League of Legends

Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü değişiyor

Büyücülerin ve suikastçıların aktif olarak kullandığı kabiliyet olan Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü’nün çalışma şekli değişiyor. Kullandığı yeteneği bir süreliğine rakibine hasar veren şampiyonlar, artık kabiliyet ile kısa yoldan hasar veremeyecek. 

Sezon 6 ile League of Legends’a getirilen Anahtar Kabiliyetler büyük bir başarı ile işlemiş, oyunculara seçenek çeşitliliği yaratmıştı. Hırs Ağacı’ndaki Anahtar Kabiliyetler nişancılara ve agresif koridor safhası geçiren büyücülere fazladan hasar verirken, Azim Ağacı ise ormancılara ve tank şampiyonlara yönelik düzenlenmişti. Maharet Ağacı’ndaki kabiliyetler ise destek oyuncuları ile beraber birçok büyücü tarafından kullanılıyor. Örneğin Fırtına Yağmacısı’nın Cinneti, hasarı belirli bir süreye yayılan Ryze ve Vladimir gibi şampiyonlar tarafından sıklıkla tercih edilirken, Rüzgara Fısıldayan’ın Hikayesi ise Soraka ve Janna gibi destek oyuncuları tarafından tercih ediliyordu.

Maharet Ağacı’ndaki Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü ise paylaşıldığından bu yana en çok kullanılan Anahtar Kabiliyetler’den birisi oldu. Henüz nerf yememişken nişancı dahi tüm karakterler bu kabiliyeti seçerken, aldığı nerfler sonucu çok daha spesifik şampiyonların kullanabileceği bir kabiliyet haline geldi. Riot Games geliştirici bloğunda bir açıklama yapan Fizz Enthusiast, kabiliyetin çalışma şeklinin değişeceğini duyurdu.

Alt koridorda destek Morgana ve Zyra’nın efektif bir şekilde kullandığı kabiliyet, belirli bir süre boyunca hasar veren yeteneklerden etkilenmeyecek. Örneğin Morgana’nın W yeteneği olan Zulüm Toprağı, alanı içerisinde belirli bir süre kalan şampiyonlara Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü hasarını uyguluyordu. Getirilen değişiklikle her yetenek ve normal saldırı bir yük olarak hesaplanacak. Yine aynı örnek üzerinden gidersek Morgana, kabiliyetin hasarını çıkarmak için Q ve W yeteneğini tutturduktan sonra normal saldırı da yapmak zorunda kalacak.

Değişiklikten etkilenecek bazı Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü kullanımları şu şekilde:

 • Ahri: Q>AA(autoattack/normal saldırı)>Q
 • Anivia: Q>Q aktive>E
 • Graves: Duvara tutturulan Q>R
 • LeBlanc: E>Q>E aktive
 • Lee Sin: Q>R>Q aktive
 • Miss Fortune: E
 • Morgana: W
 • Pantheon: Q>E
 • Taliyah: Q
 • Ziggs: E
 • Zyra: Bitkilerin normal saldırıları
 • Gangplank: R

Yukarıda paylaştığımız yetenek kullanımları sonunda daha önceden Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü hasarı ortaya çıkarken, çalışma şeklinin değişmesinden dolayı artık bu hasar uygulanmayacak. Bununla beraber Aurelion Sol’un her pasif saldırısının bir yük sayılacağına dair bir teori olsa da, resmi açıklamanın yama notlarında paylaşılması bekleniyor.

Bu değişiklik oyunda metayı da ciddi anlamda etkileyecektir. Örneğin Morgana ve Zyra gibi şampiyonların destek rolündeki popülerliği ciddi oranda azalacakken, hali hazırda çok kötü bir durumda olan Taliyah’ın oynanabilirliğini de tamamıyla bitirecek gibi gözüküyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir