League of Legends

2015 Dünya Şampiyonası’nda Yarı Final: Fnatic-KOO Tigers

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası Yarı Final heyecanı, Fnatic-KOO Tigers eşleşmesi ile devam ediyor. Rakibini yenen takım, finalde SK Telecom T1 ile karşılacak.

Dün oynanan OG-SKT eşleşmesini 3-0 kazanan SKT, finale çıkmaya hak kazanmıştı. SKT’nin ilk maç dışındaki dominant performansı, serinin 5 maça uzamasını isteyen hayranları hayal kırıklığına uğratmıştı. Bugünkü eşleşme ise, birbirine çok benzeyen iki takımın eşleşmesi olacak ve büyük bir ihtimal ile 5. maçı göreceğiz.

B grubunda Cloud 9, Ahq ve Invictus Gaming ile mücadele eden Fnatic, grup aşamasının ilk haftasını büyük bir hayal kırıklığı ile geçirmişti. Oynadığı 3 maçın sadece birisini kazanabilen takım, dağınık bir görüntü sergiledi. 2. hafta ise iyi bir adaptasyon gösteren ve rakiplerine maç vermeyen takım, B grubunu 1. olarak bitirmiş, LCS’deki bildiğimiz Fnatic görüntüsüne bürünmüştü. Çeyrek Final’de EDG ile eşleşen takım, MSI Şampiyonu takımı 3-0 ile eleyerek şampiyonluk adayı olduğunu kanıtlamıştı.

A grubunda CLG, Pain Gaming ve Flash Wolves ile mücadele eden KOO ise sadece FW ile oynadığı maçları kaybetmişti. Grup aşamasında iyi bir performans göstermesine karşın oyunun sonlarında shotcalling açısından sıkıntı yaşayan ve özellikle bu sıkıntıyı Flash Wolves maçında sahaya yansıtan takım, A grubunu 2. sırada bitirerek KT Rolster ile eşleşmişti. Kore Ligi 2015 YAz Mevsimi Yarı Finali’nin rövanşı niteliğinde olan KOO-KT eşleşmesi, büyük bir çekişmeye sahne olmuştu. İlk maçı kaybetmesine rağmen Smeb’in çok iyi performansıyla geriye kalan 3 maçı kazanan takım, hem KT’den rövanşı almış, hem de yarı finale yükselmişti.

Dünkü karşılaşmalarda gördüğümüz gibi Gragas’ın turnuva boyunca oynanmayacak olması, takımların yasaklama ekranındaki stratejilerini önemli bir biçimde etkiledi. KOO ve Fnatic’in bu eşleşmeye nasıl hazırlandığını hep beraber göreceğiz. Takımların özellikle de yasaklama ekranında göstereceği adaptasyon büyük önem taşımakta. Daha önce hazırladığımız eşleşmenin analizini sitemizde bulabilirsiniz.

Fnatic 0-1 KOO Tigers

Yarı Final eşleşmesinin ilk maçı, KOO Tigers’ın zaferi ile sonuçlandı. Turnuvada ilk defa gördüğümüz Zac seçiminde bulunan KOO Tigers, tamamıyla takım kompozisyonu odaklı bir takım kurarken, Fnatic de aynı şekilde Hecarim ve Nautilus gibi şampiyonları seçerek takım savaşlarına önem vereceğini belirtmiş oldu. İki takımda da minyon temizleme mekaniği çok azdı ve bu yoksunluk maçın bol skorlu ve bol savaşlı geçeceğinin en büyük belirtisiydi. Koridor değişikliğine giden KOO Tigers, yukarı koridorda Fnatic ile 2v2 koridor yapmaya çalıştı. Oyunun başı Fnatic için mükemmel gitti diyebiliriz. İlk 3 takım savaşını kazanan Fnatic’in en büyük problemi, altın farkı 4k olmasına rağmen bu farkın büyük çoğunluğunun ReignOver’da olmasıydı. Reksai’nin tank olması Fnatic için büyük önem taşıyordu evet, fakat Febiven’in ya da Huni’nin bu skorları alması takım için daha önemliydi. KOO ise maç boyunca ejderin kontrolünü elinden bırakmadı. Altın olarak geride olmalarına rağmen oldukça ileride ve ayrık ittirmeyi başarılı bir şekilde oynadılar. Seri başlamadan önce herkes Huni-Smeb eşleşmesinin seriyi belirleyeceğini söylerken Febiven-Kuro eşleşmesi maça daha büyük bir etki yarattı. Koridoru Febiven kazandı fakat Kassadin takım savaşlarında görece tank eşya seçimleriyle çok daha fazla iş yaptı.

Fnatic’in maç boyunca yaptığı iki hata vardı. Birincisi alt koridorda felaketle sonuçlanan kule altı girişimi. Bu savaşı kaybeden takım, KOO’ya 3 skor verdi. İşin daha da kötü yanı, bu skorların hepsinin Kassadin’de toplanmasıydı. Fnatic’in diğer bir hatası ise Baron etrafında görüş üstünlükleri olmasına rağmen, 3-0 kazandıkları takım savaşından sonra baronu almayıp Smeb’e ve Hojin’e yönelmeleriydi. 5v5 odaklı takımı daha da büyük bir snowball’a çevirecek baronu almaması, takımın maçtaki durumunu büyük bir şekilde etkiledi.

İki takım da kontrolsüz bir şekilde savaş seçti ve dolayısıyla oldukça kanlı bir maç oldu. KOO’da Smeb, Riven ile harika işler başarırken Kuro, Kassadin ile koridoru kaybetmesine rağmen takım savaşlarında pozisyonlanması ve odaklanmasıyla büyük etki yarattı.

KOO Tigers 2-0 Fnatic

Serinin ikinci maçı, bu sene Dünya Şampiyonası’nda gördüğümüz en yakın maç oldu ve KOO Tigers’ın zaferi ile sonuçlandı. Yasaklama ekranını yine çok iyi oynayan KOO, LeBlanc yasaklayarak Fnatic’i zor durumda bıraktı. Tahm Kench yasaklama ekranından geçti ve ilk seçim olarak KOO’da yer aldı. Ayrıca Kalista ve Fiora seçimleri ile takımını güçlendiren KOO’ya karşılık Fnatic Azir-Riven ve uzun zamandır Rekkles’ın oynadığını görmediğimiz Ashe seçimini yaptı. Koridor safhasında KOO’ya skor vermesine rağmen altın farkında önde olan Fnatic için maçın kırılma anı, üst koridorda yaşanan takım savaşıydı. 4 ışınlanın da uygun olduğu savaşta Ashe ve Alistar anında öldü ve KOO, bu avantajı üst koridordaki tüm kuleleri alarak altına çevirdi. Bundan sonrası ise KOO için tamamiyle snowball’du. Baronu alan ve Fnatic’in tüm inhibitörlerini indiren takım, ilk nexus kulesini de aldı. İşte maçın diğer bir kırılma anı ise buydu. İkinci nexus kulesini almak için savaşan KOO, 2 üyesini kaybetti ve geri çekilmek zorunda kaldı. Aynı teşebbüsü tekrarlayan takım, yine skor verdi ve güvenli oynamaya karar verdi. Fnatic rakibini oyalamayı başardı ve inhibitörler doğana kadar farm yapıp harita üzerinde görüş sağlamayı başardı.

Maçın diğer bir önemli noktası ise Fnatic’in tüm koridorları itip baron için KOO ile savaşmaya karar vermesiydi. Baronu alan ve sayıca üstünlük sağlayan Fnatic, bir anda oyunda geriye dönmüş oldu. Altın farkı kapandı ve maç, o noktadan sonra herhangi bir takımın olabilirdi. Tekrar baron etrafında savaşmaya karar veren KOO, Hojin’in harika savaş başlatma mekaniği ile Febiven’i aradan çıkarmayı başardı ve rahatlıkla oyunu bitirdi. KOO, çok ufak detaylardan faydalanabildiğini bu maçta gösterdi. Fnatic ise oyunda kalma yeteneğinin olduğunu bir kez daha gösterse de, takım savaşlarını doğru seçmedi.

Fnatic için daha da kötü olan şey ise şu anda oyuncuların mental durumları. 5 maçlık bir seride 2 maç kaybetmek bir şey, fakat tam döndürdüğünüze inandığınız maçı, 3 inhibitörünüz de düşmüşken alabileceğiniz maçı kaybetmek, oyuncular için yıkıcı bir durum.

Fnatic 0-3 KOO Tigers

Serinin üçüncü maçı, mental olarak çok kötü bir durumda olan Fnatic ile moralli ve yasaklama ekranında istediğini almış bir KOO arasındaydı. Maç KOO Tigers’ın zaferi ile sonuçlandı. Yasaklama ekranı, bu maçta da oldukça ilginç geçti. 2. maçta Veigar’ı harika kullanan KOO’dan çekinen Fnatic, Veigar yasaklayarak Lulu’yu açıkta bıraktı. Maçın kırılma anı ise şuydu: Fnatic, Reksai’yi Lulu’dan daha öncelikli buldu ve ilk seçimini Reksai ile yaptı. KOO ise hemen Lulu’yu alarak aslında elini göstermiş oldu. Heca-Lee-Lulu-Ashe-Alistar kompozisyonunu kuran takım, neredeyse tüm oyuncuların rahat oynadıkları şampiyonlar ile maça başlarken, Fnatic körlemesine Riven seçerek Hecarim eşleşmesinde geriye düştü diyebiliriz. Aynı şekilde Febiven’i suikastçi bir şampiyona koymak yerine control mage tercihinde bulunan takım, bu önceliklerin hiçbirinden avantaj sağlayamadı. Fnatic oyuncuları koridorlarında minyon sayısı olarak KOO’ya fark atmalarına rağmen, takım savaşlarında ya da ufak kavgalarda her zaman dezavantajlı durumda oldu. Üst koridora baskına giden Huni-Yellowstar-ReignOver, Smeb ile 1v3 yaptı ve bu ufak kavgayı kaybetti. Maç ise bu noktadan sonra pratik olarak devam etse de mental olarak bitmiş oldu.

KOO Tigers, kompozisyonunun sınırlarını mükemmel bir şekilde zorlayarak harika bir takım oyunu ortaya koydu ve Fnatic’i yenmeyi başardı. Bu sonuçla KOO, seriyi 3-0 kazandı ve League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası Finali’nde, SK Telecom T1’ın rakibi oldu.

2015 Dünya Şampiyonası ile ilgili tüm haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir