Dota 2

TI5 Çin Bölgesel Elemeleri’ni EHOME kazandı

The International 2015 için düzenlenen Çin Bölgesel Elemeleri bugün itibariyle sonuçlandı.

Geçtiğimiz günlerde sona eren grup aşamalarından çıkmayı başaran CDEC ve Energy Peacemaker arasında oynanan mücadeleyle başlayan seride son olarak EHOME ile CDEC karşılaştı. EHOME rakibini 3-1’lik bir skorla mağlup ederek The International 2015 biletini alırken CDEC, Seattle’da oynanacak olan Wildcard turnuvasında mücadele edecek.

Güne Energy Peacemaker’a karşı 2-0’lık bir galibiyetle başlayan CDEC için asıl sınav EHOME ile eşleştiği final karşılaşmalarıydı. rOtk önderliğinde durdurulması güç olan EHOME karşısında oldukça genç bir kadroyla tutunmaya çalışan CDEC, beklendiği gibi bir sürpriz yapamadı ve 3-1 kaybetti.

The International 2015 için yerini garantileyen EHOME kadar iyi bir başarı gösteren CDEC, wildcardda mücadele etme hakkını kazandı. Böylesine genç bir takımın bu noktaya gelebilmesi de gerçekten büyük bir başarı olarak nitelendirilebilir.

CDEC – Energy Peacemaker

Geçtiğimiz gün EHOME’a 2-0 kaybeden CDEC, Energy Peacemaker’ın karşısına finale çıkmak adına motive olmuş bir şekilde çıktı. EHOME’a yenilerek kaybeden torbasına düşmeleri de bu durumda etkili olan bir faktördü çünkü Energy Peacemaker’ı saf dışı bırakarak finalde tekrar karşılaşma imkanları vardı. EHOME gibi tecrübeli bir ekibe karşı bir kez daha şanslarını denemek istercesine Energy Peacemaker karşısında oldukça iyi bir performans göstererek finale çıktılar. Energy Peacemaker ise gruplarda yaptığı oldukça iddialı takım içi dizilimlerle akıllarda soru işaretleri oluşturmuştu ancak ekstra motivasyona sahip CDEC karşısında başarılı olamadılar.

Kaybeden torbasının ilk maçında her iki tarafın da yaptığı seçimler, sonuca dair bir fikir edinme açısından izleyicilere yardımcı olmuştu. Oyuna Drow, Visage, Windranger, Nature’s Prophet ve Witch Doctor dizilimiyle başlayan CDEC, kulvar üstünlüğünü uzun bir süre boyunca elinde bulundurdu. Rakibinin kulelerini hızlı bir şekilde yok etmeye başlayan CDEC birkaç dikkatsizliğinin sonucunda skor üstünlüğünü riske attı. Dizilimler açısından bakıldığında oyunun ilk kesimlerinde üstünlük kurması beklenen CDEC, oyunun sonlarına doğru rakibine karşı kurduğu erken üstünlüğün verdiği avantajla zafere ulaşan isim oldu.

CDEC – EHOME

Geçtiğimiz gün EHOME’a karşı 2-0’lık bir yenilgi alan CDEC’in düşük bir ihtimal de olsa bir sürpriz yapması bekleniyordu. Energy Peacemaker’a karşı çok zorlanmamaları ve daha önce aldıkları yenilginin kendilerini daha fazla motive etmesi finalde bir şansları olabileceği düşüncesini oluşturdu. Büyük çoğunluk tarafından favori olarak gösterilen EHOME’un 3-0’lık kolay bir galibiyet alacağı düşünülüyordu ancak CDEC rakibine kolay kolay teslim olmadı.

Seriye 2-0 geride başlayan CDEC için sonucun yenilgi olacağı tahmin ediliyordu ancak kaybettiği 2 oyunda da gerçekten iyi performans göstermişlerdi ancak EHOME genç rakibinin üzerinde bir üstünlük kurmayı her seferinde başarmıştı. 3.oyunda ise EHOME daha önceki 2 galibiyetin de rehavetiyle çok zorlanmayacağını düşünmüştü ancak oyunu erken domine etme üzerine kurulu bir dizilimle başlayan CDEC rakibini sürekli kontrol altında tutmayı başararak oyun içerisinde üstünlüğü ele geçirdi. EHOME oyunun son kesimlerinde direnç gösterse de rakibine kaybetmekten kurtulamadı.

Serinin son oyununda ise rakibini erkenden saf dışı bırakmak isteyen EHOME, bu doğrultudaki stratejilerini iyi uyguladı. Her iki taraf için de bazı zorluklar yaşansa da oyunun ilk kesimleri oldukça dengeli ilerledi. Oyunun ortalarında ise neredeyse tüm baskınlardan başarılı ile ayrılan CDEC oyundaki altın ve seviye avantajını ele geçirmişti. Oyunun son kesimlerinde kabuğuna çekilmek yerine rakibini eksilterek avantajı ele geçirmek adına birçok fırsatı değerlendiren EHOME, bu stratejisinde de başarılı oldu ve üstünlüğü tekrar eline aldı. Oyunun geneline bakıldığında EHOME için galibiyeti getiren 2 faktör vardı. Birinci olarak rakibin sırtlayıcısını oyun boyunca kontrol altında tutmayı başararak takım dövüşlerinde üstünlüğü kaybetmediler. İkinci faktör olarak oyunun kazanılmasındaki tartışmaz katkısından dolayı EHOME’dan LaNm’nin performansını gösterebiliriz. Özellikle orta kulvarda erken üstünlük kurması için Cty adına sürekli tetikte bulunması tartışmasız çok önemli bir hareketti.

EHOME, The International 2015’in yolunu tutarken CDEC ise wildcardda şansını deneyecek. Her iki takımın gösterdiği performansları dikkate aldığımızda söyleyebiliriz ki CDEC, EHOME gibi tecrübeli bir ekip karşısında etkileyici bir grafik çizerek umutlarının tükenmediğini bizlere gösterdi.

Çevirmen. Hobi olarak Dota 2 ve CS:GO oynar. Savaş tarihine meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir