İnceleme

This War of Mine incelemesi

This War of Mine dikkat çekici kurgusuyla oyunculara alışılmışın dışında bir deneyim sunuyor.Bir savaşın içindesiniz ve bir grup sivili kontrol ediyorsunuz. Amacınız ise bu savaştan canlı çıkabilmek. Oyun gece/gündüz olmak üzere ikiye ayrılıyor. “Gündüz” kısmı The Sims oyununa benziyor ama ortamda kaos atmosferi var. Etrafınız harabeye dönmüş binalarla mekanlarla dolu denebilir. İçinde bulunduğunuz binanın tamamı yandan gösteriliyor. İlk başlangıçta bulunduğunuz binada rastgele malzemeler, yiyecekler bulunuyor. Bunlara ulaşmak için moloz yığınları vs. temizlemeniz gerekiyor.

1

Bu malzemeleri topladıktan sonra daha gelişmiş aletler yapabiliyorsunuz. Örnek verecek olursak tahtalarla camlara koruma yapabiliyorsunuz, yataklar yapabiliyorsunuz. Isınmak için kullanıyorsunuz. Yağmur sularını tutmak için kaplar, hayvan yakalamak için tuzaklar yapabilirsiniz. Bunlar gibi küçük, günlük kullanımda ihtiyaç duyulan eşyalardan tutun gitara kadar eşya yapabiliyorsunuz.

Tahmin edebileceğiniz gibi sürekli malzemeler ihtiyaç duyuyorsunuz. “Gece” kısmına geçtiğiniz zaman gruptaki insanlara farklı görevler veriyorsunuz. Oyunda uyumanız gerekiyor. Genelde sırayla nöbetler yapmak mantıklı oluyor. Birisi dinlenirken diğeri nöbet tutuyor kalan da ihtiyaç duyulan malzemeleri aramaya çıkıyor.

this

Malzeme aramaya çıktığınızda dikkat etmeniz gereken durumlar var. Her gece tek bir adamı arama görevine verebilirsiniz ve bir gecede tek bir yeri arayabilirsiniz. Eğer ikinci bir yere giderseniz ilk topladıklarınız kaybolacaktır.Ayrıca gün geçtikçe başka insanlarında aynı yeri aramaya gelebileceği düşüncesiyle malzemeler azalıyor ya da kayboluyor. Oyunun başlarında aramaya çıktığınız mekanlarda başka insanlarla karşılaşmıyorsunuz. Genelde terk edilmiş yerlere gidiyorsunuz.

Yerleştiğiniz yerde de olaylar sakin geçiyor. Siz eve döndüğünüzde oyun size siz yokken neler olduğunu ya da olmadığını bildiriyor. Kullanmadığınız karakterleri uykuya bırakabiliyorsunuz ve döndüğünüzde ortamın sakin olduğunu görüyorsunuz.

Her gece haritada yeni yerler açılıyor ve öyle bir zaman geliyor ki terk edilmiş binalarda işe yarar hiç bir şey kalmıyor ve diğer insanlarla karşılaşmak zorunda kalıyorsunuz. İşte tam burada oyunun sıkıntılı kısmı başlıyor. İhtiyacınız olanları almak için savaş için eğitilmiş, gelişmiş silahları olan bir orduya karşı mı çıkacaksınız yoksa garajda yaşamaya çalışan yalnız bir adamı öldürüp onun malzemelerini mi alacaksınız. Burası da sizlere kalmış. Sizi vicdanınızla baş başa bırakıyor.

thi1

Aslında bu oyunun gerçek anlamda bir farkındalık yaratmak amacıyla yapıldığını düşünüyorum. Çünkü bunları yaşayan bu gibi durumlara maruz kalan insanlar var.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir