5mid Bülten

Alex de Souza | Hayali Football Manager 2023 İstatistikleri

Alex de Souza | Hayali Football Manager 2023 İstatistikleri

Sevgili oyun severler, özellikle Football Manager severler… Bu yazımız tam olarak sizin için. Bir süredir, transfer gündemini sıkça meşgul eden oyuncuların FM 23 profillerini inceliyoruz. 

Kabul etmek gerekiyor ki, yaptığımız bu şey gayet keyifli bir durum. Özellikle futbol ile alakalı olan yazının yazarı için, aktif futbolcuların profillerini incelemek, gerek anlık futbol bilgisi, gerek FM gibi gerçek hayata etki eden bir oyunun yorumunu yapmak son derece keyifli. Fakat durduk dedik ki bu işte bir problem var. Dünya standartlarında topçuların ligimizde oynaması, dünya standardına ulaşacak kişilerin oynaması elbet çok güzel, fakat ya geçmiş?

Biz bu ligde, Anelka, Drogba, Sneijder, Guti, Carlos, Pepe kimleri kimleri izledik. Şu an yapılan transferler, hiç şüphe yok, aktif piyasa için çok güzel işler fakat 2 isim var ki hiç aynı etkiyi yaratmıyor. Bu isimlerden biri Karpatların Maradona’sı, Galatasaray’ın efsanesi, futbolcu tanımının tek kelimelik ismi, Hagi. Bir diğeri de, taraflı tarafsız Türkiye futbol liginin gelmiş geçmiş en efsane ismi, Fenerbahçe’nin efsanesi, doktor, Alex de Souza. İlerleyen günlerde Hagi ile alakalı da bir yazı yazabiliriz fakat bu yazımız Fenerbahçe taraftarının daha çok ilgisini çekecek. Hazırsak başlayalım. Alex de Souza ve hayali Football Manager 2023 tahminleri.

Genel Bakış

Kesin olarak söylememiz gereken bir konu var. Alex, istisnai birkaç örnek hariç her takımın takımında isteyeceği bir topçu. 1.76 boyu, yaklaşık 70 kiloluk fiziği ile çok da fiziksel anlamda öne çıkan bir topçu değil. Fakat Alex’i Alex yapan özellikler bundan ibaret değil. Ona özel klas yeteneği ve bir o kadar etkili sol ayağı…

 

Roller

Aktif bir topçu olmadığı için, Transfermarkt gibi siteler dışında bakabileceğimiz tek yer eski FM profilleri. Çoğunda da Alex, 10 numara pozisyonunda oynuyor. Ama şöyle bir durum var, bazı takımlar rollerini çok esnek oynar. Ligimizde buna çok benzer bir durum görmüyoruz fakat akılda kalıcı olması için 3-5-2 sistemi veya Ferdi Kadıoğlu gibi oyuncular örnek verilebilir. 3-5-2 sisteminin sağ ve sol tarafları hem bek hem kanat gibi oynayabilir ya da Ferdi Kadıoğlu, bildiğiniz üzere neredeyse kale hariç her yerde oynuyor. Yani bazı sistemlerde bazı oyuncular ön plandadır. Şimdi gelelim Alex’e. Evet Alex şüphesiz bir kaptan ve 10 numara fakat takımın ihtiyacı olduğu anlarda, tam 10 numara yerine 8, belki sahte 9 gibi rollerde oynayabilir, kaldı ki Zico Fenerbahçe başındayken buna benzer bazı farklı sistemlerle sahaya çıkmıştı.

Zaten yukarıda koyduğumuz görselde de forvet arkasında da oynuyor, sol kanatta da oynayabilir durumda. Fakat maksimum verim almak istiyorsanız 10 numara oynatmalısınız. 8 numara gibi bir role büründürecekseniz, defansif anlamda ona yardımcı olacak birisi olmalı ve Alex’in rolü esnek olmalı. Yani kağıt üstünde 8 olabilir fakat 10 numara gibi oynar.

Teknik Yetenek: 

Yorumlarımızı yaparken, kendi düşüncelerimizden yararlanıyoruz veya Alex’i izlediğimiz zamanları hatırlıyoruz. Fakat yaptığımız yorumlar ile kıyaslamak isterseniz diye, Football Manager 2012 verilerini de ekliyoruz Alex’in.

Bu tablo için söylemek gerekiyor ki, Alex, özellikle ligimiz için bir duran top ustasıydı. Özellikle bu tabloda karşımıza çıkan “Corners” için en kötü ihtimal ile Alex’in puanı 17 olacaktır. Yaptığı ortalar gol olsun veya olmasın, Alex’in açtığı hiçbir ortanın yerine ulaşmadığını hatırlamıyorum. Bu durum, kalan duran top organizasyonları için de aynı şekilde geçerli. Listenin bizce en yüksek puanı “Passing” olacaktır. 20’lik sistemde Alex’in burada puanı 18-19 olacaktır diye tahmin ediyoruz. Pasın kısa veya uzun olması da fark etmez üstelik. Alex ligimize, şu an bile gelmiş geçmiş en iyi top dağıtan oyunculardan biriydi bizce.

Bu tabloda bir de tavan olacağını düşündüğümüz kısım “Technique”. O zamanın sert futboluna çok uzun süre boyunca ayak uyduran bu adam fiziksel anlamda güçlü olduğu için olmadı, tekniği tavan olduğu için burada oldu. 

Sadede gelecek olursak, bu tabloda 17 üstü 5 veya 6 değer olacağını tahmin ediyoruz.

Mental Yetenek

Az önceki tablo gibi bu tablo da Football Manager 2012’den alınmıştır.

Tablomuzda birçok kısım var, kabul ediyoruz. Diğerleri yoruma açık olabilir fakat bizce herkesin kabul edeceği birkaç kısım var. Karar vermek, vizyon ve liderlik biraz da yorum katarsak Alex’in belki de tam puan almaya en yakın 3 kısım. Gerçek hayatta da böyle aslında. Takıma dahil olduğu ilk yıllar hariç, Alex bu takımın tartışmasız lideri oldu. Ondan çok daha kariyerli oyuncular geldiğinde de böyleydi durum, altyapıdan oyuncu geldiğinde de. Alex her zaman tartışmasız lider ve kaptandı. Taraftarın her zaman düşüncesi “Alex vurur gol atar, pas atar gol olur” dışına çıkmadı, çünkü vizyonu, özellikle ligimiz için o denli fazlaydı.

Fiziksel Yetenek

Muhtemelen Alex’in en düşük olacağı tablo burası. Çünkü hiçbir zaman ön plana çıktığı kısım fiziksel kısmı olmadı Alex’in. Her daim devamlılığı, kaptanlığı, pasları, yer yer şutları ve daha birçok yer oldu. Fakat kimse Alex’in fiziksel kısmını ön plana çıkartmadı. Yine de bu kısımda “Balance” muhtemelen Alex’in en yüksek puan aldığı yer olacaktır.

Genel Yorum

Gelelim genel yorumlarımıza. Alex, düzene göre şekil alacak bir topçu değil bizce, düzeni yaratacak topu. İster 3 defans çıkın ister 4, ister 4-2-3-1 oynayın ister 4-4-2, Alex her daim o düzende kendine yer bulur. Özellikle pas oyununun ağırlık olduğu takımlarda kral olur. 

Leb demeden leblebi örneğinin ayaklı bir örneği kendisi, az bulunacak nadir bir yetenek. İleride son vuruşları ile öne çıkan veya kendini kaleciye ve defansa unutturacak biri ile oynaması onun daha hayrına olur çünkü istenilen pası atabilir, fakat yardımcı forvet tarzında bir oyuncu varsa da çeker vurur ve gol atabilir kendisi. 

Defansif kısmı, kalan diğer yönlerine göre daha zayıf elbet ama arkada sağlam 6 ve 8 numaranız varsa, ileri hattı düşünmeyin, Alex yapar o kısmı. 

Uzun lafın kısası, doğal bir lider ve kaptan arıyor, pas oyununu benimseyen bir sistemde oynuyorsanız, Alex sizin için biçilmiş kaftan. 

Wesley Sneijder | Hayali Football Manager 2023 Profili

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir