Meta'nın Sunduğu Yapay Zeka ile Müzik Oluşturma Aracı: MusicGen 5mid AI

Meta’nın Sunduğu Yapay Zeka ile Müzik Oluşturma Aracı: MusicGen

Yapay Zeka Odaklı Araç MusicGen ile Benzersiz Müzikler Oluşturun

Meta, son teknoloji yapay zeka odaklı hizmetlerine bir yenisini ekledi ve açık kaynak kodlu uygulaması olan “MusicGen” ile müzik dünyasına yeni bir soluk getiriyor. Müzisyenler için ideal olan bu araç, müziğinizi oluşturmayı kolaylaştırarak dikkat çekici sonuçlar sunuyor.

MusicGen, yapay zekanın gücünü kullanarak müziğinizi benzersiz kılıyor. Öncelikle, müzisyenlerin detaylı bir metin açıklaması eklemesiyle yapay zeka, istenen müzik türünü belirlemek için rehberlik ediyor. Örneğin, 80’lerin atmosferine sahip bir sound mı istiyorsunuz, yoksa rap tarzında bir beste mi arzu ediyorsunuz? MusicGen tam da isteklerinize göre müzik oluşturmanızı sağlıyor.

Meta’nın açıklamasına göre, MusicGen için eğitim veri seti olarak 10 bin lisanslı ve yüksek kaliteli parçanın yanı sıra, ShutterStock ve Pond5 gibi platformlardan enstrümantal parçalardan oluşan 390 binden fazla parça kullanıldı. Eğitim süreci, Meta tarafından 20 bin saat boyunca gerçekleştirildi. Bu süre zarfında farklı modeller de oluşturuldu, böylece müzisyenler kendi ihtiyaçlarına en uygun içerikleri elde edebiliyorlar.

MusicGen’in dikkat çekici bir özelliği de referans parçalarla çalışabilmesidir. Müzisyenler, kendilerine ait bir referans parça yükleyerek yapay zekanın o tarzı taklit etmesini sağlayabilirler. Bu özellik, yarım kalan bestelerin tamamlanmasına yardımcı olur. Ancak, bu teknolojinin bir dezavantajı da vardır: çalıntı parçaların oluşturulma riski söz konusu olabilir.

MusicGen, kullanımı son derece basit bir deneyim sunar. Yapay zeka aracına eriştikten sonra, üzerinde çalıştığınız şarkıyla ilgili bilgi vermek ve referans parça eklemek yeterlidir. MusicGen, birkaç dakika süren bir bekleme süresinin ardından oluşturulan müziği dinlemenizi veya bilgisayarınıza indirmenizi sağlar.

 

Xbox Game Pass’e Eklenen 3 Bin TL’lik Oyunlar: Değer Mi?

author
Yapay zeka ve teknolojik alandaki gelişmeleri takip edip, en önemli olanları 5mid'de paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir