Araştırma VALORANT

VALORANT dünya finallerinde de hedef şampiyonluk!

Red Bull Campus Clutch Türkiye şampiyonu Werder Weremem VALORANT oyuncuları ile şampiyonluk sonrası bir araya geldik ve sorularımıza cevap aldık.

Üniversite öğrencilerine yönelik global bir turnuva olan ve bu yıl ikincisi düzenlenen Red Bull Campus Clutch’ın Türkiye elemeleri 1 Eylül’de başladı ve 31 Ekim’de son buldu. Kıyasıya süren bu mücadeleyi kazanan ise finalde CouncilWolves’u harika bir performansla 3-0 yenerek şampiyon olan VALORANT takımı Werder Weremem oldu.

Werder Weremem ekibinde yer alan Fenerbahçe’nin aktif oyuncusu Mykoz, eski oyunculardan Sian oldukça iyi performans gösterdiler. Turnuvanın en öne çıkan oyuncusu ise Leu oldu. Kadroda aynı zamanda TBG’nin başarılı VALORANT oyuncuları Reis ve Dubz da yer alıyordu.

Serinin ilk maçının oynandığı Ascent haritasını büyük bir üstünlükle 13-4 bitiren Werder Weremem, aynı performansı sürdürdüğü Pearl haritasını 13-7 ve Fracture haritasını ise 13-8 kazanmayı başardı.

Seriyi 3-0 bitirerek şampiyon olan Werder Weremem takımı, 13-16 Aralık’ta Brezilya, São Paulo’da oynanacak olan dünya finaline katılacak ve hem Şampiyonluk ünvanı için hem de 20 Bin Euro para ödülü için mücadele edecek.

Temsilcimize başarılar dileriz.

Werder Weremem VALORANT Şampiyon Kadro:
Mert ‘Mykoz’ Demirci
Arda ‘Leu’ Kerenciler
Mustafa ‘Sian’ Tabakoğlu
İlyas ‘Re1sxd’ Çalışkan
Mustafa ‘DubzWow’ Doğan


Arda ‘Leu’ Kerenciler ile röportaj

Arda bize kısaca kendinden bahsedebilir misin? Kaç senedir oyun sektörünün içerisindesin. Profesyonel esporcu olmaya nasıl karar verdin?

20 yaşındayım. Haliç Üniversitesi’nde okuyorum. 17 yaşından beri FPS oyunlarına ilgim vardı ve VALORANT‘ın tanıtılmasıyla birlikte profesyonel oyuncu olmaya karar verdim.

Brezilya’da düzenlenecek dünya finallerine katılmaya hak kazandınız. Başarılar genelde basketbol veya futbolda olduğunda çok ilgi görüyor fakat diğer sporlarda verilen tepkiler daha farklı oluyor. Esporun hem medyada yer bulma süresi hem de insanların bu durumu gündemlerine alması hakkında yorumların olur mu?

Belli başlı birkaç takım dışında espor başarılarına beklediğim kadar ilgi gelmiyor ve konular gündem olmuyor. Redbull Campus Clutch’ta da ilgi beklediğimden azdı.
Dünya Finallerinin daha fazla tepki çekmesini ve gündem kalmasını bekliyordum fakat çoğu insanın sorusu ‘bu ne turnuvasıydı’ oldu.
Fakat geçmişle kıyasladığımızda ülke olarak her geçen gün daha iyiye gittiğimizi düşünüyorum.

Merak eden ve bu alana yönelmek isteyen genç sporculara VALORANT‘a yoğunlaşmalarını önerir misiniz? Onlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Benim fikrim önermem, fakat öneriyor olsam kesinlikle okulunu bırakıp oturup sadece espor için çabalamamalı böyle olduğu taktirde tamamlıyla işini şansa bırakmış oluyor. Kesinlikle bunun dışında bir mesleği veya bir hedefi olmalı ve ailesi desteklemeli. Ya da arkasında duracak biri olmalı, bu yolda tek olmamalı.

Genellikle insanlar oyun oynuyor, para kazanıyor’ gibi düşünüyor ama bu işin içine de para girdiği zaman artık bu sadece bir oyun olmaktan çıkıyor ve inanın gerçekten insanı zorluyor. Yani sanıldığı kadar da kolay bir iş değil. Fakat başarının eğlenceli ve gurur verici olduğunu da söyleyebilirim.
Kendimden örnek verecek olursak hem üniversitemi okuyorum hem de bu işi yapıyorum. Bence herkes bunu yapabilir. Ben de daha genç ve yeni yükselen biri olduğum için ilerleyen yıllarda bu konu hakkında daha çok bilgi sahibi de olacağım.


Mert ‘Mykoz’ Demirci ile röportaj

Mykoz bize kısaca kendinden bahsedebilir misin?

Selam ben Mert beni Mykoz olarak biliyorsunuz uzun zamandır rekabet arenasındayım ve hırslı bir kişiliğim bu yüzden her zaman başarıyı kovalamaktan vazgeçmiyorum.

Turnuvaya hazırlık sürecinde neler yaptınız? Çalışmalarınız nasıldı?

Açık söylemek gerekirse Türkiye’de oynanan maçlara pek de hazırlanmadık. Buna çok ihtiyacımız da kalmadı. Fakat önümüzde dünya finali var ve çok daha başarılı takımlar ile rekabet edeceğiz. Dolayısıyla biz de daha disiplinli bir çalışma yolu izliyoruz. Turnuvaya olabilecek en hazır şekilde gitmek için çabalayacağız.

Brezilya’da önemli bir turnuvaya katılacaksınız. Brezilya’dan döndükten sonra ileriye dönük hedefleriniz nelerdir?

Brezilya da hedefimiz 1. Olmak ve dünya kupasını ülkemize getirmek bunu gerçekten çok istiyoruz ve elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Brezilyaya döndükten sonra rekabet arenasında tekrardan kendimi göstereceğim.

Merak eden ve bu alana yönelmek isteyen genç sporculara VALORANT’a yoğunlaşmalarını önerir misiniz? Onlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Espor sektöründe ilerlemek isteyen arkadaşlara oyun türü olarak VALORANT’ı öneriyorum çünkü eğer çok çalılırsanız karşılığını alabileceğiniz bir oyun.

 

Turnuva hakkında Red Bull Türkiye’nin resmi haberine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir