Overwatch

Overwatch’ın yeni kahramanı Orisa oldu

Blizzard’ın bir süredir hakkında ipuçları verdiği, yeni Overwatch kahramanı duyuruldu. Numbani’nin koruyucusu olarak adlandırılan Orisa, PTR sunucusuna eklendi.

Oyuncular arasındaki yeni kahraman Doomfist mi olacak yoksa Athena mı olacak tartışması bir süredir devam etmekteydi. Jeff Kaplan, önceden yaptığı, “beklemediğiniz bir kahraman olacak” açıklamasının  doğruluğunu kanıtladı ve oyuna eklenen kahraman Orisa oldu. Tüm yetenekleri ve sınıfı da açıklanan Orisa’nın biri ultimate’i olmak üzere 4 aktif yeteneği var ve tank sınıfında.

Tasarım olarak önceki ipucu incelemelerimizdeki tahminlere çok yakın bir görüntüde. Numbani temasına hakim renkler kullanılmış ve böceğimsi görüntüsüyle de göze çarpıyor. Efi’nin mühendisliği sonucu ortaya çıkan ve parçalanlanmış OR-15 robotlarından yapılma kahraman, bugün itibariyle beklenen Bastion düzenlemesiyle beraber PTR’a eklendi. Ayrıca Numbani havaalanındaki robotları yok eden silahın Doomfist olduğu da yeni eklenen lore’la beraber doğrulandı.

Orisa’nın yeteneklerine de kısaca bir göz atalım. Ana silahı, Fusion Driver adlı bir otomatik silah. Hasar potansiyeli iyi ve seri atış yapabiliyor ancak ateş ederken hareket hızını düşüyor. Ayrıca şarjör değişmesi süresi de epey uzun. İlk aktif yeteneği Fortify, kısa bir süre için Orisa’nın aldığı hasarı düşürüyor ve kitle kontrol yeteneklerinden etkilenmemesini  sağlıyor. (Hammer Down dahil!) Orisa’nın sahip olduğu Tolbelstein reaktörünün gizemi de açıklandı. Yeni yeteneği Halt sayesinde kahraman, bir enerji topu atıyor ve bu top patlatıldığında çevresindeki düşmanları kısa bir süre için topa doğru çekiyor. Protective Barrier yeteneği sayesindeyse yere Reinhardt’ın kalkanına benzer hareketsiz bir kalkan kuruyor ve rakip hasarı azaltmaya yardımcı oluyor.

Orisa’nın ultimate yeteneği ise Supercharger. Bu yetenek kullanıldığında Orisa yere bir alet bırakarak görüş alanında bulunan tüm müttefiklerinin verdiği hasarı yeteneğin süresi boyunca hatırı sayılır miktarda arttırıyor. Genel olarak baktığımızda Orisa’nın bu yetenek donanımıyla son nerfle metadan düşen D.va’nın yarattığı boşluğu doldurabileceğini düşünüyoruz. Yeteneklerin videolarına buradan erişebilirsiniz.

PTR’a eklenen iki önemli değişiklik daha var. İlk olarak Blizzard, Bastion’ın Ironclad pasifinin hasar azaltma oranını %35’ten %20’ye indirdi. Bu değişiklik, 4.Sezon’un başladığı günden beri bekleniyordu ve gerekli olduğunu Jeff Kaplan bile kabul etmişti. Jeff Kaplan, ayrıca Bastion’ı bir süre daha gözlemleyip gerekirse yeni düzenlemelere gideceklerini de söyledi. Biz de bu değişikliğin son derece gerekli olduğunu ve Bastion’ı bir nebze olsun dengeleyebileceğini düşünüyoruz. Diğer değişiklik ise Zarya’ya geldi. Zarya’nın kendisine ve takım arkadaşlarına verdiği kalkanlar artık itme yeteneklerinin etkilerini engellemeyecek. (Lucio’nun Soundwave’i gibi)

Tam bir Bastion hükümdarlığı altında başlayan 4.Sezon, bizce bu değişiklikler ile biraz daha dengelenecek ve daha eğlenceli bir hal alacak.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir