League of Legends

Yeni AP eşyaları oyundaki yerini aldı

League of Legends’ta 8.4 yamasının oyuna eklenmesiyle, yenilenen Yetenek Gücü eşyaları da aktif hale geldi. 

Orta koridorda Yetenek Gücü bir şampiyon oynayan oyuncuların eşya dizilimleri şimdiye dek tekdüzeydi. Oyunun erken aşamasında mana yenilenmesi ve bekleme süresinde azalma kazanmak için Morellonomikon, ardından hasar artışı sağlamak adına Luden’in Feryadı, Rabadon’un Şapkası ve Hiçlik Değneği gibi eşyalar çıkıldığını görüyorduk. Bu standart dizilim şeklini değiştirmek ve AP şampiyonlara daha fazla seçenek sağlamak isteyen Riot Games, 8.4 yamasında önemli değişikliklere imza attı. Mevcut eşyalarda güncellemelere gidilirken, oyuna yeni yetenek gücü eşyaları da eklendi.

İlk olarak oyun başında neredeyse sürekli şekilde tercih edilen Kayıp Cilt‘in sadece Morellonomikon’a tamamlanıyor olabilmesi problemini ortadan kaldıran Riot Games, seçenekleri çoğalttı. Kayıp Cilt bundan böyle bekleme süresinde %10 azalma sağlayacak ve Luden’in Feryadı, Başmelek Asası ve Hextech GLP-800’e geliştirilebilecek. Yani önümüzdeki günlerde ilk item Luden’in Feryadı çıkıldığına çokça şahit olacağız. Çünkü artık 90 Yetenek Gücü’nün yanında 500 de mana veren eşya, toplamda %20 bekleme süresinde azalma sağlıyor.

 

Yine 80 Yetenek Gücü ve 500 mananın yanı sıra toplamda %20 oranında bekleme süresinde azalma veren Hextech GLP-800 de ilk item olarak çıkılması muhtemel eşyalardan olacaktır. Zira Luden 3300, GLP-800 ise 3000 altına satın alınabiliyor. Ancak sözünü ettiğimiz bu üç eşyadan belki de en OP olanı Başmelek Asası. Eskiden 80 Yetenek Gücü ve 250 mana veren eşyanın AP miktarı azaltılsa da, Başmelek Asası’nın sağladığı mana 650’ye yükseltildi ve üzerine %20 de BSA eklendi. Mana problemi yaşayan Cassiopeia ve Ryze gibi şampiyonların artık daha rahat bir koridor safhası geçireceğini söyleyebiliriz.

Verdiği büyü nüfuzu ve can miktarıyla sıkça tercih edildiğini gördüğümüz Liandry’nin Eziyeti, artık yeni bir pasife sahip. Büyü nüfuzu özelliği kaldırılan eşya, artık şampiyonlara hasar verilmesi durumunda karakterinize %10’a kadar hasar artışı sağlıyor. Alt item Lanetli Maske‘nin de verdiği yetenek gücü 25’den 35’e yükseltilmiş durumda. Bunun yanında en büyük değişiklikler Morellonomikon‘a geldi. Mana iadesi pasifi ve sağladığı mana miktarı kalkan eşyaya, sabit büyü nüfuzu ve 300 can eklendi. Ağır Yara pasifi de artık bütün can miktarlarındaki hedefleri etkiliyor. Yetenek gücü ise 100’den 80’e düşürüldü. Yani eşyanın nispeten eski Liandry’nin Eziyeti’ne dönüştürüldüğünü söyleyebiliriz.

Mevcut eşyalarda yapılan diğer değişiklikler şu şekilde:

Hiçlik Değneği: Yetenek gücü 80’den 70’e düşürüldü.

Rabadon’un Şapkası: Artık 200 altın daha ucuz ve sahip olunan yetenek gücünü %40 artırıyor. Ayrıca eşya ilginç bir şekilde iki Aşırı Büyük Sopa ile tamamlanıyor.

Rylai’nin Kristal Asası: Yetenek gücü 75’ten 85’e yükseltildi.

Gelelim oyuna yeni eklenen eşyalara. Yenilenen Morello’nun alt itemi olan Bilinmezlik Küresi, Yakut Kristal + Kuvvet Kitabı + 665 Altın’dan yapılıyor. 25 Yetenek Gücü, 200 Can ve 15 büyü nüfuzu veren eşya, eski Lanetli Maske’nin hemen hemen aynısı. LoL’ün iki yeni büyük AP eşyasından biri olan Büyübüken, Ruh Yeli + Aşırı Büyük Sopa + 700 Altın’dan tamamlanıyor. 100 Yetenek Gücü ve %10 hareket hızı veren eşya, etrafta kullanılan yeteneklerden yük topluyor ve karakterimize dört saniyede azalarak bitmek üzere en fazla %30 Hareket Hızı ve 100 Yetenek Gücü kazandırıyor.

Bir diğer yeni Yetenek Gücü eşyası ise İkiz Gölge. Şeytanî Külliyat + Ruh Yeli + 650 Altın’dan yapılan İkiz Gölge, 60 Yetenek Gücü, %7 hareket hızı ve %10 bekleme süresinde azalma sağlıyor. Eşyanın aktifi ise yakınındaki şampiyonların peşine düşen ve isabet ettiklerinde onları açığa çıkarıp lanetleyen 2 hayalet çağırma. Lanetlenen rakipler, hayaletlerin kat ettiği mesafeye bağlı olmak üzere en fazla 5 saniyeliğine %40 yavaşlıyor.

Yenilenen yetenek gücü eşyalarının oyundaki dengeleri değiştireceği kesin. Özellikle orta koridor şampiyonları arasından yeni eşyaları fırsat bilip metaya girenler olacaktır. Güncellenen eşyaların hangi şampiyonlar için ideal olduğu listesini ise şu şekilde çıkarabiliriz:

Luden’in Feryadı: Galio, Lux, Syndra, Zoe, Xerath

Başmelek Asası: Cassiopeia, Karthus, Anivia, Ryze, Ziggs, Zilean

Hextech GLP-800: Ahri, Ekko, Lissandra

Liandry’nin Eziyeti: Rumble, Teemo, Mordekaiser, Casisopeia, Singed, Brand

Morello: Rakipteki can çalması yüksek nişancıları ve Soraka, Vladimir gibi şampiyonları durdurmak isteyen oyuncular için bire bir.

Büyübüken: Katarina, Diana, LeBlanc, Fizz, Syndra

İkiz Gölge: Yetenek gücü destek şampiyonları.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir