Overwatch

Lúcio, yakında baştan aşağı değişecek

Blizzard

Uzun bir süredir her takımın olmazsa olmazı olarak görülen Lúcio, yakın zamanda yetenek setinde büyük değişiklikler görecek.

Öncelikle bu değişikliklerle Lúcio’nun daha zayıf veya daha güçlü olduğunu söylemek güç. Dolayısıyla PTR’a eklenen bu değişikliklere bir “rework” gözüyle bakmak daha doğru.

Göze çarpan ilk değişiklik kahramanın hız ve can şarkılarını kullanmasını sağlayan Crossfade yeteneğine geldi. Şarkıların etki alanı 30 metrelik bir alandan 10 metreye düşürüldü. Ayrıca Blizzard bu değişiklikliğin eklenmesinden itibaren bir süre boyunca oyuncuların alışmasına yardımcı olmak için oyuna bu alanı gösteren geçici bir görsel de eklemiş. Son olarak Crossfade’in iyileştirme şarkısı da artık %50 daha fazla iyileştirecek.

Bir diğer değişiklik ise ultimate yeteneği Sound Barrier’a geldi. Sound Barrier’ın etki alanı 20 metreye düşürüldü. Bu değişikliğin Crossfade’e paralel bir düzenleme olduğunu söyleyebiliriz. Yani genel olarak Lúcio’nun etkili olduğu alan küçüldü.

Lucio’nun genel etki alanı küçülse de birazdan anlatacağımız değişiklikler, onun bireysel katkısını arttıracak nitelikte. Bu alandaki ilk değişiklik ana silahı Sonic Amplifier’da. Silahın birincil ateşiyle fırlatılan sonik dalgaların hızı 40’tan 50’ye çıkarıldı. Silaha gelen asıl önemli değişiklik ise ikincil atışında. Kahramanları geri itip bazı durumlarda harita dışına yollamamızı sağlayan bu atış, artık dikey yönlü de kullanılabilecek. Yani farenizi yukarı veya aşağı doğru tutarak hedef aldığınızda karşınızdaki kahraman da bu doğrultuda ittirilecek. (Bu kullanım sayesinde Reinhardtları yukarı doğru fırlatmak suretiyle kalkanlarını geçici olarak indirmek bile mümkün olabilir.)

Son değişiklik ise Wall Ride yeteneğine geldi. Duvarlarda koşmamızı sağlayan bu yetenek sırasında Lúcio artık %30 daha hızlı ilerleyecek ve duvardan atladığı sırada bu hız daha da artacak.

Kahramana yapılan bu değişiklikler onu bazı alanlarda güçlendirirken başka alanlarda zayıflattı. Deathball kompozisyonu adını verdiğimiz birbirine yakın oynayan kahramanlarla oynanan oyunlarda iyileştirme yeteneğine yapılan güçlendirme nedeniyle daha etkili olacağını söyleyebiliriz. Ancak flanker adını verdiğimiz, takımından uzak oynayarak rakibin dengesini bozmaya çalışan kahramanların, Lúcio’nun yeteneklerinden yararlanması da aynı ölçüde zor olacak.

Genel olarak baktığımızda Lúcio’yu oynamak artık daha fazla beceri gerektirecek ve oyuncular bireysel anlamda daha güçlü hissedecek. Ancak kahraman artık eskisi gibi her takımın olmazsa olmazı olmaktan ziyade, belli kompozisyonlarda öne çıkarken diğer durumlarda yerini o kompozisyona daha uygun destek karakterlerine bırakacak. Profesyonel takımların da kahramanı daha az tercih edeceğini söyleyebiliriz ama eğer takım bir deathball kompozisyonu kurmuşsa Lúcio’nun etkisi eskisinden çok daha büyük olacak.

Küçük bir tavsiye olarak size verebileceğimiz son not ise Lúcio’yu devre dışı bırakmak için Winston’ı seçmemeniz. İyileştirmesine gelen geliştirme sebebiyle Winston, artık Lúcio’yu alt etmekte çok daha fazla zorlanacak.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir