League of Legends

XiaoWeiXiao 7 ay ceza aldı

Geçtiğimiz günlerde reddit’te tartışılan ve XWX’un Amerika’dan ayrılmasına neden olan elo-boost soruşturması, Riot Games tarafından yapılan resmi açıklama ile sonuçlanmış oldu.Oyuncunun elo-boost yaptığına dair kanıtlar ortaya konulurken, Riot Games, uzun süren araştırmalar sonucunda oyuncunun elo-boost yaptığına dair kanıtlar topladı ve oyuncuya 7 ay profesyonel sahneden men cezası verdi.

Lige kötü bir başlangıç yaptıktan sonra mükemmel bir çıkış yakalayan Team Impulse takımının orta koridor oyuncusu XiaoWeiXiao’nun elo-boost yaptığı gerekçesi ile ceza alacağı uzun süredir konuşulmaktaydı. Nitekim oyuncunun hem takımdan, hem de ülkeden ayrılması sonucu takımda yerine Gate’in getirilmesi de, bu cezanın hemen hemen kesinleştiğinin bir göstergesiydi. Araştırmalar gösterdi ki XWX bir hesabı elo-boost yapmış, başka hesapları elo-boost yapmak üzere müşterileri ile diyalog içerisine girmiş, daha da fenası LCS oyuncularına verilen tüm özelliklerin açık olduğu bir LCS hesabını satmaya çalışmış.

Elo-boost yaptığı gerekçesiyle 6 ay profesyonel sahneye çıkmama cezası alan oyuncu, LCS hesabı satmaya çalıştığı için ayrıyetten 1 ay daha ceza aldı. Oyuncunun sahalara dönüş tarihi ise 21 Şubat 2016.

Yapılan araştırmalar, oyuncunun müşterilerinden ödemesini Team Impulse menajeri Alex Gu’nun PayPal hesabından aldığını ortaya koyarken, takım menajeri elo-boost olayına hiçbir şekilde dahil olmadığı kanıtlandığı için ceza almadı. Öte yandan XWX elo-boost yaparken Rush ile beraber oynadığından Rush da zan altında kalmıştı. Yine Riot Games’in açıklamasına göre Rush’ın ya da hiçbir takım arkadaşının XWX’un elo-boost yaptığından haberi olmadığı için, yıldız oyuncu da ceza almadan kurtuldu.

XiaoWeiXiao’nun 7 ay ceza alması, Riot Games’in elo-boost konusunu ne kadar ciddiye aldığının bir göstergesi. Bunun da ötesinde, profesyonel oyuncuların oyunun yüzü olması nedeni ile bu konuya daha hassas yaklaşan organizasyon, bu konuda ne kadar katı olduklarını ve hiç merhametli olmadıklarını bir kez daha kanıtladı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir