Overwatch

Overwatch’un merakla beklenen yeni kahramanı Doomfist duyuruldu

Blizzard

Aylardır merakla beklenen, üzerine teoriler yazılan ve Jeff Kaplan’a sürekli ne zaman çıkacak diye sorulan efsanevi Doomfist sonunda duyuruldu.

Blizzard’ın çok uzun süredir üstünde çalıştığı ve sık sık hakkında ipuçları verdiği kahramanın tüm detayları paylaşıldı. Gerçek ismi Akande Ogundimu, Nijeryalı bir paralı asker, aynı zamanda Talon’un da liderlerinden. Numbani posterlerinde gördüğümüz “The Savior,” “The Scourge” ve “The Successor” isimli üç Doomfist kullanıcısından ise “The Successor” olarak adlandırılanı. Yani varis, mirasçı. Ne yazık ki seslendiren kişi pek çok hayranın hayallerindeki isim olan Terry Crews değil, Sahr Ngaujah olarak açıklandı.

Kahramanın yetenek kiti, can havuzu, silahları ve rolü de açıklandı. Son kahramanımızın 250 canı var ve saldırı rolünde yer alıyor. Şimdi biraz yeteneklerine ve silahlarına göz atalım.

The Best Defense…

Bu, kahramanımızın pasif özelliği. Doomfist’in üç aktif yeteneğinden biriyle yapılan her isabetli saldırıdan sonra hasar alan her rakip oyuncu için 30 kalkan kazandırıyor. Ultimate yeteneğiyle yapılan isabetli saldırılarda ise oyuncu başına 75 kalkan sağlıyor. Sahip olabileceğimiz maksimum kalkan değeri ise 150 ve 1 saniyelik bir gecikmeden sonra her saniye 3 kalkan kaybediyoruz.

Hand Cannon

Primary fire olarak adlandırdığımız Mouse 1 ile kullanılan silah ise Hand Cannon. Pompalı tüfek benzeri bu silahın hasarı mesafeyle azalmıyor ancak kurşunlar her pompalı gibi çevreye yayılıyor. Silah tekrar doldurulmadan 4 kez ateş edebiliyor, her ateşlenmesinde 6 projectile çıkarıyor ve bunların her biri 11 hasar veriyor. Silahın en ilginç yanı ise istediğimiz zaman reload yapamamamız. Sadece tamamen boşaldığında kendi kendine reload oluyor.

Seismic Slam

Doomfist’in ilk aktif yeteneği, kahramanımızın ileri doğru atlayıp yumruğunu yere vurarak önünde bulunan koni biçimdeki bir alana hasar vermesini sağlıyor ve rakipleri size doğru küçük bir miktar zıplatıyor. Bekleme süresi 7 saniye ve verdiği hasar 40 ile 125 arasında mesafeye göre değişiyor.

Rising Uppercut

İkinci aktif yetenek, kahramanımızın sıçrayıp bir yumruk atmasını ve rakibini de havaya fırlatmasını sağlayan bir aparkat. Yetenek kullanıldığında Doomfist de sıçradığı için hem bir kaçış mekanizması olarak hem de Seismic Slam veya Rocket Punch’la kombo olarak kullanılabilir. Yetenek 50 hasar veriyor ve bekleme süresi 7 saniye.

Rocket Punch

Bu da alternate fire ya da melee olarak adlandırabileceğimiz bir yetenek ve Mouse2 ile kullanılıyor. Sağ tuşa basılı tuttuğumuzda yetenek charge olmaya başlıyor ve yaklaşık 3 saniye içerisinde maksimum gücüne ulaşıyor. Sağ tuştan parmağımızı kaldırdığımızda Doomfist ileri doğru atılıyor ve karşısındaki rakibi geriye doğru itip 50 ile 100 arası bir hasar veriyor. Eğer rakibi bir duvara vurabilirsek bu hasara 50 ile 150 arasında mesafeye ve charge miktarına göre değişen ekstra hasar ekleniyor.

Meteor Strike

Ve son olarak karşımızda ultimate yeteneğimiz var. Q’ya bastığımızda kahramanımız havaya zıplayıp ekranın dışına çıkarak hedef alınamaz hale geliyor ve 7 metrelik bir alana dairesel biçimde hasar vermeye hazırlanıyor. Sol tuşa basıldığında ise hızla yere iniyor ve bu 7 metrelik alanın merkezine 300 hasar verip geri kalanına da azalan miktarlarda hasar veriyor.

Yetenek kiti bu kadardı. Peki Doomfist’in metaya etkileri neler olur? Bu soruyu kesin bir şekilde cevaplamak zor. Ancak ilk bakışta yeni kahramanın epey güçlü göründüğünü söylemek hiç yanlış olmaz. Özellikle diğer DPS karakterlere zor anlar yaşatacağı aşikar. Yeteneklerinin ikisini birden tutturması halinde hem 60 kalkan kazanacak olması hem de yüksek miktarda hasar vermesi Doomfist’i düellolarda güçlü kılacak gibi. Ancak kahramanın zayıf yanı da buradan geliyor. Yetenekleri olmadan çok zayıf düşen bir karakter ve iyi bir Sombra da tam burada devreye girebilir. Dolayısıyla bizim aklımıza gelen ilk counterpick Sombra oluyor.

Bir diğer ağır counterpick de Pharah olacaktır. Doomfist’le arasına koyacağı mesafe sayesinde ona çok zor anlar yaşatabilir. Bunun dışında yakın mesafede yüksek hasar veren Reaper’ın, kendini iyileştirebilen Mei’nin ve güzel kaçış mekanizmaları olan Genji ile Tracer’ın Doomfist karşısında iyi iş yapabilmesi muhtemel.

Doomfist’i şu sıralar PTR’da deneyebilirsiniz. Asıl oyuna eklenmesi ise 1-2 hafta kadar sürecektir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir