Overwatch

5Mid Özetliyor: Overwatch 1.8 patch’i

Overwatch’ta Bastion’ı kökten değiştirecek, Sunucu Tarayıcısı eklentili 1.8 güncellemesi PTR sunucusunda yayınlandı. Blizzard, bu güncellemeyle metada uzun süredir göremediğimiz Bastion ve Mercy ile sunucu tarayıcısı ve capture the flag gibi başlıkları ele aldı. Şimdi çok da uzatmadan bakalım yeni güncellemeyle neler değişecek, oyunda nasıl farklılıklar görülecek.

Sunucu Tarayıcısı

Bu özellik ile birlikte artık Custom Game kısmı içerisinde istediğimiz haritayı seçip istediğimiz ayarlar, kahramanlar ve modlarla oynayarak kendi sunucularımızı oluşturabileceğiz ve diğer oyuncular da tarayıcıyı kullanarak bu sunuculara bağlanabilecek. Örneğin bu özellikle Pharah’nın roket atma hızını, Reinhardt’ın charge hızını ve cooldown’ların sürelerini istediğimiz gibi değiştirip bu ayarlarla oynayabileceğiz.

Capture the Flag Modu

Çin Yeni Yılı Etkinlikleri sırasında oyuna eklenen ve en çok oynanan brawl olma rekorunu ele geçiren Capture the Flag modu, bu güncellemeyle Arcade kısmına eklenecek ve her zaman oynanabilecek. Ayrıca sadece Lijiang’de oynanabilen bu modun Nepal, Ilios ve Oasis versiyonları da eklenecek.

Bastion

Bastion, bu güncellemeyle adeta baştan yaratıldı. Sentry moduna geçme süresi 1,5 saniyeden 1 saniyeye düşürüldü, kurşunların yayılma oranı yüzde 50 arttırıldı ve bu oran artık ateş ettikçe artmak yerine en baştan maksimum seviyede devreye girecek şekilde değiştirildi. Bu da demek oluyor ki Bastion’ın Sentry moduyla uzun mesafede daha düşük isabet alabileceğiz. Kahramanın ayrıca Sentry modundaki cephanesi 200’den 300’e çıkarıldı ve artık Sentry modundayken headshot ve critical damage bonusu alamayacak.

Bastion’un Recon modunda da değişiklikler yapılırken, cephanesi 20’den 25’e çıkarıldı ve kurşunlarının yayılma oranı yüzde 25 azaltıldı. Kendi kendini tamir etmesini sağlayan Self Repair özelliği ise artık hareket ederken kullanabilecek ve bu yeteneği kullanırken hasar alırsa yeteneği kullanmaya devam edebilecek. Bu değişiklikleri dengelemek içinse D.va’nın Defense Matrix’ine benzer bir kullanım limiti uygulanacak. Tank modundaki tek değişiklikte ise Bastion artık tank moduna girdiğinde ekstra zırh kazanmayacak.

Son olarak Bastion’a yeni bir de passive eklendi. Ironclad adındaki yeni pasif yeteneği sayesinde Bastion artık Sentry veya Tank modundayken %35 daha az hasar alacak.

Bu değişikliklerle Bastion’ın Recon modu Soldier 76’le yarışır hâle geldi diyebiliriz. Artık cephane sayıları aynı ve Bastion en az Soldier kadar isabetli atışlar yapabilecek, üstelik Bastion’ın iyileştirmesindeki değişiklik de bu durumu destekler nitelikte. Sentry ve Tank modundaki değişikliklerin etkilerini ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Hassasiyet Değişimleri, Mercy ve Mei

Artık takım arkadaşlarımız ve harita üzerinde kullanılan yeteneklerin hedef alma hassasiyetini de değiştirebilecek ve bu sayede Ana’yla yanlış kişiye boost verip saç baş yolma derdinden bir nebze olsun kurtulabileceğiz. Bu değişiklikten etkilenen yetenekler şu şekilde:

  • Ana’nın Nano Boost’u
  • Zarya’nın Projected Barrier yeteneği
  • Zenyatta’nın Harmony ve Discord Orbları
  • Widowmaker’ın Grappling Hook’u
  • Sombra’nın Hack’i
  • Mercy’nin Guardian Angel’ı ve healing/damage boost hedefi

Bunun dışında Mercy’nin uzun süredir metada kendine yer bulmakta güçlük çektiği bilinen bir gerçekti. Bu durumu değiştirmek adına Blizzard, Mercy’nin ultisinde bir iyileştirmeye gitti. Mercy ve dirilttiği kişiler artık Revive kullanılırken ve kullanıldıktan kısa bir süre sonrasına kadar dokunulmaz olacak. Bu değişiklikle birlikte artık Mercy’nin ultisini kullanıp ardından hemen öldüğünü görmeyeceğiz.

Mei bundan sonra Ice Block kullanıp buzdan kozasına girdiğinde, kendi takımındaki oyuncular ona buff ve heal verebilecek.

Eichenwalde

Artık Eichenwalde’de kale girişindeki kapı, payloadun geçmesinin ardından kapanmayacak. Bunun yerine kapıya bir miktar moloz dökülecek ve kapının bir kısmı açık kalacak. Bu değişiklikle Blizzard, haritayı saldıran taraf için biraz daha adil yapmaya çalışmış diyebiliriz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir