Clash Royale

Clash Royale oyuncusu ‘Jimit’, hile yaptığı için banlandı

Clash Royale oyuncusu Jimit ‘Jimit’ Bhatt, hile yaptığı için 12 aylığına Esports Integrity Coalition (ESIC) tarafından banlandı.

ÜNLÜ OYUNCU HİLE YAPTIĞI İÇİN BANLANDI

ESIC tarafından yayımlanan bir açıklamaya göre, Bhatt, Clash Royale’da hesap paylaşma, ‘boost’lama, hile ile ödül alma gibi pek çok husustan dolayı suçlu bulundu.

Bhatt’in eylemleri, ESL India Premiership için yürürlükte bulunan ESIC Davranış Kuralları ve Yolsuzlukla Mücadele Yasasına aykırı olarak gerçekleşti. Bhatt’in hesabının, geçen ay boyunca çeşitli zamanlarda birçok oyuncu tarafından kullanıldığı ve ESL Hindistan Premiership 2019’a katıldığı tespit edildi.

ESIC’nin komisyon üyelerinden Ian Smith, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Komisyon Üyesi olarak, bu gibi talihsiz davalarla uğraşmak zorunda olduğum için asla mutlu değilim.”

BU İLK DEĞİL

Her spor branşında olduğu gibi esporda da ‘hile ve şike’ gibi durumlar oldukça yaygınlaşmaya başladı. Nihayetinde esporun küresel pazar değeri 1 milyar dolarları geçmiş durumda ve bu durumu kendi çıkarları için kullanmaya ‘hevesli’ pek çok kişi var. Bu yüzden espor organizasyonlarını düzenleyecek etik ilkelerin istikrarlı bir şekilde uygulanması gerekiyor. Şu ana değin bu konuda oldukça sert ve sahih bir tutum izleyen en büyük organizasyon ise Riot Games.

İşte son zamanlarda esporun gündemine düşen ‘hile’ ve ‘şike’ haberleri:

Dragon Gate, şike yaptığı gerekçesiyle LMS’ten men edildi

Dragon Gate şike dosyasında yeni detaylar ortaya çıktı

Rogue Warriors Shark oyuncularının şike yaptığı belirlendi

Magic: The Gathering dünya şampiyonu turnuvada hile yaptı

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.