5mid AI

ASELSAN, Yeni Nesil Yapay Zeka Aracını Tanıttı: İşte ASEL GPT!

ASELSAN, Yeni Nesil Yapay Zeka Aracını Tanıttı: İşte ASEL GPT!

Yerli Savunma Sanayii Şirketi olarak yapay zeka arenasına adım atıyor. Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii şirketlerinden ASELSAN, yapay zeka alanındaki iddiasını güçlendirmek adına yeni bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün’ün verdiği müjdeye göre, ASELSAN, yapay zeka teknolojisi alanında önemli bir adım atarak “ASEL GPT” adlı ürününü geliştiriyor.

Bu gelişme, Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) Proje Pazarı ve İşbirliği Zirvesi’nin 8’inci sürümünde duyuruldu. Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, yaptığı açıklamada yapay zekayı tüm süreçlerinin bir parçası haline getirme çabasında olduğunu belirtti. Ayrıca, şirketin yapay zeka stratejisi üzerinde çalıştığını ve bu kapsamda ASEL GPT adlı bir projeyi hayata geçirdiklerini açıkladı.

ASELSAN, Yeni Nesil Yapay Zeka Aracını Tanıttı: İşte ASEL GPT!

Görgün, açıklamasında şunları ifade etti: “ASELSAN olarak yapay zekayı tüm süreçlerimizin içerisine entegre ediyoruz. Yapay Zeka Stratejisi oluşturuyoruz ve bu doğrultuda ASEL GPT adlı bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu tür kalıcı projelerle savunma sanayi sektörümüze yön vermeye çalışıyoruz. Otonom teknolojiler bizim için önemli alanlardan biri. Ayrıca, kuantum laboratuvarımızda da önemli çalışmalar yürütüyoruz. İş birlikleri ve paydaşlarımızla birlikte sektörümüzde önemli başarılar elde etmeyi hedefliyoruz.”

Bu girişim, sadece yapay zeka arenasındaki iddiasını değil, aynı zamanda Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki teknolojik gelişmelere yaptığı katkıyı da vurguluyor. ASELSAN’ın ASEL GPT projesi, Türk savunma sanayii açısından önemli bir adım niteliği taşıyor.

Bu hamlesi, Türkiye’deki yapay zeka alanındaki diğer bir gelişmeyi de hatırlatıyor. ASELSAN’ın rakiplerinden biri olarak görülen HAVELSAN, bu ayın başında kendi yapay zeka programı olan MAIN GPT’yi tanıtmıştı. MAIN, kurumların kendi iç ağlarında çalışan ve Türkçe tabanlı bir yapay zeka platformu olan bir program olarak öne çıkıyor. Bu durum, Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki rekabetin giderek arttığını gösteriyor.

Bu rekabet ortamı, ülkenin yapay zeka teknolojileri konusundaki yeteneklerini artırmaya yönelik bir teşvik olarak da değerlendirilebilir. Hem ASELSAN hem de HAVELSAN’ın bu alandaki projeleri, Türkiye’nin ulusal savunma sanayii kapasitesini güçlendirmeyi ve küresel pazarda daha etkin bir konuma gelmeyi amaçlamaktadır. Yapay zeka alanındaki bu rekabet, Türkiye’nin teknolojik ilerlemesine katkı sağlaması açısından heyecan verici bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

5mid’den daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu teknoloji ile alakalı detaylı bilgilere resmi sayfasından bakabilirsiniz.

author
Yapay zeka ve teknolojik alandaki gelişmeleri takip edip, en önemli olanları 5mid'de paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir