Counter-Strike: Global Offensive

Ünlü CS:GO oyuncusu s1mple ırkçılığa taviz vermedi

ELEAGUE

21 yaşındaki ünlü CS:GO oyuncusu Oleksandr “s1mple” Kostyliev, ırkçılığa taviz vermeyerek herkesin takdirini kazandı.

İyi oyuncu, iyi insan

s1mple şüphesiz şu an dünyanın en iyi CS:GO oyuncusu, bunda neredeyse herkes hem fikir. Takımıyla katıldığı bir turnuvayı izlemek apayrı bir zevk ve heyecan. Ayrıca oyuncunun Twitch yayınları da hem eğlenmek hem de öğrenmek için oldukça cezbedici.

Natus Vincere‘de ‘AWPer‘ olarak oynayan Ukraynalı oyuncu, Twitch’te yaptığı yayın sırasında, ne yazık ki ‘insanlık’ için üzücü bir durumla karşılaştı. Takımdaki bir oyuncunun ‘oyun içi ismi’, ırkçı bir nefreti içeriyordu, dolayısıyla aynı zamanda söz konusu isim aynı zamanda topluluk kurallarına da uymuyordu.

Söz konusu isim ise, “tüm siyahileri öldür” idi. Elbette biz bu ifadeyi yumuşattık, bu ismi kullanmayı tercih eden oyuncu, İngilizcede bu ifadenin daha sert ve argo bir karşılığını kullanıyordu.

“Biz iyi insanlarız çocuklar”

Ne yazık ki, çoğu sporda olduğu gibi espor ve oyun dünyasında da sıkça nefret suçlarına tanık olabiliyoruz. Lakin tanık olmakla kalmayıp tepki göstermek ve bu nefreti ortadan kaldıracak şekilde etik ve politik tavırlar almak da bizim elimizde. s1mple ve takım arkadaşları da sadece bunu yaptı ve çoğu insanın takdirini kazandı.

Bu yüzden, sadece bize nasıl bir iyi şekilde CS:GO oynanacağını göstermiyor aynı zamanda nasıl iyi bir insan olunacağını da gösteriyor. İyi oyuncu, iyi insan. Esporda görmek istediğimiz yegane şey.

Her şeye rağmen, 5Mid ile kalmaya devam edin…

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.