Overwatch

Overwatch’a 4. sezonda yeni bir kahraman ve büyük bir yenilik gelebilir

Overwatch’ın yeni sezonu, beraberinde yeni bir kahraman ve büyük bir yenilik getirebilir. Henüz kesin bilgiler elimize ulaşmasa da, Blizzard her duyurusunda yaptığı gibi önceden ipuçları vermeye başladı.

Overwatch’a gelecek yeni kahraman hakkındaki dedikodular Sombra’nın oyuna eklenmesinden beri sürüyor.  Hayranların bir kısmı Doomfist’in geleceğini düşünürken, diğer bir kısmı ise omnic bir karakter olarak, muhtemelen lore’u Ilios’ta geçecek Athena’nın ekleneceğini düşünüyor. Blizzard, Twitter hesabı ve resmi sitesi üzerinden iki olasılığı da destekleyebilecek bir ipucu paylaştı. Paylaşılan haberde Efi Oladele adlı, 11 yaşındaki bir kız çocuğuyla yapılan bir röportaj yer alıyor.

Efi, Numbanili ve 11 yaşında olmasına rağmen müthiş bir zekaya sahip. Hatta kendisine Adawe Vakfı tarafından dahi unvanı verilmiş. Efi’nin dikkat çeken bir başka özelliği ise robotik mühendisi olması ve çoktan pek çok buluşa imza atmış olması. Röportajın son kısmında ise Efi, üniversite masraflarını ödemek için güzel bir fikri olduğunu ve yakın zamanda ilk kez uçağa bineceğini söylüyor. Bunların tümü de Efi’nin sıradaki kahramanımız veya kahramanımızı doğrudan etkileyebilecek biri olduğunu gösteriyor.

Peki ya Athena mı Doomfist mi tartışmalarına ne oldu dediğinizi duyar gibiyiz. Aslında Efi’nin açıklanması, iki kahramanın da varlığına engel değil. Öncelikle Doomfist’i ele alalım. Doomfist, aslında bir karakter değil, bir silah ve bundan dolayı Doomfist’i Efi’nin veya Efi’nin tasarladığı bir robotun taşıması mümkün. Ancak Efi’nin yaşı düşünüldüğünde ikinci olasılık daha yakın duruyor. Üstelik Doomfist, Numbani’de sergileniyor ve Efi de Numbani’de bulunuyor. Aşağıda görebileceğiniz, Blizzard’ın yayınladığı son fotoğrafta duvarda oluşan hasar da bizlere Doomfist’in gücünü hatırlatmadı değil. Öte yandan haberde gerçekleşen bu hasar, aynı şekilde PTR’daki Numbani haritasına da eklenmiş.

Omnic bir karakter olacağı düşünülen Athena olasılığı ise Efi’nin bir robotik mühendisi olması nedeniyle epey kuvvetlendi. Hatta kimi dedikodulara göre Efi, spawn’da bilgisayar başında Athena’yı kontrol edecek ve Athena öldüğünde respawn süresi boyunca Efi, Athena’yı tamir ediyor olacak. Efi’nin yaratacağı omnic, Athena isimli olmak zorunda da değil tabii, ancak her haritanın bir kahramanı bulunurken Ilios’un uzun zamandır boş kalması, ismini bir Yunan tanrıçasından alan Athena’nın sıradaki kahramanımız olma olasılığını kuvvetlendiriyor.

Genel olarak kabul gören bir başka olasılık kahramanımızın robot olması halinde örümcek görünümlü olacağı ve buna uygun şekilde hareket edeceği. Özellikle Sombra trailer’ında gördüğümüz bazı sahnelerde Doomfist figürünün yanında göze çarpan örümcek robot figürü, bu teoriyi destekliyor.

Hayranların kahraman sıralamasındaki yeri nedeniyle 24 ismini taktığı kahraman hakkında Jeff Kaplan da bir açıklamada bulundu ve 24’ün uzun süredir tahmin edilen bir kahraman olmayacağını belirtti. Birkaç kahraman üstünde aynı anda çalıştıklarını ve önceliği, metaya daha etkili bir şekilde müdahale edebilecek kahramana vereceklerini de ekledi. Bu açıklama Doomfist hayallerini biraz suya düşürüyor diyebiliriz ancak Athena olasılığı halen geçerli. Tamamen yeni bir kahraman görme olasılığımız da bulunuyor fakat her şeyin Efi üzerinden yürüyeceği kesin.

Sırada yazımızın başında bahsettiğimiz büyük yenilik var.  Jeff Kaplan kendisine sorulan “İlerleyen zamanlarda oyunda guild/clan benzeri bir yapılanma görebilir miyiz?” sorusuna “Bu tarz bir eklenti bizim için de çok heyecan verici olur,” şeklinde bir cevap verdi.  Her ne kadar politik olarak nitelendirilebilecek bir cevap olsa da ileride böyle bir yenilik görebileceğimizi düşündürtmüyor değil.

Son olarak, daha önce 1.8 patch’ini özetlerken anlattığımız Bastion değişikliği konusunda PTR oyuncularının epey şikayetçi olduğunu geçtiğimiz dönemde forumlarda gözlemledik. PTR’a girip denediğimde ben de bu şikayetlerin bir nebze haklı olabileceğini düşündüm. Bastion, sentry modundayken kendini iyileştirebilmesi ve bir de bunun üstüne yeni eklenen Ironclad passive’iyle her kahramanı zorlayabilecek durumda. Bu iki özelliği onu öldürmeyi gerçekten çok zor kılıyor. Hatta arkasına bir de Mercy’i alırsa tam anlamıyla bir kabusa dönüşebiliyor. Dolayısıyla Bastion’a ufak bir düzenleme gelmesi olası. Gelmemesi halindeyse değişikliğin metaya geleceğini, Bastion’ın çok daha fazla seçileceğini söyleyebiliriz.

Blizzard, yeni kahraman hakkında yeni ipuçlarını kısa zamanda açıklayacaktır. Bu ipuçlarını da 5Mid ekibi olarak sizlerle paylaşacak ve yorumlayacağız.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir