5mid Bülten Web3 & Play2Earn

Binance Kurucusu Changpeng Zhao CZ İstifayı Kabul Edip Suçunu İtiraf Etti

Changpeng Zhao (CZ)’neden Binance’dan istifa ediyor ?

Konuyu bilen kaynaklara göre, küresel en büyük kripto para borsası olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, şirketin faaliyetlerine devam etme kabiliyetini koruyabilecek bir anlaşmayla, ABD’nin kara para aklamayı önleme gerekliliklerini ihlal etmekten istifa etmeyi ve suçunu kabul etmeyi planlıyor…
Wall Street Journal’ın haberine göre, Salı öğleden sonra Seattle’daki federal mahkemede savunma yapması planlanıyor.

Binance CZ
Binance Changpeng Zhao CZ

New York Times ise Zhao’nun mahkeme belgelerine dayanarak kara para aklama ihlallerini kabul etmeyi kabul ettiğini bildirdi. Gazetenin haberine göre, savunmanın bir parçası olarak 50 milyon dolar para cezası ödeyecek ve aynı zamanda istifa edecek ve gelecekte şirkette yer alması yasaklandı.

Ayrıca Forbes, ayrılmanın, firmanın ABD Adalet Bakanlığı ile müzakere ettiği 4 milyar dolarlık anlaşmanın bir parçası olarak gelebileceğini ekledi. Pazartesi günü Bloomberg, Adalet Bakanlığı’nın firmayla ilgili yıllardır süren soruşturmasını sona erdirmek için milyarlarca dolar aradığını bildirdi.
Anlaşma, DOJ ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ile yapılacak; Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ise katılmıyor.

Şu bilgiyi hatırlatmakta fayda var:

SEC, Haziran ayında Binance’i ve kurucusu CZ’yi, Binance’in ABD platformundaki işlem hacmini şişirmek için yine CZ’ye ait olan İsviçre merkezli bir fon olan Sigma Chain’i kullanarak kayıtsız bir borsa işletmekle ve yatırımcıları yanıltmakla suçlamıştı. SEC başkanı Gary Gensler Haziran ayında yaptığı açıklamada, “On üç suçlamayla, Zhao ve Binance kuruluşlarının kapsamlı bir aldatma, çıkar çatışması, açıklama eksikliği ve yasayı hesaplı bir şekilde kaçırma ağına dahil olduğunu iddia ediyoruz” dedi.

Salı günü meydana gelen olaylar, çoğu kişi tarafından gecikmiş olarak görülse de, aynı zamanda kripto endüstrisinin en büyük kabuslarından biri oldu. Binance’ten henüz borsadaki gelecekteki hareket tarzını detaylandıran resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, anlaşma ve istifa göz önüne alındığında borsanın FTX’e benzer şekilde çökmesi büyük olasılıkla mümkün değil.

Binance Changpeng Zhao CZ

CZ İstifası Sonrası Binance Coin Değeri ne kadar oldu?

Çıkan bu haberlerin ardından BNB’de çok hızlı hareketler yaşandı. Sadece birkaç dakika içerisinde 15% oynamalar oldu. Gün içerisinde 240-245 bandında ilerlerken, haberler sonrası BNB çok hızlı şekilde 230’lara kadar gerileyip 270’lere kadar ise yükseldi.
Türkiye saati ile 23:00’e yaklaşılırken fiyat $240.

Binance Coin Değer Grafiği
Coin Değer Grafiği

 

Peki ya siz Wall Street Journal’ın haberi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!
Diğer haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Administrator
Yenilikçi fikirlerle sektördeki standartları yükseltmeyi amaçlar.

1 Comment

  • kemal 21 Kasım 2023

    guven bozuyor bu tür şeyler kriptoda . yetti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir