League of Legends

2015 Dünya Şampiyonası Yarı Final analizi: Origen – SKTelecom T1

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası’nda sona yaklaşılırken, yarı final eşleşmelerinin vakti geldi.

Turnuvada son dörde kalan takımlar Fnatic, Origen, SKT T1 ve KOO Tigers olarak belirlendi. İki Avrupa iki Kore takımının bulunduğu yarı final safhasında heyecan doruğa çıkmış durumda.Yarı finalin bir ayağında Origen ile SKT karşı karşıya gelirken, diğer ayağında Fnatic ve KOO Tigers karşılaşacak. Hafta sonu oynanacak maçların ardından da finale çıkan takımlar belli olacak. 5mid ekibi olarak yarı final analizlerimizle karşınızdayız. Bu yazımızda Origen-Skt mücadelesini masaya yatıracağız. Fnatic-Koo Tigers maçının analizine de buradan ulaşabilirsiniz.

Yarı finalin nispeten diğerine göre kolay geçmesi beklenen maçı kesinlikle Origen ve SKT arasında oynanacak. 1 sene içinde muazzam başarılara imza atan Origen’in yarı finale çıkması büyük sürpriz olarak nitelendirilebilir. Büyük amaçları sadece Dünya Şampiyonası’na katılmak olan takımın burada bu başarıları kazanacağını kimse beklemiyordu. Zorlu C grubundan ikinci sırada çıkan takım, LGD,TSM ve KT gibi takımlarla mücadele etti ve gücünü herkese göstermeyi başardı. Çeyrek finalde şanslı bir kura çeken ve Flash Wolves ile eşleşen Origen, çok iyi bir performans göstermese de seriyi 3-1 gibi bir skorla kazanarak yarı finale yükselmeyi başardı.

Origen

Origen’in grup maçlarında ve çeyrek final serisinde başardığı en iyi iş kesinlikle ‘ShotCalling’ denen karar mekanizması. Tecrübeli oyunculardan oluşan ekip, geriye düşse dahi riskli gibi gözüken ama sonucunda karlı çıktığı bir çok kararla maçı çevirmeyi başardı. Origen rakibini uyutup, akıl oyunları yapmada da Dünya Şampiyonası’nın en başarılı takımı diyebiliriz. Oynadıkları iki maçın birinde backdoor sahnelerini görmeye alıştığımız takım, iki teloport(ışınlan) metasını harika uyguluyor ve rakiplerini şaşırtmayı kesinlikle başarıyor. İki teleport metasının Dünya Şampiyonasu öncesi tekrardan gündeme gelmesi ve oyuna yerleşmesiyle buna en çok sevinen oyunculardan bir tanesi herhalde Xpeke olmuştur. Sezon 2 ve sezon 3’te double tp metasıyla çok yakan Fnatic takımının orta koridor oyuncusu olan Xpeke, bu metaya Dünya Şampiyonası’ndaki tüm orta koridor oyuncularından daha alışık. Oyuncunun oyununda ki evrilmeden daha önceki Origen yazımda söz etmiştim. Xpeke bu Dünya Şampiyonası’da Anivia gibi minyon dalgası temizleme ve kalabalık kontrolü üst düzey olan şampiyonların üzerinde durmasının sebebi, rakibin orta koridoruna güçlenmesi için fırsat vermemekte geçiyor. Sürekli ittiren ve ardından merkezine dönen Xpeke, oyun başında ışınlan büyüsünü sürekli orta koridora dönmek için kullanıyor ve en önemlisi pasif kalmaya dikkat ediyor. Ancak ormancı veya başka bir takım arkadaşı baskına geldiğinde agresif oynayan oyuncu, bu sayede rakip orta koridoru oyundan düşürüyor ve orta koridor kulelerini ayakta tutmayı başarıyor. Tüm bunlar olurken ise takımın yıldızı çaylak Niels takım savaşlarında yeteneğini gösteriyor ve takım arkadaşları onu korurken takımını taşımayı başarıyor. Flash Wolves serisinde de gördüğümüz gibi, takım savaşlarında muazzam işler başaran Niels takımını adeta taşımayı başardı. Artık Origen’in nişancı odaklı bir takım olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

SKT ise herkesin çok yakından tanıdığı bir takım konumunda artık. Kore şampiyonu takım, turnuva başlamadan önce kesin favori gösteriliyordu ve performansıyla da neden favori olduğunu kanıtladı. Grup maçlarında EDG, H2K ve Bangkok Titans ile aynı grupta yer alan takımı tek zorlayacak takımın EDG olacağı öngörülüyordu. Zira iki favorinin aynı gruba düşmesi sebebiyle seyirciler C grubu maçlarını merakla bekliyordu. Beklenen ne yazık ki olmadı, SKT dominant bir performansla gruptan yenilgisiz çıktı ve EDG maçlarında Çin takımını adeta ezdi geçti. Çeyrek final de ise Ahq ile eşleşen takım, 3-0 gibi net bir skorla yarı finale çıkarken, rölantide bir performans gösterdi diyebiliriz.

marin_and_skt

SKT kadrosunda Faker gibi bir yetenek barındırsa da, turnuvanın şu an için SKT adına yıldızı kesinlikle üst koridor oyuncusu Marin. Çok eleştirilen, Dünya Şampiyonası’nda üst düzey üst koridor oyuncularına karşı performansı merakla beklenen, Rumble dışında hangi şampiyonu seçeceği tartışılan , daha doğrusu açıkça güvenilmeyen Marin, Dünya Şampiyonası’nda ki performansıyla adeta yıldızını parlatmayı başardı. Üst koridor metasının tank ağırlıklı şampiyonlardan daha çok taşıyıcı şampiyonlara yöneldiği son günlerde Fiora ile başarılı performans gösteren oyuncu, Dünya Şampiyonası’nda 4 kere Fiora, 2 kere Darius ve Renekton bir kere de Rumble oynadı. İstatistikleri ile de turnuvaya damga vuran Marin’in bu turnuvada başarımları şu şekilde:

  • KDA: 5.19
  • Takımdaki hasar paylaşımı: %24 (Dünya Şampiyonası üst koridor oyuncuları arasında 3.)
  • Dakika başına hasar: 499 (Dünya Şampiyonası üst koridor oyuncuları arasında 2.)
  • Kazandığı altını hasara dönüştürme oranı: 1.284 (Dünya Şampiyonası üst koridor oyuncuları arasında 3.)
  • Dakikada rakibine açtığı minyon farkı: +13.22 (Dünya Şampiyonası üst koridor oyuncuları arasında 1.)
  • Dakikada rakibine açtığı minyon farkı: +26.33 (Dünya Şampiyonası üst koridor oyuncuları arasında 3.)

Marin skt

Takımın orta koridorunda ise herkesin yakından tanıdığı Faker yer alıyor. Şu an için takımda her şey yolunda gititği için Faker’in performansı rölanti seviyesinde diyebiliriz. Yine de yaptığı seçimlerle adından söz ettirmeyi  başaran oyuncu, orta koridora Olaf seçimiyle herkesi şaşırtmış ve mükemmel oynayarak herkesi eğlendirmişti. Faker için rakibin kim olduğu önemsiz, çünkü her türlü koridorunu kazanabilen bir oyuncu. SKT takımının geçtiğimiz sezondan beri en çok geliştirdiği şey, Faker’a bağlı kalmadan oyun yapabilmeleri. Aynı zamanda Origen karşısında Easyhoon’un oynaması gündemde. Aslında SKT cephesinde Easyhoon’lu ve Faker’lı oyun arasında fark bulunmuyor. Easyhoon’da en az Faker kadar yetenekli ve şampiyon havuzu geniş bir oyuncu. Üst koridor oyuncusu Marin ve ormancı Bengi’nin uyumlarının yüksek olması, takımın en büyük avantajlarından bir tanesi. SKT adına nişancı destek tarafından pek umudum olmadığını, üst düzey oyunculara karşı zorlandıklarını belirtmiş ve eleştiri getirmiştim. Fakat Bang ve Wolf gerçekten harika bir turnuva geçiriyorlar. Bang’in 27 .3 olan KDA ortalaması ve % 72’lik takımının skorlarına katkısı oranı sanırım her şeyi anlatıyor.

İki takımın Cumartesi günü oynanacak mücadelesinde dengeleri değiştirecek bir unsur da Gragas’ın artık seçilemeyecek olması. Origen ormancısı Amazing ve SKT ormancısı Bengi bu turnuvada çok da Gragas seçiminde bulunmasa da yasaklama ekranında gelecek olan Rek’sai ve Elise banları takımların tüm stratejilerini değiştirecektir. Elise ve Rek’sai dışında kalan ve ikinci sınıf ormancı katagorisine giren ormancıları görebileceğimiz yarı final serilerinde iki takımın da birinci önceliği Evelyn olacaktır. Her iki ormancı da erken oyunda, koridorlara etki konusunda başarılı sayılsa da Bengi kesinlikle Amazing’den önde bulunuyor. Origen takımının oyunu yavaşlatma stratejisi sebebiyle Amazing, oyuna etki edemiyormuş gibi gözüküyor da olabilir.

Serinin bir diğer önemli noktası ise üst koridor çarpışması olacaktır. Marin’in yükselen performansına karşılık Soaz’ın nasıl bir performans göstereceği merak ediliyor. Origen tarafının Fioara’yı Marin’e vermemesi gerekiyor. Aynı şekilde de SKT takımının Soaz için Gankplank yasaklaması yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Soaz’ın şampiyon havuzunun Marin’den daha geniş olması kendisi için bir avantaj olsa da, Origen’in zaman zaman Soaz’ı feda ederek oynadığı oyun yapısında, Soaz’ın geriye düştüğünü görebiliriz. Bengi ve Marin’in uyumu sayesinde üst koridor kapışmasından üstün ayrılacak oyuncu Marin olacaktır diye tahmin ediyorum.

Orta koridorda ise aksiyon beklemek mantıksız olacaktır. Xpeke’nin gene koridorunu kontrol etmeye yönelik bir tercih yapacağına artık kesin gözüyle bakılıyor. Anivia, Origen ve Vladimir gibi şampiyonları Xpeke’nin elinde görebiliriz. Oyuncunun kariyeri boyunca bu tür eşleşmelerden galip ayrıldığını düşününce, Origen cephesinde kaybedilmeyen tek koridorun orta koridor olması muhtemel. Çift teleportu her zaman tercih etmeyen SKT’ye karşılık, kaos oyununa çevrilen maçta Origen’in bir şansı bulunabilir. Xpeke ve Soaz’ın başarıyla uyguladığı ayrık ittirme ve kaos yaratan oyunu Origen’in en iyi yaptığı işlerden bir tanesi. Ekstra bir performans ve değişik bir oyun yapmadıkları sürece, SKT her zaman favori olmaya devam edecektir. Oyunda geriye düşseler dahi rahatlıkla maçları çevirebilen Kore takımı, Origen’e göre takım oyununu daha iyi oynamakta.

Nişancı cephesinde de her iki takımın dikkat etmesi gereken bir takım noktalar bulunuyor. SKT tarafının Niels’e Kalista bırakmayacağını bekliyorum ve hatta Kalista’yı Bang için seçebilirler. Bang’in Tristina ile başarılı bir performans sergilemesi sebebiyle Kalista yasaklayıp Tristina’nın üzerinde durabilirler. Jinx’in de son dönemde gündeme gelmesiyle, özellikle Niels için bir alternatif olabilir. Koridor değişikliklerinin kesinlikle beklendiği seride, oyun başında pek fazla aksiyon görmeyi beklemememiz gerekiyor.

SKT’nin henüz turnuvada koridorlarındaki ikinci kulelerinden bir tanesini bile kaybetmediğini de düşünürsek, Origen’i çok zor bir maç bekliyor diyebiliriz. Yarı finale çıkarak görevini fazlasıyla yapan Avrupa takımı, zaten beklentileri aşmıştı. Her ne kadar SKT’den korkmadıklarını söyleseler de SKT kesinlikle korkulacak bir takım. Şampiyonluğun ve serinin mutlak favorisi konumunda duran SKT Origen maçı Cumartesi günü 17:30’da Belçika’nın Brüksel kentinde oynanacak ve canlı yayınlanacak. Seri başladığı gibi her maçın anlık anlatımıyla bizler de burada olacağız.

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası ile ilgili tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir