz.

1907 Fenerbahçe Espor

Kış Mevsimi’nde Şampiyonluk Ligi’ne katılan 1907 Fenerbahçe Espor, Frozen ve Thaldrin gibi önemli transferler yaparak iyi bir kadro kurmuş fakat mevsim boyunca çeşitli sıkıntılar yaşamıştı. Pades’in koç pozisyonuna getirilmesi ise bu sorunları ortadan kaldırdı. Mevsim sonuna doğru oyununu ciddi anlamda değiştiren FB, ligi beşinci bitirerek mevsim finallerinde HWA ile karşılaştı. Rakibini geçerek Yarı Final’e yükselen ekip, burada SuperMassive’e elendi. Yine de FB’nin ilk mevsiminde önemli bir başarı elde ettiğini belirtmek gerekiyor. Mevsim boyunca eleştirilen Reach ile yollarını ayıran takım, bu pozisyona geçtiğimiz mevsime Dark Passage ile başlayan Move’u transfer etti. Oyuncu DP’de fazlasıyla eleştiriliyordu, fakat kariyeri tartışılamaz. DP’de farklı problemler de bulunuyordu elbette. Bu noktada koç Pades’in etkisi büyük olacaktır.

  • Kilit oyuncu: Frozen

Takımın yıldızı kuşkusuz Frozen. Kış Mevsimi’nde ekibin en iyisi konumunda bulunan Frozen, Yaz Mevsimi’nde de FB için büyük bir önem teşkil ediyor. Koreli dinamiğini yok etmeyen istemeyen takım, Frozen’ın yanına daha tecrübeli ve daha iyi bir ormancı olan Move’u getirerek sadece ekibin değil Frozen’ın da performansını geliştirmeyi hedefliyor. Bireysel oyunlarıyla da öne çıkan oyuncu, üst düzey performansını daha efektif bir şekilde Vadi’ye yansıtırsa, 1907 Fenerbahçe için TBF yolu açık gözüküyor.

Team Galakticos

Ligde ikinci mevsimini geçiren Galakticos da geçtiğimiz mevsim zayıf gözüken pozisyonlarına transfer yaparak kadrosunu ciddi anlamda güçlendirdi. Mevsime kötü başlamasına rağmen finaller öncesi toparlanan ve playoff biletini kapan ekip, Çeyrek Final’den öteye gitmese de ligde kalma serisinden de kaçındı ve Yaz Mevsimi’nde oynama hakkı elde etti. K0u-Soz Purefect’in yanı sıra Mean ile de yoluna devam eden GAL, desteğe Rogu’yu, üst koridora ise Marshall’ı transfer ederek eksikliklerini giderdi. Takımın iyi bir koç transfer etmesi ise potansiyelini daha da arttırdı. Yazı tura mantığından bu mevsim uzaklaşıldığı sürece GAL’ın da ciddi bir şansı bulunuyor. Elbette ekibin ilk üç hafta Marshall gelene kadar dengeli oynaması ve çok puan kaybetmemesi gerekiyor.

  • Kilit oyuncu: K0u

Odaklandığında ne kadar agresif ve ne kadar iyi bir ormancı olduğunu bildiğimiz K0u, bu mevsim de Galakticos için en önemli oyuncu olacaktır. Avantaj elde ettikten sonra tek başına takımını sırtlayabilen oyuncu, mental olarak konsantrasyonunu üst düzey tuttuğu takdirde bir kez daha Galakticos’un mevsim finallerinde yer almasını sağlayabilir.

Team AURORA

Kış Mevsimi’ne kötü başlamasına rağmen Atom-Taikki transferi ile harika bir şekilde toparlanan AURORA, yine mevsim finallerine kalmayı başarmıştı. KMF’ye Yarı Final’den başlayan ekip Oyunfor.Crew’a elenerek final şansını kaybetti. Yaz Mevsimi öncesi üç oyuncusu ile yollarını ayıran AUR’da sadece başarılı alt koridor ikilisi Ruvelius ile Zergsting kaldı. AUR da orman-orta koridor pozisyonlarına Koreli transfer ederek iddiasını arttırmak istiyor. Ormana Wisdom gibi tecrübeli bir oyuncuyu getiren takım, orta koridora ise Kore Yükselme Ligi tecrübesi bulunan, aynı zamanda NA LCS takımlarından Team Envy’de de denemelere giren Cheong’u getirdi. Üst koridorda ise yerli oyuncu tercih etmek zorunda olan AUR, HWA’dan ayrılan Panky ile anlaştı.

  • Kilit oyuncu: Wisdom

2015 Dünya Şampiyonası’nda KOO Tigers ile Final gören oyuncu, şansını EU LCS’te denemiş fakat belirli bir başarı elde edememişti. Son olarak Origen’de forma giyen Wisdom, AUR’un başarısında önemli bir rol oynayacak. Takımın Kış Mevsimi’ndeki başarısının mimarı da ormandaki Taikki’ydi. Cheong’un da iyi oynaması aslında Wisdom’ın performansına fazlasıyla bağlı. Performans düşüklüğü yaşamasına rağmen Wisdom’ın TŞL’nin iyi ormancılarından birisi olacağı hemen hemen kesin.

B Tier

P3P eSports

Ligimizin en yeni ekibi P3P, 2017 Kış Mevsimi’nde Yükselme Ligi’nde şampiyon olarak Galatasaray Esports’un yerine Şampiyonluk Ligi’ne çıkmıştı. Yükselme Ligi için oldukça iyi bir kadro kuran takım, Yaz Mevsimi’ne de iddialı transferler ile giriyor. Team Turquality’nin genç yıldızı Shoshin’i orta koridora alan ekip, ormana tecrübeli Rawbin’i, alt koridora ise Amades-Cognac ikilisini transfer etti. Takımın YL’deki kadrosundan tek değişmeyen isim ise Hioss. Genel olarak üç TŞL tecrübesi bulunan oyuncuyla Yaz Mevsimi’ne başlayacak olan P3P’in zayıf karnı ise orta koridor ve nişancı rolleri. Shoshin ne kadar yetenekli olduğunu gösterse de tecrübesizliği ile bocalayabilir. Amades’in de bu kadar üst düzey bir tecrübesi bulunmaması, Cognac’ın işini güçleştirecektir.

  • Kilit oyuncu: Rawbin

Şampiyonluk Ligi Elemeleri’nde ÇİLEKLER’i Smoke ile adeta tek başına taşıyan Rawbin, P3P’in de haritadaki en aktif oyuncusu olacaktır. Daha önce Team Turquality ve Beşiktaş eSpor gibi takımlarda başarılı bir performans sergileyen Rawbin, cezasından sonra çok daha iyi bir şekilde geri dönmüş gibi gözüküyor.

C Tier

ÇİLEKLER

Şampiyonluk Ligi’nin bir başka renkli takımı ÇİLEKLER, bir sezon sonra tekrar lige yükselmeyi başardı. Yükselme Ligi’nden gelip HWA’yı eleyen ekip, kadrosunu korudu ve orman rolüne KonDziSan’ı transfer etti. Genel olarak baktığımızda TŞL’nin en zayıf ekibi olmasına rağmen haftalar ilerledikçe ÇİLEKLER’in favori olmadığı serilerden puan koparacağını seyretme ihtimalimiz yüksek. Takımın üst koridor oyuncusu Smoke ise YL’deki performansıyla Umuut ile beraber öne çıktı.

  • Kilit oyuncu: Umuut

Shoshin ile birlikte Yükselme Ligi’nin en büyük yeteneği olarak gösterilen Umuut’a bu mevsim büyük bir iş düşecek. Ekibin en aktif oyuncusu olarak göze çarpan Umuut, Shoshin’e nazaran daha güvenli ve dengeli bir oyun tarzı benimsiyor. Her halükarda Yaz Mevsimi, oyuncu havuzunu göz önüne aldığımızda yetenekli orta koridor için büyük bir sınav olacak.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir