Dota 2

Dota 2 Asya Şampiyonası 1.gün karşılaşmaları

Dota 2 Asya Şampiyonası’nda asıl karşılaşmaların zamanı geldi. Elemeler sonrasında turnuvada kalan 12 takım birbirleriyle mücadele edecek. İlk 8’de yer alan takımlar üst grupta yer alırken, son dörde kalan takımlar alt grupta yer alacak. Bütün karşılaşmaların BO3 formatında yapılacağı üst grupta, ilk karşılaşmalarında yenilen takımlar alt gruba düşerken yenen takım bir üst tura çıkacak. Hem üst grup hem alt grup karşılaşmalarında başarısız olan takımlar ise turnuvaya veda edecek.

Grup aşamasından sonra birbirinden güçlü 12 takım, 5-9 Şubat 2015 tarihleri arasında yer alacak playofflarda karşılaşmak üzere Şanghay Spor Salonu’ndaki yerlerini aldı. İlk gün karşılaşacak takımların listesi ise şöyle:

Secret  vs Invictus Gaming
Cloud 9 vs Big God 
Evil Geniuses vs Natus Vincere
HellRaisers vs ViCi Gaming

Not: Haberimizdeki takım tabloları, Web görünümü için optimize edilmiştir. Mobil platformlarda karşılaşılabilecek rahatsızlıklardan ötürü özür dileriz.

Secret vs Invictus Gaming: 2-0

1. Oyun

Secret

vs.

iG
80px-Shadow_FiendShadow Fiend (Arteezy) 80px-LycanLycanthrope (Luo-Xi)
80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (KuroKy-) 80px-VisageVisage
80px-Queen_of_PainQueen of Pain (s4) 80px-LionLion (CHisbug)
80px-ClockwerkClockwerk (Zai) 80px-PuckPuck (Ferrari 430)
80px-EnigmaEnigma (Puppey) 80px-Doom_BringerDoom Bringer (June)

Bir Secret karşılaşması ve bir Shadow Fiend daha… Invictus Gaming karşısında turnuva genelinde izlediği  stratejisinden kopmayan Secret, Artezzy-Shadow Fiend ve S4-Queen of Pain stratejisini takip etti. Kulvar aşamasını başarılı bir şekilde geçiren Invictus Gaming, Secret’ın saldırgan tutumuna karşı başarılı oldu ve Zai’in oynadığı Clockwerk’e zor anlar yaşattı. Çinli takımın sahip olduğu avantaj Shadow Fiend’in Eul’s Scepter of Divinity ve Queen of Pain’in Orchid Malevolence eşyalarını alması ile sona erdi. Bu eşyalarla birlikte oyunun temposunu önemli ölçüde değiştiren Secret, sonunda galip çıktıkları birçok mücadeleye girerek iG ile aralarında bulunan altın ve tecrübe farkını artırdı. 24. dakikada yeterli gücü elde eden Secret sonunda iG’nin üssüne girdi ve ilk barakaları yıktı. Invictus Gaming’in oyunda kalmak için denediği yöntemler meyve vermedi ve ilk oyunu kaybettiler.

2. Oyun

Secret

vs.

iG
80px-Shadow_FiendShadow Fiend (Arteezy) 80px-Queen_of_PainQueen of Pain (June)
80px-BristlebackBristleback (s4) 80px-ChenChen (ChuaN)
80px-EarthshakerEarthshaker (KuroKy-) 80px-Witch_DoctorWitch Doctor (CHisbug)
80px-BroodmotherBroodmother (Zai) 80px-Doom_BringerDoom Bringer (Luo-Xi)
80px-EnigmaEnigma (Puppey) 80px-Storm_SpiritStorm Spirit (Ferrari 430)

2. oyunda bir nevi Secret’ın klasik kahramanlarını çalan iG kahraman seçimlerinde; Queen of Pain, Chen ve Storm Spirit kahramanlarını seçti. Buna karşılık olarak Secret, bu gibi durumlar için sakladığı Broodmother ve Bristleback ikilisini kullandı ve kulvar aşamasını sorunsuz bir şekilde geçirdi. Önceki oyunda olduğu gibi iG, Ferrari ve June’un yaptığı pusular sayesinde avantajı eline geçirdi. Buna rağmen Secret, 5 kahraman bir araya gelerek üstünlüğü ele geçirdi. Secret’ın bu baskın stratejisi karşısında ise iG bir kez daha çaresiz kaldı. Oyun zamanı 20. dakikayı gösteriyordu ki, batılı takım iG’nin üssüne girdi ve alt kulvar barakalarını aldı. 23. dakikada ise iG oyundan çekildi ve Secret bir kolay galibiyet daha elde etmiş oldu.

Cloud 9 vs Big God: 0-2

1. Oyun

Cloud9

vs.

Big God
80px-AxeAxe (FATA- ) 80px-LionLion ( Lanm)
80px-ChenChen (N0tail-BigDaddy) 80px-MedusaMedusa (BurNIng)
80px-Shadow_ShamanShadow Shaman (MiSeRy-) 80px-Ancient_ApparitionAncient Apparition (iceice)
80px-LycanLycanthrope (EternalEnvy) 80px-ClockwerkClockwerk (rOtk)
80px-InvokerInvoker (bOne7) 80px-BristlebackBristleback (xiao8)

Cloud 9’ın işlediği sıra dışı zor kulvar-Invoker stratejisine karşı Big God tekrar sırtlayıcı kahraman olarak Medusa’yı seçti. Kulvar aşaması Big God için oldukça kötü geçerken Cloud 9, 20.dakikada ilk barakalara saldırarak Big God’ı iyice zorladı. Beklenmedik bir şekilde bu ilk baraka yıkma denemesi Cloud 9 için en kötü şekilde sonuçlandı ve hedeflediklerini elde edemediler. Cloud 9’ın sonraki birçok denemesi de aynı şekilde sonuçlandı. Bu sırada BurNing’in oynadığı Medusa gittikçe daha tehlikeli olmaya başladı. Oyun 50. dakikaya girerken BurNing, Divine Rapier zamanının geldiğini anladı. Bu noktadan sonra C9 herhangi bir şekilde takım mücadelelerinde Big God’a karşı koyamayacağını biliyordu. Bu yüzden “rat-dota” stratejisini izlemeye başlayan C9, takım savaşlarından kaçınarak düşman yapılarını yıkmayı hedefledi. Oyunun sonlara doğru bir üs yıkma yarışı haline gelirken Cloud 9 bu talihsiz gidişatı durduramadı ve ilk oyunda kaybeden taraf oldu.

2. Oyun

Cloud9

vs.

Big God
80px-BristlebackBristleback (EternalEnvy) 80px-Witch_DoctorWitch Doctor (iceice)
80px-ChenChen (N0tail-BigDaddy) 80px-TidehunterTidehunter (rOtk)
80px-ZeusZeus (FATA-) 80px-Naga_SirenNaga Siren (BurNIng)
80px-Legion_CommanderLegion Commander (bOne7) 80px-Sand_KingSand King ( Lanm)
80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (MiSeRy-) 80px-RazorRazor (xiao8)

Çinli takım bir kez daha, daha çok oyun sonlarına doğru etkili olacak bir kahraman seçimi yaptı. Big God’ın seçtiği Naga Siren’a karşı Cloud 9, Chen ve Zeus’u seçerek karşı koymaya çalıştı. Oyun başlarında istedikleri etkiyi yaratamayan Avrupalı takım oyunun ortalarında doğru sahip oldukları ani hasar miktarıyla sonunda istedikleri etkiyi yaratabildiler. Takım mücadelelerinde daha etkili bir kahraman seçimine sahip olan Big God birkaç takım mücadelesinde başarısız olmasına rağmen etkili bir şekilde ölüm değişimleri yaptı. Big God’ın direnişi karşısında Cloud 9 yeteri kadar ilerleyemezken BurNing oynadığı Naga Siren ile oldukça kolay bir altın kazanım aşaması geçirdi. Cloud 9’dan gelen bir takım pusu denemeleri başarısız oldu ve sonunda Big God, Cloud 9 yapılarını yıkmaya başladı. Oyunun sonlarında doğru oldukça kötü bir takım savaşı çıkaran Cloud 9’ın böylece üst gruptaki macerası sonlanmış oldu.

Evil Geniuses vs Natus Vincere: 2-1

1. Oyun

EG

vs.

Na’Vi
80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (Peterpandam) 80px-ChenChen (Goblak)
80px-Drow_RangerDrow Ranger (Fear) 80px-IoIo (vanskor)
80px-PuckPuck (Universe) 80px-BeastmasterBeastmaster (Funn1k)
80px-InvokerInvoker (SumaiL) 80px-MagnusMagnus (Dendi)
80px-Witch_DoctorWitch Doctor (Aui_2000) 80px-Phantom_AssassinPhantom Assassin (XBOCT)

Oyuna oldukça sağlam bir şekilde başlayan Evil Geniuses, Drow Ranger’ın aurası ve ppd’nin etkili rotasyonu sayesinde her üç kulvarda da üstünlüğü sağladı. Buna karşın Natus Vincere takımı sabırlı davranarak birkaç rakibi hazırlıksız yakalamayı ve erkenden elde edilen bir Vladimir’s Offering eşyası ile Roshan’ı almayı planladı. Na’Vi’nin Roshan’a gittiğini anlayan EG bu teşebbüsü engellemek için bir takım mücadelesine girdi ve kaybetti. Bu sayede avantajı eline geçiren Na’Vi, mümkün olduğunda düşman yapılarını yıktı ve Xboct’un BKB eşyasını almasıyla iyice durdurulamaz oldu. EG takımında sersemletme yeteneklerinin yetersizliği takım mücadelelerinde etkili olmalarını engelledi. Na’Vi agresif tutumuna devam etti ve 20. dakikada EG üssüne girdi.

2. Oyun

EG

vs.

Na’Vi
80px-ChenChen (Aui_2000) 80px-AxeAxe (Funn1k)
80px-Troll_WarlordTroll Warlord (Fear) 80px-RubickRubick (vanskor)
80px-PhoenixPhoenix (Universe) 80px-JuggernautJuggernaut (XBOCT)
80px-Treant_ProtectorTreant Protector(Peterpandam) 80px-Queen_of_PainQueen of Pain (Dendi)
80px-TinkerTinker (SumaiL) 80px-WarlockWarlock (Goblak)

Oyuna pek de iyi başlayamayan Natus Vincere önceki oyunda olduğu gibi 2. oyunda da kulvar aşamasında başarısız oldu. Chen, SumaiL’e yardımcı olması için orta kulvara yaratık gönderirken Goblak’ın oynadığı Warlock’ın herhangi bir yardımı olmadı. Troll Warlord kahramanına sahip olan EG kolayca kulvarları ittirdi. Nova ve Overgrowth ikilisine karşı koyamayan Na’Vi bir bir yapılarını kaybetti ve sonunda oyundan çekildi.

3. Oyun

EG

vs.

Na’Vi
80px-AxeAxe (Universe) 80px-IoIo (vanskor)
80px-JuggernautJuggernaut (Fear) 80px-TinyTiny (XBOCT)
80px-EarthshakerEarthshaker (Peterpandam) 80px-TidehunterTidehunter (Funn1k)
80px-Storm_SpiritStorm Spirit (SumaiL) 80px-BaneBane Elemental (Goblak)
80px-EnigmaEnigma (Aui_2000) 80px-Queen_of_PainQueen of Pain (Dendi)

Oyun başlayan Na’Vi orta kulvarda talihsiz bir karşılaşmada dört kahraman kaybetti. Bu gelişmenin ardından ise Na’Vi avantajı yakalamak için pusular kurmaya çalıştı fakat başarısız oldu. Karşılaşmadaki en önemli takım mücadelelerinden bir başkası da 20.dakika da oldu. Dendi’yi hazırlıksız yakalayan EG ardından Roshan’ı öldürmeye karar verdi. Na’Vi karşı koydu fakat bu denemesinde başarısız oldu ve bütün kahramanlarını kaybetti. Takım mücadelelerinde zorlanan Na’Vi bir kez daha kötü bir takım mücadelesi geçirerek alt kulvarda üç kahraman kaybetti ve iyice geriye düştü. EG aldığı hızla birlikte Na’Vi üssüne girdi ve seriyi kazanan taraf oldu.

HellRaisers vs Vici Gaming: 0-2

1. Oyun

Hellraisers

vs.

VG
80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (Dread) 80px-TidehunterTidehunter (iceiceice)
80px-EnigmaEnigma (goddam) 80px-LionLion ( Fenrir)
80px-BeastmasterBeastmaster (Afoninje) 80px-Ember_SpiritEmber Spirit (Super!)
80px-SlarkSlark (ARTES) 80px-MiranaMirana (fy)
80px-BroodmotherBroodmother (gorec) 80px-Doom_BringerDoom Bringer (Black^)

Oyunun başında talihsiz bir an yaşayan Super oynadığı Ember Spirit kahramanı ile vaktinin bir kısmını tepede geçirmek zorunda kaldı. Bundan yararlanan HellRaisers başarılı bir kulvar aşaması geçirdi. Vici Gaming soğuk kanlılığını koruyarak Warlock’u iki kere pusuda öldürdü ve bu sayede iceiceice önemli bir altın avantajı kazandı. Iceiceice’ın bu avantajı kazanmasından sonra Vici Gaming’deki destek kahramanları orta kulvarda oynayan Troll Warlord’a pusu kurmaya başladılar. Karşılaşmada gerçekleşen ilk takım mücadelesinde HR önemli kayıplara uğradı ve karşılığında kayda değer bir avantaj elde edemedi. Bu mücadeleden sonra da HR, iceiceice’ın Phoenix’ine karşılık vermedi ve üst üste mücadeleleri kaybetti. Vici Gaming, HR üssüne girerek ilk karşılaşmada galip gelen taraf oldu.

2. Oyun

Hellraisers

vs.

VG
80px-RubickRubick (goddam) 80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (Fenrir)
80px-Troll_WarlordTroll Warlord (Afoninje) 80px-MedusaMedusa ( Black^)
80px-Witch_DoctorWitch Doctor (Dread) 80px-Ember_SpiritEmber Spirit (Super!)
80px-WarlockWarlock (gorec) 80px-PhoenixPhoenix (iceiceice)
80px-Anti-MageAnti-Mage (ARTES) 80px-MiranaMirana (fy)

Değişik bir strateji izleyen Vici Gaming, Afoninje’nin orta kulvarda oynadığı Beastmaster’a karşı Black’in oynadığı Doom’u orta kulvara gönderdi. Neredeyse ilk kanı akıtan Vici Gaming, HellRaisers’ın ölecek olan kahramanı reddetmesiyle bu şansını kaybetti. HellRaisers’ın bir takım mücadelesinde başarısız olmasından sonra Super’in oynadığı Ember Spirit iyice etkili hale geldi. 9.dakikada ilk kuleyi almayı başaran HellRaisers buna karşılık olarak üç kahramanını Super’a karşı kaybetti ve bu noktadan sonra Vici yavaş yavaş baskın taraf haline gelmeye başladı. Yeteri hasarı vermekte zorlanan HellRaisers oyuna tutunmak için yaptıkları pusularda başarısız oldu. Bu pusulardan birinde iceiceice’ı hedef alan HellRaisers iki oyuncusunu kaybetti. Bir başka denemede ise HellRaisers neredeyse bütün oyuncularını kaybediyordu. Vici Gaming yakaladığı avantajla birlikte Super 14.dakikada Battlefury eşyasını elde etti. Nihayetinde düşman üssüne giren Vici, HellRaisers’ın direnişine karşı koyarak 33. dakikada oyunu sonlandırdı.


Üst grup maçlarının oynandığı ilk günde; Secret, VG, EG ve Big God bir sonraki tura geçerken kaybeden takımlar şanslarını son bir kez daha denemek için alt grupta mücadeleye devam edecekler. 2.tur karşılaşmalarda üst grupta Secret vs VG ve EG vs Big God karşılaşmalarını göreceğiz.
Üst gruptaki karşılaşmalarını kaybeden takımların alt gruptaki karşılaşmaları ise şöyle olacak:

Cloud 9 vs EHOME
Na’Vi vs HGT
Hell Raisers vs Rave
Invictus Gaming vs LGD

Turnuvanın ilk günü böyle sonlanırken ikinci günde de sizlerle olacağız.

editor
You don't get paid for effort, you get paid based on demand for your skills and your results. Life is not a children's story.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir