League of Legends

Türkiye Espor Federasyonu kuruldu

Hali hazırda dünyaya örnek olacak düzeyde espor yatırımlarıyla gururlandığımız Türkiye, devasa bir hamle ile espora olan inancını pekiştirdi. Geçtiğimiz hafta Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın aldığı kararla, ülkemizi birkaç adım öteye taşıyacak Türkiye Espor Federasyonu kuruldu.

Espor son dönemde global anlamda oldukça ciddi bir gelişme katetti. Dünya genelinde spor kulüplerinin sahneye girmesi, olimpiyatlar için esporun konuşulması, dev markaların inanılmaz yatırımlar yapması, franchising sistemleri ile 20 milyon dolara satılan lig yerleri ve dudak uçuklatan turnuva ödül havuzları derken ucundan kıyısından da olsa esporu takip eden herkes bu büyümenin farkına vardı. Bu atılımlar sonrası devlet kanadından önemli bir hamle geldi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ilgili kurumlara gönderdiği yazı ile Türkiye Espor Federasyonu’nun kurulduğunu duyurdu.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Ekim ayında Türk espor ekosistemindeki organizasyonların hukuki düzeyde korunması, haklarının savunulması, devlet ve özel sektör nezdinde daha iyi muhatap bulunması gibi amaçlara hizmet etmesi ve ülkemizde esporun daha iyi yerlere gelmesi için takımların ortak bir paydada buluşmasını sağlama amacıyla Espor Kulüpler Birliği kurulmuştu. Yine aynı tarihlerde Ankara’da düzenlenen Dijital Oyunlar Sempozyumunda konuşan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, federasyonun kurulacağının sinyallerini vermişti. Tüm bu hamleler meyvesini verdi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Espor Federasyonu’nu kurdu.

2 Yorum

2 Comments

  1. Emirhan

    1 Mayıs 2018 at 11:08

    merhabalar ncelikle çok iyi oluş bütün oyunlar olucak demi ve başvcuru nerden yapılcak

  2. tolga erkan

    30 Nisan 2018 at 19:15

    iyi artık beşiktaş yenilince federasyon bozuk mouse verdi diye ağlar, bahaneleri hazır. :)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir