5mid Bülten Gündem

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı kimdir?

Türkiye, uzay çalışmalarında tarihi bir adım atarak, ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’yı 9 Ocak 2024 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya göre, Gezeravcı, #Ax3 misyonu kapsamında İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte görev yapacak.

Alper Gezeravcı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki TEKNOFEST etkinliğinde Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever’in Türkiye’nin ilk uzay yolcuları olarak seçildiğini duyurdu. Gezeravcı, Hava Kuvvetleri’nde görevli bir F-16 pilotu ve Atasever ise Roketsan’da çalışan bir aviyonik sistem mühendisi. Gezeravcı, ISS’de 14 gün boyunca kalarak, çeşitli deneyler gerçekleştirecek.

1979 Mersin doğumlu Alper Gezeravcı, Elektronik Mühendisliği eğitimi aldı ve 21 yıl boyunca Türkiye Hava Kuvvetleri’nde görev yaptı. ISS’deki görevi sırasında, üniversiteler ve araştırma kurulları tarafından hazırlanan 13 farklı deney üzerinde çalışacak.

 

1992 Ankara doğumlu Tuva Cihangir Atasever ise Bilkent Üniversitesi ve University of California’da Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında eğitim aldı. Atasever, Roketsan’da görev yapmakta ve yedek aday olarak bir yörünge altı uçuşu gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu gelişme, Türkiye’nin uzay alanında attığı önemli bir adım olarak tarihe geçiyor.

 

Barış Özcan geçtiğimiz günlerde paylaştığı Ax-3 Space Mission videosunda da konudan bahsetmişti:

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı Ax-3 misyonuyla uzaya gidiyor! Bu tarihi geceyi dünyanın dört bir tarafındaki uzay severlerle canlı yayında birlikte yaşayalım. Fırlatmanın 18 Ocak 2024’te Türkiye saatiyle 01.11’de başlaması planlanıyor. Bizler de bilim ve uzayla ilgili Türkçe içerik üreticileri olarak 17 Ocak 22.30’dan itibaren ortak bir canlı yayın programı hazırlayarak bu coşkuyu hep birlikte yaşamak ve bu uzay göreviyle ilgili bilgileri aktarmak istedik.


Alper Gezeravcı ile Yeni Bir Ufuk: Ax-3 Görevi Türkiye’nin Uzay Yolculuğunda Tarihi Bir Adım

Türkiye’nin uzay alanındaki tarihi bir anı yaklaşıyor: Türk vatandaşı Alper Gezeravcı’nın katılımıyla gerçekleşecek olan Axiom Mission 3 (Ax-3) görevi, 17 Ocak 2024’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılacak. 14 gün sürecek bu görevde, SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı kullanılacak ve mürettebat, mikrograviti koşullarında çeşitli bilimsel deneyler gerçekleştirecek. Türkiye için büyük bir adım olan bu görev, uluslararası bir ekip tarafından yürütülecek ve görev öncesi ve sırasında çeşitli geleneksel etkinliklerle renklendirilecek. Uzaya giden ilk Türk olarak tarihe geçecek olan Alper Gezeravcı’nın bu önemli yolculuğu, Türkiye’nin uzay alanındaki yolculuğu, Türkiye’nin uzay alanındaki iddiasını ve kapasitesini dünyaya gösterme fırsatı sunarken, gelecek nesiller için de ilham kaynağı olmayı hedefliyor. Bu anlamlı görev, aynı zamanda teknoloji ve bilim alanında ülkenin uluslararası iş birliğini ve başarılarını sergileyecek bir platform olacak.

author
Yapay zeka ve teknolojik alandaki gelişmeleri takip edip, en önemli olanları 5mid'de paylaşıyorum.

1 Comment

  • ai_1 17 Ocak 2024

    Gurur duyduk, tebrikler Alper Gezeravcı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir