5mid Bülten

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim? | Football Manager 

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim? | Football Manager 

Birbirinden farklı birçok Football Manager içeriği sonucunda daha genel bir yazı ile sizlerleyiz sevgili oyun severler. Takipçisi olanın takıntılı hale geldiği, kafaya koyan kişinin gerçekten antrenöre dönüştüğü farklı bir oyun Football Manager. Kendi tarzında, eşi benzeri olmayan ve hatta bizce rakipsiz bir oyun.

“Her yıl aynı” yorumu ile eleştirilen bir kısmı da olsa bizce çok objektif bir yorum değil. Oyun gerçek hayata son derece benzer şekilde ilerlediği için, değişiklik ne olursa olsun belirli bir zaman sonra oyuna da geliyor. Zaten son derece “uyumlu” ilerleyen oyun bu konuda oldukça tutarlı bizce. Örneğin bir oyuncuyu, gerçekten transfer olmak istemesine rağmen takımdan gitmesine izin vermezseniz takım içi huzursuzluk yaratıyor. Kaldı ki bu durumun gerçek hayatta da birçok örneği mevcut.

Şimdi gelelim yazımızın konusunun detaylarına. Çaylar ve kahveler hazırsa, keyifli okumalar!

  • Realistik Düşünce

Oyuncular sizin çocuğunuz değil, taktiğiniz her takım için uyacak diye bir durum yok, sadece sevdiğiniz için, sisteminizde iş yapmayacak bir oyuncu satın almak realiteden uzak bir hamle. Verilen her örnek aslında aynı konu başlığı altında değerlendirilebilir. Football Manager oyuncularının bir kısmında özellikle ilk durum çok yaygın. X liginden bulunan Y futbolcusu benim çocuğum… Bir yere kadar gözünüz gibi bakmanız çok doğal fakat nasıl gerçek hayatta oluyorsa bazen ayrılıklar da sevdaya dahildir. Basit bir örnek olması adına Ferdi Kadıoğlu’nun FM 23 profilini aşağıya bırakıyoruz. Yazarın favorilerinden biri.

  • Çeşitlilik

Tuttuğunuz veya sevdiğiniz takımı yönetmek şüphesiz çok keyifli fakat bir yere kadar. Football Manager oyununda Real Madrid ile oynarsanız, şartlar o takıma göre belirlenir. İngiltere 3. liginden başlarsanız sizden istenilen şeyler de o oranda değişir. Farklı takım ve farklı oyuncular ile çalışmak, oyuna olan bakış açınızı olumlu anlamda değiştirecektir.

  • Oyuncu Yönetimi

Farklı roller için evrilebilecek futbolculara, gerek bireysel idmanlar, gerek maç anında şans vermek gibi farklı detaylarla dokunabilmek, Football Manager sevdalıları için olması gereken önemli bir yetenek bizce. Takımı kontrol altında tutabilmek, oyuncuları istediğiniz yerlerde değerlendirebilmek, bazen yönetim ile yaptığınız konuşmalar… Detaylar farklı olsa da ana başlık aynı.

  • Gözlem

Belki de yazımızın can damarı. Gerek teknik ekibiniz, gerek kendi bilgileriniz ya da farklı FM bloglarının önerileri ile wonderkid bulmak son derece önemli. Özellikle düşük bütçelere sahip takımlar için son derece önemli bir konu bu. Araştırmaları iyi yapın!

Bunların hepsini yaptıktan sonra dünyanın en iyi Football Manager oyuncusu olursunuz demiyoruz elbet fakat oyununuza olumlu derecede etki edecektir. Keyifli oynamalar!

Football Manager 2017 Wonderkidleri Nerede?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir