Röportaj

5Mid Özel: Beşiktaş.OyunHizmetleri sahibi Mehmet Şükrü Çeken ile röportaj

Geçtiğimiz mevsimi başarılı bir şekilde tamamlayan Beşiktaş.OyunHizmetleri, normal sezondaki performansını mevsim finallerinde geliştirmiş ve Kış Mevsimi Finali’ne kadar yükselmişti. Finalde Supermassive’e 3-1 yenilen ekip, 2016 Yaz Mevsimi için taraftarlarını heyecanlandırmış ve beklentileri arttırmıştı. Yaz Mevsimi’ne iyi sayılabilecek bir şekilde başlayan takım, ligin açılış maçında Team Aurora ile 1-1 berabere kalmasına rağmen iyi oyunu ile takdir toplamış, ilk haftanın ikinci karşılaşmasında ise Çilekler’i baskın oyunuyla 2-0 mağlup etmeyi başarmıştı. Ancak takıma ne olduysa ligin ikinci haftasında oldu ve Beşiktaş.OyunHizmetleri çok ağır iki mağlubiyet aldı. HWA ve Dark Passage’a yenilen takım, aldığı yenilgilerden çok oynadığı oyun ve tutunduğu tavır yüzünden eleştirildi.

Taraftarlar büyük hayal kırıklığına uğrarken, takım içi problemlerin de ne olduğu yavaş yavaş ortaya çıktı. Ruvelius ve Rogu’nun sosyal medyadan yaptığı açıklamalar, oyuncuların yabancı oyuncular ile aynı takımda oynamak istemediği iddiasını güçlendirirken, Beşiktaş.OyunHizmetleri yönetiminden hamle gecikmedi ve takımın üst koridor oyuncusu Xyraz ile ormancısı Rawbin IV yedeğe çekildi. Bu iki oyuncunun yerine getirilen oyuncular ise birbirlerini EU West sunucusundan da tanıyan iScarface ile Tracer oldu. Takım ile ilk maçlarına çıkan bu ikili, sürpriz bir şekilde çok iyi performans göstererek Beşiktaş.OyunHizmetleri’nin bu haftayı 4 puan ile kapatmasında büyük bir rol oynadı. Yönetimin ikinci hamlesi ise takıma güçlü bir koç getirmek oldu. Dark Passage takımı ile birçok başarıya imza atan ve ligimizin en iyi koçu olarak gösterilen Auspexa’yı transfer eden Beşiktaş, 2016 Yaz Mevsimi için hedeflerinin büyük olduğunu bir kez daha vurguladı.

Fırtınalı günler yavaş yavaş dinerken, biz de takımın yaşadığı problemlerin ve yapılan transferlerin iç yüzünü öğrenmek adına Beşiktaş.OyunHizmetleri’nin sahibi Mehmet Şükrü Çeken ile bir röportaj yaptık.

Sosyal medyada en aktif taraftar gruplarından birisine sahip olan Beşiktaş.OyunHizmetleri’nin Facebook grubu, tüm bu problemler yaşanırken oldukça tepkili ve üzgündü. Mehmet Şükrü Bey kendisine sürecin içinden birisi olarak taraftarın tepkisini nasıl karşıladığını sorduğumuzda “Yaşanan birkaç sıkıntı yüzünden herkes üstümüze geldi ve bu beni çok üzdü,” cevabını verirken takım ile yakından ilgilendiklerini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

Kış Mevsimi’nin sona ermesiyle birlikte yeni sezon için çok güzel planlar yaptık. Şampiyon olduğumuz Starladder i-League Invitational turnuvasından önce takımı tatile götürerek dostluk ortamının pekişmesini istedik. Gaming house’umuzdaki şartları üst seviyeye çıkardık ve takımın en büyük eksiği olan koç konumuna tecrübeli ve iyi bir koç olan Exorant’ı getirdik.

İlk haftaki olumlu performanstan sonra takımda ikinci hafta bütün moraller tükendi ve oldukça olumsuz bir performans sergiledi. Yaşanan takım içi problemleri kendisine sorduğumuzda problemin alt koridor ikilisi ile üst koridor-orman ikilisi arasında yaşandığını söyleyen Mehmet Şükrü Bey, sıkıntıların nedenini de şu sözleri ile açıkladı:

Problem Ruvelius-Rogu ikilisi ile Rawbin-Xyraz arasındaydı. Bu oyuncular oyun anlayışlarının tamamıyla farklı olması yüzünden birbirleriyle oynamak istemiyordu. Sezonun ortasında böyle büyük bir probleme sahip olan oyuncular arasında tercih yapmam gerekiyordu. Sonunda Ruvelius-Rogu ikilisi ile yolumuza devam etme kararı aldık.

Nispeten istikrarlı performans sergileyen bir takımın yaşayabileceği en büyük problemlerden birisinin istikrarı yakaladığı kadroyu, özellikle de sezonun ortasında değiştirmek olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık bir haftalık bir süre içerisinde kritik bir karar alan takım sahibi, transfer sürecinin nasıl ilerlediğini de şu şekilde açıkladı:

Transfer için birkaç günlük bir sürecimizin olmasına rağmen çok ciddi bir tarama yaptık. Takdir edeceğiniz üzere sezon ortası olduğundan oyuncu transfer etmek oldukça zor. Takımlar oyuncular için fazla para isterken, yüksek uyum gerektiren bu iki rol için yapacağımız oyuncu tercihi oldukça kritikti. Sonunda acil olarak transferi sonuçlandırmamız gerektiğinden dolayı iScarface ve Tracer’da karar kıldık. Oyuncuların daha önce EU West sunucusunda beraber oynamış olmaları da tercih sebeplerimizden birisi oldu. Bu hafta yeni oyuncularımız takımla beraber çalışma imkanı bulmadan maçlara çıktı. Buna rağmen iScarface ve Tracer’ın çok iyi performans gösterdiğini düşünüyorum ve oyuncularımın beni yaptığım tercihte yanıltmadığı için gururlu olduğumu belirtmek istiyorum. Ayrıca, oyuncularımızın TBF 2016’ya kadar hazır olacağından eminim.

Beşiktaş.OyunHizmetleri’nin koç konusunda büyük bir talihsizlik yaşadığını da bu noktada eklememiz gerekiyor. Exorant ile anlaştıktan sonra ligin başlamasına bir gün kala koçun gelemeyeceğini öğrenen Mehmet Şükrü Bey, bu konuda nasıl kararlar aldıklarını ve yeni koç transferini şöyle anlattı:

Exorant’ın ailevi nedenlerden dolayı bizle çalışamayacağını öğrendikten sonra takımımızın Yükselme Ligi’ndeki koçu olan Fatih “Thejungsad” Koç ile anlaştık. Thejungsad, zamanı olmamasına rağmen takıma olan sevgisinden dolayı bizimle çalışmayı kabul etti. Takıma üst koridor-ormancı transferlerini yaptıktan sonra iyi bir koç transferi yapmak istiyordum. Auspexa’yı tercih etmemizin nedenlerinden birisi de Thejungsad’ın kendisinin transferini desteklemesiydi. Fatih Koç’a bu iki haftada takıma verdiği katkılardan dolayı da teşekkür etmek istiyorum.

Auspexa’yı transfer etmemize rağmen kendisinin eski kulübü Dark Passage ile sürmekte olan sözleşmesi bulunuyordu ve bu bizim için pürüzdü. Dark Passage sahibi Ertuğ Okçuoğlu’nun olgun bakış açısı ile bu pürüzleri de ortadan kaldırıp Auspexa’yı transfer ettik. Ertuğ Bey’e de olumlu yaklaşımından ötürü teşekkür etmek isterim.

Auspexa transferinin takımda büyük bir etki yaratacağını kesin olarak söyleyebiliriz. Genel anlamda başarılı bir kadro kuran Mehmet Şükrü Bey, “Takım için hiçbir şeyi esirgemiyorum ve TBF 2016’da şampiyon olmak için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyorum,” cümlesi ile sözlerine devam ederken, taraftardan da iyi günde oldukları kadar kötü günde takımın yanında olmasını istedi. Son olarak Rawbin ve Xyraz’ın geleceği hakkında da bilgi veren takım sahibi, oyunculara tekliflerin geldiğini ve transferlerinin gerçekleşmesi için gereken her türlü kolaylığın sağlanacağını da sözlerine ekledi.

Şampiyonluk Ligi’nin üçüncü haftasında güçlü rakibi Supermassive’i 2-0 yenen ve Oyunfor.Crew takımı ile 1-1 berabere kalan Beşiktaş.OyunHizmetleri, yeni transferleri ile gelecek için umut vaat ediyor. Oyuncuların takıma alışması ve Auspexa’nın da takıma ağırlını koymasıyla, Beşiktaş.OyunHizmetleri’nin TBF 2016 için iddialı takımlardan birisi olacağını söylememiz mümkün.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir