Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

BLAST Spring Series A grubu maçları tamamlandı

BLAST Spring Series A grubu maçları dün gece tamamlandı. Yola devam eden takımlar FaZe ve Liquid olurken, MIBR ve NiP turnuvanın dışında kaldı.

Faze vs NiP

Grubun ilk maçı FaZe ve NiP arasında oynandı. FaZe, yenilenen NiP karşısında çok da zorlanmadan BLAST Premier Spring Series’a sağlam bir giriş yaptı. Overpass ve Mirage haritalarında oynanan iki maçı da kazanan FaZe turnuvaya iddialı bir giriş yaptı ve NiP için f0rest’ın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

NiP için yeni kadronun hala çok fazla yolu var gibi görünüyor. Eski takımdan neredeyse tamamen uzaklaşarak yeni bir başlangıç yapan İsveç temsilcisi, küllerinden tekrar doğmazsa 2020 yılı çok zor geçecek gibi görünüyor.

FaZe, genç süperstarı “broky” ve “NiKo” sayesinde rahat bir galibiyet alırken, 2020 yılının onlar için yine zirveyi hedefleyerek geçeceğini bir kez daha gösterdi. Oynanan iki haritada da rakibine neredeyse hiç şans tanımadı. Overpass haritasını 16-7, Mirage haritasını ise 16-8 kazanarak yoluna devam etti.

Liquid vs MIBR

Yıla güzel bir başlangıç yapan diğer ekip ise Liquid oldu. MIBR karşısında Vertigo ve Inferno haritalarında zafere uzanarak grupta yoluna galibiyetle devam eden diğer takım oldu. Rakibinin seçtiği Vertigo haritasında bocalayarak başlasa da sonradan vitesi yükseltti ve hem Vertigo’yu hem de Inferno’yu kazanarak 2-0’la yoluna devam etti.

İlk haritada işler aslında MIBR’ın istediği gibi başlamıştı. Ancak Liquid pes etmedi ve kritik clutchlar ile haritayı iki kez uzamasına rağmen kazanmayı bildi. MIBR farkı açsa da son on roundun sekizini kaybederek bu avantajı eline tutamadı ve kendi seçimi olan haritayı kaybederek turnuvaya başlamış oldu.

Inferno haritasında ise ipler tamamen Liquid’in elindeydi. Terörist tarafında 10-0’lık seriyle başlayan Kuzey Amerikalılar, ilk yarıda sadece 4 round kaybetti. İkinci yarıda da EliGe ve takımını durdurmak mümkün olmayınca, harita 16-9 Liquid üstünlüğüyle tamamlandı. Böylece Liquid, FaZe için A Grubunun çantada keklik olmayacağını bizlere gösterdi.

NiP vs MIBR: Kaybedenlerin Maçı

Grubun üçüncü maçı kaybeden takımlar arasında oynandı. NiP ve MIBR karşılaşmasını “best of three” üzerinden 2-1 kazanan NiP, MIBR’ı turnuva dışına iterek ayakta kalma şansını sürdürdü. NiP için zorlu bir başlangıç olsa da MIBR’ın çabası turnuvada kalmak için yeterli olmadı.

İlk harita FaZe maçının benzeri gibiydi. FalleN ve ekibininin kaybetmeye niyeti yok gibi görünüyordu. Nawwk takımını maçta tutmak için çok çaba sarf etse de yeterli olmadı ve Brezilyalılar Train haritasını 16-9 kazanmayı başardı ve umutlarını sürdürdü.

İkinci harita Vertigo’da oynandı. Maça hızlı başlayan NiP, FaZe karşısında yaptığı hataları bu kez tekrarlamadı. MIBR yakalamak için bastırsa da İsveçliler bu haritada kontrolü elinde tutarak maçı 16-12 kazandı ve serinin galibini belirleyecek olan üçüncü haritaya geçildi.

Üçüncü harita, MIBR’ın tarihsel olarak en kötü performansa sahip olduğu haritalardan biri olan Inferno oldu. Maça iyi başlayan NiP, FalleN ve ekibine ilk yarıda çok fazla şans tanımadı ve 9-6 önde kapattı. İkinci yarı ise tamamen istekli görünen NiP, sadece 3 round kaybetti ve haritayı 16-9’la kazanarak seriyi de kazanan ekip oldu. Böylelikle MIBR turnuva dışında kalırken, NiP umutlarını son maça taşıdı.

FaZe vs Liquid: Kazananların Maçı

Dördüncü maç, kazananların maçıydı. FaZe ve Liquid’in karşı karşıya geldiği bu maçı FaZe 2-0’la net bir şekilde kazandı ve grubunu ilk sırada tamamlayarak yoluna kayıpsız şekilde devam eden taraf oldu. Liquid içinse işler son maça gidiyordu.

İlk harita Dust2, aslında Liquid için iyi başlamıştı. 5-1 öne geçen Amerikalıların karşısında bu kez yıpranmış MIBR değil FaZe vardı. Vitesi artıran Avrupalılar ilk yarıyı 10-5 üstünlükle tamamladı. İkinci yarıda kontrolü biraz kaybetseler de Liquid yeterinde üstün gelemedi ve ilk harita 16-12 FaZe lehine tamamlandı.

İkinci harita olan Inferno, Liquid’in seçimi olmasına rağmen tamamen FaZe kontrolünde oynandı. İlk yarıyı 11-4 kazanan FaZe, ikinci yarıda da işleri kontrol altında tuttu ve maç 16-5 gibi ezici bir skorla FaZe hanesine yazıldı.

Böylelikle FaZe kayıpsız bir şekilde üst tura giderken, Liquid turnuvaya devam etmek için NiP ile bir maç daha oynamak zorunda kaldı. Gruptan çıkacak son takımı belirleyecek olan son maçın ismi Liquid-NiP oldu.

Liquid vs NiP: Karar Maçı

BLAST SPRING SERIES finallerine gidecek son takımı belirleyen maç, Liquid ve NiP arasında oynandı. FaZe’in kayıpsız yola devam etmesinin ardından birer mağlubiyeti olan Liquid ve NiP arasındaki maçı 2-0 kazanan Liquid finallere giden diğer takım oldu.

NiP güzel mücadele etse de dünyanın en güçlü takımlarından biri olan Liquid karşısında zafere ulaşamadı. En iyi haritaları olduğu düşünülen Vertigo’da Liquid NiP’yi 16-10’la geçti ve kıran kırana geçen Mirage haritasındaki maçı da uzatmalarda 19-17 kazanan Liquid, 300,000 dolarlık ödül için yarışacak takımlar arasında katılmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir