League of Legends

Wildcard Türkiye 2015 2. gün maçları

Büyük sunucular haricinde League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası’na gidecek takımları belirlemek adına ilki Türkiye’de başlayan Wildcard 2015’te grup aşamasının ikinci ve son gün maçları bugün oynanıyor.

Normalde Çarşamba günü başlaması planlanan grup aşamasının ilk maçları İnternet bağlantısı kaynaklı teknik aksaklıklar sebebiyle ertelenmiş ve nispeten sıkışık bir fikstür ile dün oynanmaya başlamıştı. Temsilcimiz Dark Passage’ın favori olarak gösterildiği Wildcard’a pek de iyi bir başlangıç yapamaması Türkiye’deki e-Spor ve League of Legends takipçilerini ciddi şekilde üzerken, gruptaki kıran kırana mücadele ile ikinci gün büyük umutlar ve hayal kırıklıkları getirecek gibi görünüyor. İlk gün sonucunda Chiefs ve DetonatioN FocusMe takımları iki galibiyet ve bir mağlubiyet ile liderliği paylaşırken, Dark Passage ve Bangkok Titans da birer galibiyet ve ikişer mağlubiyet alarak geride kaldı. Günün sürprizini turnuvanın en kötü takımı olarak nitelendirilen DetonatioN FocusMe yaparken, rakiplerini iyice analiz etme fırsatı bulan Dark Passage’ın ilk günkü heyecanını üzerinden atıp 3-0 ile yeni günü kapatmasını diliyoruz.

Grup aşamasını ilk iki sırada bitiren takımların beş maç üzerinden final serisinde karşılaşacağı Wildcard 2015’te kilidi çözecek olan ikinci gün, saat 12:00’da DetonatioN FocusMe ile temsilcimiz Dark Passage arasındaki maç ile başladı. Aynı dün olduğu gibi bugün de maçlar tamamlandıkça kısa hikayelerini ve sonuçlarını paylaşacağımız yazımızda günün mücadelelerine geçmeden önce dün alınan sonuçlara, sonuçlara göre oluşan anlık puan durumuna ve bugünün programına bakalım:

[accordion title=’Wildcard Türkiye 2015 1. gün maçları’]
  • Chiefs ESC 1-0 Bangkok Titans
  • Dark Passage 1-0 DetonatioN FocusMe
  • DetonatioN FocusMe 1-0 Chiefs ESC
  • Bangkok Titans 1-0 Dark Passage
  • Chiefs ESC 1-0 Dark Passage
  • DetonatioN FocusMe 1-0 Bangkok Titans[/accordion]
[accordion title=’Wildcard 2015’te oynanan maçlara göre oluşan puan durumu’]iwc tablo

[/accordion] [accordion title=’Wildcard 2015’te bugünün programı’] [/accordion]

DetonatioN FocusMe 0-1 Dark Passage

Günün ilk mücadelesinde temsilcimiz Dark Passage, inanılmaz bir geri dönüşle maçı kazanmayı başardı. Dünkü hayal kırıklığı yaratan performansından sonra bugün ilk maçında Japon temsilcisi DetonatioN FocusMe karşısına çıkan temsilcimiz, rakibine nazaran nispeten güçsüz bir kompozisyonla vadiye çıktı. Varus+Corki ile dürtme kompozisyonunu oluşturan temsilcimize karşı Japon temsilcisi Rumble+Gangplank+Kog Maw seçimine gitti. Profesyonel sahnede neredeyse hiç görülmemiş orta koridorda Gangplank seçimi, DFM’in sağlam oyun stratejisiyle de hakkını verdi. Haritada yapılan hamlelerde daha da öne çıkan DetonatioN FocusMe inanılmaz bir fark yakalayıp temsilcimizin önüne geçti. Pentakill bile alan rakip ekip baron güçlendirmeli minyonlarla inhibitörleri açsa da bir sonraki barona kadar iyi mücadele eden DP maça tutunmayı başardı. Gerçekten sağlam bir direniş gösteren temsilcimiz, Naru’nun o son baronu çalması ve ardından gelen takım savaşından üstün çıkılmasıyla birlikte ileri safhada yapılacak hiçbir hatanın telafisi olmadığını gösterdi ve DFM üssüne ilerleyerek maçı sonlandırdı ve Dünya Şampiyonası umutlarımızı devam ettirdi.


Bangkok Titans 0-1 Chiefs

Dünya şampiyonasına gitme umudunu devam ettirmek için kazanmak zorunda olduğu maça çıkan Bangkok Titans, Chiefs ile karşı karşıya geldi. Maokai-Twitsted Fate-Sivir gibi çok iyi bir savaş başlatma kompozisyonu oluşturan Chiefs’e karşı Bangkok Titans Gnar-Ahri-Kog’Maw gibi şampiyonlara yöneldi. Maçta iki orta koridor oyuncusunun da ışınlan sihirdar büyüsünü alması ise mücadeleyi daha da enteresan hale getirdi. Maçta çok fazla skor çıktı ve iki takım da skor anlamında maç boyunca başa baş gitti. Buna rağmen global anlamda Chiefs ekibi altın farkında önemli miktarda öndeydi bu durum da maçın sonucunu önemli oranda etkiledi. Haritada tek tek skor kovalayan Chiefs ekibi zaten önde olduğu maçı Twisted Fate’in güzel backdoor’u ile kazanmayı başardı.


Dark Passage 0-1 Bangkok Titans

İlk gün yaptığı Kog Maw’a yönelik kompozisyonunu Bangkok Titans’a karşı da oluşturan Dark Passage’a karşılık Maokai-Gragas-Nautilus gibi kitle kontrol etkisi yüksek olan şampiyonları seçen rakip takım, seçim yasaklama ekranından güçlü çıkan taraf oldu. Koridor değişikliğine gitmeyen iki takımın alt koridorunda ikiye iki takasta ilk seviyeden üstün çıkan taraf BKT oldu. İlk beş dakika içerisinde Lucian’a göre iki seviye geride olan Kog’Maw güç patlamasını da yaşayamadı ve oyun süresince dişe dokunur hiçbir fayda sağlayamadı. Orta koridorda Naru favori şampiyonu Azir’i seçerken G4 Zed tercihinde bulundu. Üst koridorda çarplı Shyvana oynayan Elwind DP adına maçtaki en olumlu taraftı. Tüm takımın kötü olduğu oyunda Elwind’in çabaları yetersiz kalırken, toplam skor farkını 20’lere kadar çıkaran Bangkok Titans ezici bir üstünlükle galip gelen taraf oldu ve grupta ikinci galibiyetini alarak umudunu devam ettirdi. Temsilcimiz DP ise her şeyden öte adına yakışmayan oyunuyla hayal kırıklığı yaşatmaya devam ediyor.


Chiefs ESC 1-0 DetonatioN FocusMe

Birinci sırada bulunan Chiefs ve turnuvanın flaş takımı DetonatioN FocusMe arasındaki mücadele iki takım içinde önemliydi. Shen-Ahri-Jinx gibi çok önemli şampiyonları seçen Chiefs’e karşılık DetonatioN ekibi sıklıkla gördüğümüz Juggermaw kompozisyonuna yöneldi ve Olaf-Lulu-Kog Maw seçimlerinde bulundu. Alt koridorda daha iyi olan taraf ise Jinx-Leona ikilisiydi. Raydere’in skorları toplaması daha sonraki takım savaşlarında öne çıkan isim olmasını sağladı. Juggermaw kompozisyonunu uygulayan Japon temsilcisi istediği sonuçları elde edemeyince hem altın hem de objektif anlamında geri kaldı. Ahri ve Jinx’i inanılmaz güçlenen Chiefs ekibi Shen’in harita hakimiyeti ve Leona’nın savaş başlatma özelliğini de çok iyi kullanarak ezici bir galibiyet aldı. Bu galibiyet ile birlikte Chiefs ekibi finale çıkmayı garantiledi.


Dark Passage 1-0 Chiefs ESC

Dark Passage için kader maçı olan Chiefs maçı, takımımızın harika oyunu sayesinde lehimize sonuçlandı. Elwind’in imza şampiyonu olan Fizz’i alması ve Naru’nun çok rahat oynadığı Ahri seçimi ile yasaklama ekranında avantaj elde eden takımımız, Zeitnot’un Vayne’i alması ile yasaklama ekranını kazandı diyebiliriz. Koridor değişikliği yapan Dark Passage, Chiefs’in üst koridorda aradığı savaşa karşılık vererek o takım savaşından 4-0 çıkmayı başardı. Burada önemli olan ise Fizz’in 3 skor almasıydı. Üçlü Kuvvet’ini koridor değişikliği yapmasına rağmen 13. dakikada alan Elwind, bu noktadan sonra Dark Passage’ın snowball olmasını sağladı. Her koridorumuzun maçı önde geçirdiği karşılaşmada, baronu alarak inhibitörleri açan Dark Passage’ın maçı kazanması da gecikmedi. Harita üzerinde doğru rotasyon yaparak Chiefs’i pozisyon dışı yakalamamız ise, turnuva boyunca yapmamız gereken işlerdendi. Ezici bir üstünlükle maçı kazanan Dark Passage, grup aşamasının son maçında DetonatioN FocusMe’nin galip gelmesi halinde finale kalacak.


Bangkok Titans 1-0 DetonatioN FocusMe

Hem Dark Passage hem de Bangkok Titans için finale çıkanı belirleyecek olan maçta iki takım karşı karşıya geldi. Bangkok Titans ekibinin seçim yasaklama ekranında şu anki metanın en dominant şampiyonlarını alması kilit nokta oldu. Shen+Diana+Lucian gibi önemli şampiyonları rakibine bırakmayan BKT, oldukça önemli bir avantaj elde etti. Japonya temsilcisi ise uzun süredir tercih edilmeyen üst koridor Vladimir tercihinin yanına DP maçında orta koridorda oynadığı Gangplank ile pentakill alan Ceros ile aynı seçimi yaptı ve iki şampiyonun yanına bir de Vayne’i aldı. DetonatioN FocusMe’nin seçimleri iyi gibi gözükse de bir hayli riskliydi. Maçın başında minyonlar daha çıkmadan Diana’nın ilk kanı alması ise orta koridor G4 için büyük bir fırsat oldu. Erken oyunda Bangkok Titans öne geçse de DetonatioN FocusMe Vladimir’in attığı ultiler ile maça tutunmayı başardı, hatta altın farkını da bir ara eşitledi. Ancak Diana ve Lucian karşı takım taşıyıcılarına oranla daha önde olunca savaşlarda inanılamaz bir hasar oluşturdular. Elindeki Vayne’i de koruyamayan Japon temsilcisi maça tutunmaya çalışsa da çabası yeterli olmadı. Bangkok Titans maçı kazanarak durumunu 3-3’e getirdi ve ikili averajda Dark Passage’dan üstün olduğu için finale çıkarak Chiefs’in rakibi oldu.

Chiefs – Bangkok Titans arasındaki final mücadelesini 29 Ağustos Cumartesi günü saat 14.00’da lolespor‘dan izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir