Call of Duty

Black Ops serisi, on yılın en çok satan oyunları listesini domine etti

Activision

Treyarch tarafından geliştirilen Black Ops serisi, 2010’lu yıllarda Call of Duty oyunu için oldukça başarılı bir girişim oldu. The NPD Group tarafından yayımlanan Amerika’da 10 yılın en çok satan 20 oyunu listesine 4 oyunla ambargo koydu, listede toplam 10 COD oyunu yer aldı.
Biraz mizahi bir deyişle diyebiliriz ki “Black Ops, Call of Duty serisinin gerçek kralı!” Treyarch tarafından gelişirilen seri, ilk çıkışını yaptığı 2010 yılından sonra dört hikaye daha yayımladı. 2010’lu yılların tümüne yayılan seri, başarısını sürekli olarak sürdürdü. Serinin durumu, genel olarak tüm FPS oyunları için de belirleyici oldu. Zaten en çok satan oyunlar listesini domine etmesi de bunun yadsınamaz bir kanıtı oldu.

Serinin tüm oyunları, bu başarıda pay sahibiydi. Listenin ilk beş sırasında serinin üç oyunu da kendine yer buldu. Serinin ilk oyunu listenin ikinci sırasında yer alırken, ikinci oyun dördüncü sırada ve son oyun ise listenin beşinci sırasında yer aldı. Listenin toplam ağırlığı içinde değerlendirecek olursak, bu Black Ops serisi için muhteşem bir başarı olarak gözüküyor.

Call of Duty’nin diğer oyunları da listenin ilk 10 sırasında kendilerine yer buldu. Modern Warfare III, Ghosts ve WWII oyunları da Call of Duty’nin başarısında pay sahibi oldu. Tüm bunlara birlikte baktığımızda geçtiğimiz on yılda yayınlanan 10 Call of Duty oyunundan 10’unun en çok satan oyunlar listesine girmiş olduğunu görmek geliştiriciler için gurur verici olmalı.

On Yılın En Çok Satan Oyunları Listesi

 1. Grand Theft Auto V
 2. Call of Duty: Black Ops
 3. Call of Duty: Black Ops II
 4. Call Of Duty: Modern Warfare 3
 5. Call of Duty: Black Ops III
 6. Call Of Duty: Ghosts
 7. Red Dead Redemption II
 8. Call of Duty: WWII
 9. Call of Duty: Black Ops IIII
 10. Minecraft
 11. Call of Duty: Advanced Warfare
 12. Call of Duty: Modern Warfare 2019
 13. Elder Scrolls V: Skyrim
 14. Mario Kart 8
 15. Call of Duty: Infinite Warfare
 16. Battlefield 1
 17. Battlefield 4
 18. Destiny
 19. The Legend of Zelda: Breath of the Wild
 20. Star Wars Battlefront 2015

Bu listede yer bulamayan sadece Advanced Warfare, Infinite Warfare, en son çıkan Modern Warfare oyunları oldu. Ancak Modern Warfare oyunu da ilk çıktığı haftada 600 milyon dolarlık satış yaparak en iyi çıkış yapan oyunlar listesine damga vurmuştu.

Ayrıca serinin geliştiricisi Treyarch için de bu durum gerçek bir başarı kaynağı oldu. Çünkü yayımladıkları tüm oyunlar bu listede yer aldı. Belki de en iyi Call of Duty geliştiricisi ünvanını hak ediyorlar. Ancak söylentilere göre sonraki Black Ops oyununun geliştirilmesinde yer almayacaklar.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.