League of Legends

Yeni rün sisteminin detayları paylaşıldı

Geçtiğimiz gün rün ve kabiliyetleri tek bir sistemde birleştireceğini açıklayan Riot Games, yeni rünlerin çeşitleri ve nasıl kullanılacağına dair detaylar paylaştı. Buna göre tamamen bedava olan rünler üç kategoriye ayrılacak.

Yıllardır oyuna getirilen en büyük değişiklik olarak gösterilen rün ve kabiliyetlerin güncellenmesi, yıl sonunda Kasım ayında League of Legends oyuncularının erişimine sunulacak. Şu anki sistemde bildiğiniz üzere rünler fazlasıyla IP gerektiriyor ve oyunun bir noktasından sonra işlevselliğini yitiriyor. Bu problemi ortadan kaldırmayı amaçlayan Riot Games, iki özelliği birleştirdi ve yeni bir sistem çıkardı.

Artık her oyuna altı rün ile gireceğiz. Bu rünler ise kendi aralarında üçe ayrılıyor. Anahtar Rünler aslında şu anki Anahtar Kabiliyetler’den çok farklı bir şekilde işlemiyor. Fakat elbette verdikleri özellikler farklı. Anlık oyunumuza etki edecek birincil rünler bunlar olacak. Daha önce de belirttiğimiz üzere Riot, Anahtar Rünler’e Garez ve Perxie’yi örnek olarak gösteriyor.

Garez: Bir şampiyona hasar verdikten 3 saniye sonra Garez etkisiyle 3 saniyeliğine %60 Saldırı Hızı kazandırır. Bu etki, bir rakip şampiyona saldırarak 10 saniyeye kadar uzatılabilir. Garez, saldırı hızı üst sınırının aşılmasına olanak sağlar.

Perxie: Saldırı ve yetenekler, Perxie’yi bir hedefe gönderir. Perxie takım arkadaşlarına seviyeye bağlı olarak 40 – 120 (+0,3 YG veya +0,3 ilave SG) değerinde bir kalkan sağlar ya da rakiplere seviyeye bağlı olarak 10 – 40 (+0,1 YG veya 0,15 ilave SG) hasar verir. Perxie sahibine dönmedikçe yeniden gönderilemez.

Büyük Rünler ise Anahtar Rünler kadar taktiksel etki yaratmasa da verdiği özellikler ile oyunun seyrini değiştirebiliyor. Bu rünlerin oyunda görsel ve işitsel yansımaları da olacak. Riot, bu rünlere de şu iki örneği verdi:

Şifa Taşkını: Fazladan iyileştirme, değeri toplam canının %10’una kadar ulaşabilen ve zamanla bozunan bir kalkana dönüşür.

Zombi Totemi: Rakibe ait bir totemi kırdıktan sonra bu totemin yerinde senin takımına ait bir Zombi Totem ortaya çıkar. Zombi Totemler görünür hâldedir, varlıklarını 180 saniye korur ve totem sınırını etkilemez.

Şifa Taşkını özellikle Sona ve Soraka gibi şampiyonların kesinlikte tercih edeceği rünlerden olacaktır. Öte yandan Zombi Totemi de destek şampiyonlar ile ormancıların kullanacağı, totem konusunda işlerini kolaylaştıracak bir rün.

Küçük Rünler ise diğer iki rün çeşidinden daha az etki ediyor. Fakat bu rünler şampiyonumuzu özelleştirmemizde büyük bir rol oynayacak. Bu rünler belirli güçlü yanlarımızı öne çıkarmamıza ve rakip takım kompozisyonuna cevap vermemizde yardımcı olacak. Örnek olarak da şu iki rün paylaşıldı:

Aşırı Yükleyici: 10. seviyede en fazla +%10 olabilecek şekilde seviye başına +%1 Bekleme Süresinde Azalma. Fazladan her yüzde bir bekleme süresinde azalma, yerine göre +2 Yetenek Gücü veya +1,4 Saldırı Gücü hâline gelir.

Öz Hırsızı: Yakınında biçilen rakip minyonlar 1 Azami Can kazandırır. Menzil: 1400 birim

Peki bu rünleri nasıl kullanacağız? Yenilenen rünlerin her birinin kendine ait teması ve belirli mekanikleri bulunuyor. Şu anlık Hakimiyet Yolu adı verilen yol örneğin hedefleri kovalamaya odaklı. Her yolda üç rün arasında çeşitli tercihler yapabilecek ve bunları yuvalarına yerleştireceğiz. Her yuvanın elbette farklı amacı olacak. Bu yuvaları kabiliyet ağacı gibi düşünebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir