Papara SuperMassive Araştırma

Papara SuperMassive Sezonu Nasıl Geçirdi

2016 yılında kurulan Türkiye merkezli espor takımı Papara SuperMassive başarılarla dolu yıllarına bir yenisini ekleyemediği bir sezon geçirdi. 2022 yılında Rocket League ve PUBG takımı ile yollarını ayıran SuperMassive bütün odağını Riot Games oyunları olan League of Legends ve VALORANT’a vermişti. 2 Birlik Ligi Spliti ve 2 LoL mevsimi geçiren SuperMassive istediği başarıları elde edemedi. Gelin iki oyundaki olanları yakından mercek altına alalım.

VALORANT – Papara SuperMassive

Papara SuperMassive partner takım olamadığı için yolculuğuna Türkiye Birlik Ligi’nde başladı. Geçtiğimiz sezondan 4 oyuncusu ile yollarını ayıran SUP takımı Izzy üzerinden kurdu. Geçtiğimiz sezon takımda stand-in olarak görev alan Burzzy‘i Fenerbahçe Esports‘tan transfer eden SuperMassive devamında Fire Flux‘tan sterben‘i BBL‘den Elite‘i ve Regnum Carya‘dan CyderX‘i alan SUP koç pozisyonunda Bishop ile sezona başladı. Normal sezonu 6 galibiyet 3 mağlubiyet ile 3. sırada tamamlayan Papara SuperMassive play-offlarda Galatasaray Esports‘u 2-0 yenerek adını yarı finale yazdırdı. Yarı finalde Parla Esports‘u 2-0’dan geri gelerek 3-2 yenen SUP adını finale yazdırdı. Finalde S2G Esports‘a 3-0 kaybeden SuperMassive sezonun ilk splitini 2. tamamladı.

2. Split öncesinde takıma Celasun takviyesi yapan SuperMassive grupları 6 galibiyet 2 mağlubiyet ile birlikte yine 3. bitirdi ve paly-offlarda Digital Athletics‘in rakibi oldu. Rakibini 2-1 ile geçen SUP son şampiyon S2G karşısında 2-1 kaybederek Lower’a düştü. Lower’da Galakticos ile eşleşen SUP rakibine 2-0 yenilerek sezonu kapatmış oldu.

Papara SuperMassive

League of Legends – Papara SuperMassive

2 sezondur başarıya aç olan Papara SuperMassive TCL Kış Mevsimine iddialı bir kadro ile başlangıç yaptı. Juuzou üzerinden kurulan kadroya İstanbul Wildcats ile birlikte Worlds 2022’de mücadele eden HolyPhoenix ve Serin‘i ekledi. Ligimizin olmazsa olmazı 2 Koreli kontenjanını Team Vitalty‘den Haru ve TSM‘den Mia ile dolduran SuperMassive yeni sezona hazırdı. 7-7 ile lig sürecini 4. sırada tamamlayan SUP play-offlarda ilk maçında NASR Esports‘u 3-0 ile geçti. Sonraki turda Beşiktaş Esports ile karşılaşan SUP rakibini 3-1 ile geçti ve final öncesi İstanbul Widlcats‘in rakibi oldu. SUP rakibine karşı varlık gösteremedi ve 3-0 yenilerek kış mevsimini 3. sırada tamamladı. Bu sonuçla birlikte EMEA Masters‘a stand-in aşamasından başladı. 

EMEA Masters stand-in mücadelesinde B grubunu 4-2 ile tamamlayan SUP grubu 2. sırada tamamladı. Eleme maçında eSuba takımına 2-1 yenilen Papara SuperMassive EMEA Masters gruplarına kalamadan elenmiş oldular.

Yaz mevsimine 4 oyuncu değişikliği ile başlayan SUP‘ta kadroda sadece Serin kaldı. Kadroya efsane isim ”Baba” lakaplı Zeitnot‘u ekleyen SUP Koreli destek Reble, Diginats‘tan eski üst koridoru Armut ve All Knights‘tan Chieftain ile mevsime başladı. 5 maç sonrasından Reble‘nin performansından memnun kalmayan SUP kadrosuna Fleshy‘i ekledi ve ligi 6-8 ile 5. sırada tamamladı. Play-offlarda ilk mücadelesinde FUT Esports karşısında çıkan SUP rakibine 2-1 öne geçse de 3-2 mağlup olarak elendi ve sezonu kapatmış oldu.

Papara SuperMassive

TR ligi 1.Split TR Ligi 2. Split TCL Kış Mevsimi TCL Yaz Mevsimi
2. 5-6. 3. 5-6.

Yazar Yorumu

Aslında yazdığım bu yazı bir nevi öz eleştiri olacak. Espora girdiğim günden beri desteklediğim takımın bu sezonu böyle kötü geçirmesi beni çok üzdü. Papara SuperMassive‘in bu durumunun aslında sürekliliğin olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Başarısızlıklar sonrasında sürekli yapılanmaya giden SuperMassive için en büyük eksiklik oyuncu transferinde ismi duyulmuş yıldız oyuncuları yada düşüşe geçen başarılı oyuncu tercihleri. Gerek LoL gerekse VALORANT için olan yapı aslında bu. Ayrıca gelen iyi oyuncuların yanında koç ekibinin eksik kalması da takımın yükselişinde engel oluşturuyor.  Gelecek sezon için bunların hepsinin değişeceğini ve çok güçlü bir Papara SuperMassive olacağını düşünüyorum. Takımın sosyal medyası veyahut dış yapılanması aslında kusursuz ilerliyor. Bu gelişmenin takımlara da yansıyacağını düşünerek Papara SuperMassive‘e başarılar diliyorum.

Şampiyonluk Ligi’nde İlk Finalist DenizBank İstanbul Wildcats!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir