Overwatch

5Mid Özetliyor: Overwatch 8. sezon değişiklikleri

Blizzard

Overwatch’ta bir sezon daha sona ererken hem resmi forum üzerinden, hem de Jeff Kaplan’la yapılan röportajlardan yeni sezon hakkında çok sayıda haber gelmeye başladı.

Overwatch’un 7. sezonu 27 Aralık tarihinde sona erecek. 8. sezon ise 2 Ocak 2018’de başlayacak. Aradaki boş sürede her zaman olduğu gibi competitive modu aktif kalsa da puan alımı kesilecek. Bu sezonu diğerlerinden farklı yapacak en büyük etken ise competitive moda gelecek değişiklikler. Bunun dışında çok sayıda yeni skin ve muhtemelen yeni bir kahraman da yolda.

Competitive Değişiklikleri

Competitive mod konusundaki şikayetleri uzun bir süredir dinleyen Blizzard, 8. sezonda çok önemli bir değişiklik yapacağını duyurdu. Bildiğiniz gibi maçların sonunda aldığımız veya kaybettiğimiz SR miktarı oyun boyunca ortaya koyduğumuz performansa göre değişiklik gösteriyordu. Oyuncuların kendi performanslarından çok takımını düşünmesi gerektiğini belirten Blizzard, önümüzdeki sezon Diamond ve üstü ligler için bu kişisel beceri faktörünü ortadan kaldıracak. Bu durumda maçlardan sabit bir SR puanı gelecek (veya gidecek) ve oyuncuların yükselmek için en az %55’e %45 gibi bir galibiyet yüzdesi tutturması gerekecek.

Gündeme gelen bir diğer konu ise rollere göre sıraya girme. LoL’den de bildiğimiz bu yöntemle her oyuncu en sevdiği bölgeyi (Tank, Destek gibi) seçip oyuna o şekilde bağlanabiliyor. Henüz bu konuda resmi bir açıklama gelmese de Jeff Kaplan, verdiği bir röportajda bu konu üzerine düşündüklerini ancak henüz uygulama kararını vermediklerini söyledi.

Son başlık ise oyuncuların eşleştirilmesi hakkında. Önceden farklı liglerden oyuncuları ortalama SR’ı dengede tutacak şekilde eşleştiren matchmaking yazılımında yapılacak değişiklik ile Grandmaster dışındaki liglerde 500 SR, Grandmaster’da ise 250 SR’lık bir farkı geçmeden oyuncu eşleştirmeleri gerçekleştirilecek.

Yeni Skinler

Şimdi sırada sizi çok heyecanlandıracak bir rakam var. Üç yüz on iki. Önümüzdeki Ocak ayında oyuna eklenecek skin sayısı bu. Yanlış okumadınız. Bu skinlerin büyük çoğunluğu Overwatch League için her kahramana gelecek takım formaları. Bu formalar için oyuna yeni bir para birimi de eklenecek ve bu para birimi yalnızca OWL takımlarını desteklemek için kullanılacak.

Bu skinler dışında betadan beri açtığımız ancak sadece bir iki defa küçük güncellemeler alan normal lootboxlara da yeni skinler eklenecek. Bu skinleri BlizzardWorld’ün tanıtımı sırasında, videonun sonunda görmüştük. Oyuna sezonun hemen başında eklenmeseler de sezon içerisinde eklenecekleri kesin gibi.

Yeni Kahraman

Son haberimiz ise Jeff Kaplan’ın gazeteci Roberto Niubó’ya verdiği röportajda bahsettiği yeni kahraman hakkında. Detayları henüz açıklanmasa da Jeff Kaplan’dan dinlediklerimize göre kahraman büyük oranda hazır, hatta geriye kalan tek şeyin skinlerini hazırlamak olduğu öğrendiğimiz bilgiler arasında. Jeff Kaplan daha önce Moira hakkında buna benzer bir demeç vermiş ve Moira açıklamalardan 1,5 ay sonra ekranlardaki yerini almıştı. Dolayısıyla bu kahraman için de fazla beklemeyeceğiz.

8. sezonun başlamasına daha uzun bir süre var ve gelişmeler geldikçe aktarmaya devam edeceğiz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir