Anime - Manga

Kagurabachi Editörü Manga’nın ABD’deki Sürpriz Popülerliğine Yanıt Verdi

Kagurabachi, Shueisha’nın Weekly Shonen Jump dergisi ile son zamanların en popüler lansmanlarından birini yaptı ve manga serisinin arkasındaki editör, şaşırtıcı denizaşırı popülaritesine tepkilerini paylaştı! Kagurabachi’nin başarısı, serinin ilk bölümü daha resmi çıkışını yapmadan dünyanın dört bir yanındaki hayranları arasında viral hale geldiği için tanık olunması gereken çılgın bir başarı oldu. Seri Japonya dışındaki hayranlar arasında öylesine popüler oldu ki, manganın ilk cildinin satışları bile tavan yaptı ve dünyanın dört bir yanındaki hayranlar mangayı edinmek için online raflara akın etti.

Bugünlerde bir manganın Japonya dışındaki bir kitle arasında popüler olması, yasal olarak ne kadar yaygın bir şekilde erişilebilir hale geldiği düşünüldüğünde çok şaşırtıcı olmasa da, Kagurabachi, birçok unsurunun özellikle uluslararası okuyuculara hitap etmesi nedeniyle özel bir durum olmuştur. Shueisha’nın MangaPlus hizmetinin beşinci yıldönümü için özel bir röportajda konuşan Kagurabachi manga editörü Takuro Imamura, serinin denizaşırı ülkelerdeki popülerliğinin kendileri için bir sürpriz ve “mutlu bir yanlış hesaplama” olduğunu açıkladı.

(Photo: Shueisha)

Kagurabachi Ne Kadar Popüler?

Kagurabachi’nin arkasındaki ilhamdan bahsederken editör Imamura, Hokazono’nun hikaye için ilhamının Batı eserlerinden geldiğine inandıklarını açıkladı: “Bunun ilhamının da Batı filmlerinden geldiğine inanıyorum. Hokazono sadece filmlerden değil aynı zamanda Japon motifleri içeren Ghost of Tsushima oyunundan da hoşlanıyor. Belki de ‘Japonya’nın denizaşırı görüntüleri’ ya da ‘havalı görünümlü Japonya’ kavramını ilginç buluyor. Bu yüzden, kilit noktalarda ‘kılıçlar’ ve ‘Japon balığı’ gibi özünde Japon olan öğeleri kasıtlı olarak dahil ediyor.” Ancak bunun denizaşırı ülkelerdeki cazibesini arttırdığı ortaya çıktı.

Imamura ve Hokazono Shonen Jump’ta başarılı olmaya odaklandıkları için, uluslararası çekicilik beklenmedik bir şeydi: “Ancak, Jump dergisinde popülerlik kazanma niyetiyle yarattığı için, uluslararası alanda nasıl ilgi görebileceğini bilinçli olarak düşünmemiştik. Serileştirme başladıktan sonra yurtdışında büyük ilgi gördüğünü duyduğumda şaşırdım ve ‘Bekle, orada popüler mi?’ diye düşündüm. Beklenmedik hoş bir tepkiydi, mutlu bir yanlış hesaplama gibiydi.”

Kagurabachi’nin Japonya dışındaki büyük popülaritesi sürpriz olmasa da, manganın arkasındaki ekip bu şekilde planlamak yerine tesadüfen karşılaşmış gibi görünüyor. Peki Japonya dışındaki popülerliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konudaki tüm düşüncelerinizi yorumlarda bize bildirin! Hatta animasyon ve diğer harika şeyler hakkında bana doğrudan X (eski adıyla Twitter) üzerinden @yazartural adresinden ulaşabilirsiniz!

5Mid, farkıyla anime evrenine yolculuk yapın! Bizimle birlikte animelerin en can alıcı detaylarını, son dakika haberlerini ve unutulmaz önerileri bulabilirsiniz.

Kagurabachi Yaratıcısı Naruto’yu En İyi Manga Olarak Açıkladı

 

administrator
Damla Tural, "Gökyüzü Savaşçıları Beyaz'ın Yükselişi" adlı eserin yazarıdır ve espor, anime ve oyun dünyasına olan ilgisiyle bilinir. Yazar, sıkça bu alanlardaki gelişmeleri takip eder ve bu konularda haber yazmaktan büyük keyif alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir