Dota 2

Dota 2 Asya Şampiyonası 3.gün karşılaşmaları

Dota 2 Asya Şampiyonası son hızıyla devam ediyor. Üst gruptaki karşılaşmalar kısa bir süre için duraklarken alt gruptaki karşılaşmalar kıyasıya devam ediyor. Yenilginin maceranın sonu demek olduğu alt grup karşılaşmalarında Cloud 9 vs HGT ve Rave vs iG karşılaşması sonucunda üst gruptan düşen Secret ve BG’nin karşılaşacakları takımlar belirli olacak.

3.günde yer alacak bütün karşılaşmalar ise şöyle:

Rave vs. Invictus Gaming 
Cloud 9 vs. HyperGloryTeam
Big God vs. Rave 
Dendi vs. Mushi(1vs1)
Secret vs. Cloud 9

Not: Haberimizdeki takım tabloları, Web görünümü için optimize edilmiştir. Mobil platformlarda karşılaşılabilecek rahatsızlıklardan ötürü özür dileriz.

Alt Grup 3. tur maçları

Rave vs. Invictus Gaming: 2-1

1. Oyun

Rave

vs.

iG
80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (Cast) 80px-AxeAxe (Luo-Xi)
80px-MedusaMedusa (jeyo) 80px-RubickRubick (ChuaN)
80px-ClockwerkClockwerk (ryOyr) 80px-Ancient_ApparitionAncient Apparition (CHisbug)
80px-Skywrath_MageSkywrath Mage (ninjaboogie) 80px-InvokerInvoker (Ferrari 430)
80px-Ember_SpiritEmber Spirit (chrissy) 80px-Anti-MageAnti-Mage (June)

 

Oldukça başarılı bir kulvar aşaması geçiren ve her üç kulvarda da kolayca üstünlük kuran Invictus Gaming, Axe kahramanına da kısa bir sürede Blink Dagger eşyasını almayı başardı. Buna rağmen başarılı bir şekilde mücadeleleri başlatamayan iG, harita üzerindeki başarısız rotasyonları ile de vakit kaybetti. Birkaç başarısız pusu denemesi sonrasında Rave rahat bir nefes aldı ve harita üzerinde daha rahat hareket etti. Bunun sonucunda oyun genelinde uzun bir süre beraberlik hakim oldu. Oyunun geri kalan kısmında ise her iki takım arasında bir üs yarışması başladı. İki takım da kararlı bir şekilde kulvarları ittirerek yavaş yavaş barakaları almayı amaçladı. Medusa iyice güçlendiğinde kulvarları tekrar ittiren Rave, bu denemesinde başarılı oldu ve bütün yapıları yok etmeyi başardı.

2. Oyun

Rave

vs.

iG
80px-Shadow_FiendShadow Fiend (chrissy) 80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (CHisbug)
80px-LionLion (ninjaboogie) 80px-JuggernautJuggernaut (Luo-Xi)
80px-BeastmasterBeastmaster (ryOyr) 80px-ClockwerkClockwerk (June)
80px-EarthshakerEarthshaker (Cast) 80px-SniperSniper (Ferrari 430)
80px-SlarkSlark (jeyo) 80px-EnigmaEnigma(ChuaN)

 

Oldukça güçlü bir kulvar yapısına ve oyun planına sahip olan Invictus Gaming’in stratejisi; kahramanları öldür, kuleleri yık şeklindeydi. İttirilen kulvarı rahat bir şekilde temizleyememelerine rağmen Rave, iG ile arasında altın kazanımı farkını oldukça yakın tuttu. Buna rağmen takım mücadelelerinde; Blackhole, Healing Ward ve Mekansm’e karşı gelemediler. iG birer birer kuleleri alıp kulvarları ittirirken Rave’in yapabildiği tek şey oturup izlemek oldu. Sonunda Rave üssüne giren iG, ikinci oyunu alarak bir üçüncü oyunu zorunlu kıldı.

3. Oyun

Rave 

vs.

iG
80px-AxeAxe (ryOyr) 80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (ChuaN)
80px-ChenChen (Cast) 80px-BatriderBatrider (June)
80px-RubickRubick (ninjaboogie) 80px-BristlebackBristleback (Luo-Xi)
80px-NecrophosNecrophos (jeyo) 80px-TinkerTinker (Ferrari 430)
80px-Templar_AssassinTemplar Assassin (chrissy) 80px-Bounty_HunterBounty Hunter (CHisbug)

 

İkinci oyunda yaptığı hataları yapmak istemeyen Rave, orijinal oyun tarzına dönerek oldukça agresif bir kahraman seçimi yaptı. Templar Assasin, Axe, Necrophos ve Chen kahramanlarına sahip olan Rave, iG de bulduğu her açıklığı kulvarları ittirerek doldurdu. Oyunu uzatmaya çalışan Invictus Gaming, Tinker’a vakit kazandırmaya çalıştı. Bu sırada tek amacı kuryeleri öldürmek olan Bounty Hunter, iki defa Rave kuryesini öldürdü. Hedefinden şaşmayan Rave takımı, sabırlı bir şekilde kulvarları ittirmeye devam etti ve yararlanabilecekleri bir fırsatı beklemeye başladı. Birçok defa iG’yi hazırlıksız yakalayan Rave, bu açıklıklar sayesinde iG’nin direnişini kırdı ve Çinli takımı turnuva dışı bıraktı.

Cloud 9 vs. HyperGloryTeam: 2-0

1. Oyun

C9

vs.

HGT
80px-JuggernautJuggernaut (EternalEnvy) 80px-AxeAxe (Icy)
80px-LionLion (N0tail-BigDaddy) 80px-Troll_WarlordTroll Warlord (air)
80px-LichLich (MiSeRy-) 80px-Skywrath_MageSkywrath Mage (prettyhaw)
80px-BeastmasterBeastmaster (FATA-) 80px-RubickRubick (KAKA)
80px-Nature's_ProphetNature’s Prophet (bOne7) 80px-BristlebackBristleback (ZSMJ)

 

Oyundaki ritmini bulmaya çalışan HGT için aksiliklerin ardı arkası gelmedi. Axe’ı da içeren agresif bir üçlü kulvar ile oyuna başlayan HGT, oyunun orta safhalarında Cloud 9 ile herhangi bir takım mücadelesine giremeyeceklerini anladı, girmek zorunda kaldıkları mücadelelerden ile zararlı çıkan taraf oldu. Bu gidişata HGT artık bir dur dediğinde iş işten geçmişti. Altın kazanımı açısından herkesi geride bırakan bOne7 tarafından oynanan Nature’s Prophet, HGT kahramanları harita üzerinde görünür görünmez onları ortadan kaldırmaya başladı. Daha 28. dakikada 17bin altın avantajına sahip olan Cloud 9 adeta HGT’yi ezdi geçti.

2. Oyun

C9

vs.

HGT
80px-JuggernautJuggernaut (EternalEnvy) 80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (KAKA)
80px-LionLion (N0tail-BigDaddy) 80px-AxeAxe (Icy)
80px-LichLich (MiSeRy-) 80px-BrewmasterBrewmaster (air)
80px-Centaur_WarrunnerCentaur Warruner (FATA-) 80px-Skywrath_MageSkywrath Mage (prettyhaw)
80px-Nature's_ProphetNature’s Prophet (bOne7) 80px-MedusaMedusa (ZSMJ)

 

Yavaş başlayan oyunda yaklaşık 20. dakikaya kadar her iki takım arasında da ufak tefek çarpışmalar oldu. 20. dakikada olan bir takım mücadelesinde başarıyla ayrılan Cloud 9, HGT’de üç kahramanı öldürerek Roshan’ı öldürme fırsatı buldu. Yüksek ritmi devam ettirmeye kararlı görünen Cloud 9, mücadele ardından mücadeleye girerek sürekli üstün gelen taraf oldu. Bu sırada Lion kahramanını oynayan BigDady/n0tail performansı ile göz doldurdu. Cloud 9’ın takım savaşlarında sürekli üstün taraf olması sonucu tıpkı birinci oyunda olduğu gibi daha oyunun 25. dakikasında HGT tam olarak 20bin altın geriden takip ediyordu. HGT’nin yaptığı stratejik bir hatadan yararlanan Cloud 9 bu durumu lehine çevirdi ve HGT’yi yok etti.

Big God vs Rave: 2-1

1. Oyun

Big God

vs.

Rave
80px-AxeAxe (rOtk) 80px-LionLion (ninjaboogie)
80px-Witch_DoctorWitch Doctor (Lanm) 80px-ChenChen (Cast)
80px-MorphlingMorphling (BurNIng) 80px-TidehunterTidehunter (ryOyr)
80px-AlchemistAlchemist (xiao8) 80px-Storm_SpiritStorm Spirit (chrissy)
80px-RubickRubick (iceice) 80px-Drow_RangerDrow Ranger (jeyo)

 

Kulvar aşamasında oldukça başarılı olan Big God, kulvarda tek başına kalan Drow Ranger’a karşı agresif bir üçlü kulvar stratejisi izledi ve haritadaki rotasyonları sayesinde Storm Spirit’i öldürmeyi başardı. Karşılaşmanın dördüncü dakikasında Jeyo hala 1. seviyede iken bütün kulvarları kaybetmiş olan Rave takımı için durumlar hiç de iyi görünmüyordu. Takım mücadelelerinde etkili bir performans ortaya koyan Rave, oyuna tutunmayı başardı. Chrissy ise birçok defa BG kahramanlarını avlamayı başardı. Tidehunter’ın Refresher Orb eşyası alması sonucundan daha temkinli bir oyun oynamaya çalışan Çinli takım sonunda hem harita üzerindeki kontrolünü hem de maç başında sahip oldukları avantajı kaybettiler. Rave’in yaptığı oldukça akıllı bir hamle sonucunda Big God birinci oyunu kaybeden taraf oldu.

2. Oyun

Big God

vs.

Rave
80px-Witch_DoctorWitch Doctor (iceice) 80px-AxeAxe (ryOyr)
80px-TidehunterTidehunter (rOtk) 80px-LionLion (ninjaboogie)
80px-Shadow_ShamanShadow Shaman (Lanm) 80px-JuggernautJuggernaut (jeyo)
80px-LunaLuna (BurNIng) 80px-Storm_SpiritStorm Spirit (chrissy)
80px-Dragon_KnightDragon Knight (xiao8) 80px-OmniknightOmniknight (Cast)

 

The International finallerine oldukça benzeyen ikinci karşılaşmada Big God, daha çok kulvarları ittirmeye odaklı bir kahraman seçimi yaptı. Erkenden bütün kulvarı ittirerek Rave’e toparlanması için vakit vermeyen Big God 11. dakikada Rave üssüne girdi. 3 dakika sonrasında ise karşılaşma Big God’ın ezici üstünlüğü ile sona erdi.

 

3. Oyun

Big God

vs.

Rave
80px-Shadow_FiendShadow Fiend (xiao8) 80px-AxeAxe (ninjaboogie)
80px-Witch_DoctorWitch Doctor (iceice) 80px-RubickRubick (Cast)
80px-Shadow_ShamanShadow Shaman (Lanm) 80px-BristlebackBristleback (ryOyr)
80px-JuggernautJuggernaut (BurNIng) 80px-IoIo (chrissy)
80px-Centaur_WarrunnerCentaur Warruner (rOtk) 80px-SniperSniper (jeyo)

 

İlk oyuna benzer bir şekilde başlayan Big God oyun başlarında Rave’e üstün gelmeyi başardı. Big God’ın Juggernaut ve Shadow Fiend’in kulvarları ittirmesine karşı Rave; Bristleback, Axe ve Sniper ile uzun bir süre dayanmayı başardı. Sürekli ittirilen kulvarlardan dolayı üslerinden çıkmayan Rave, herhangi bir şekilde Big God’a karşı kulvarları ittiremedi. Sonunda Rave üssüne giren Big God orta kulvar barakalarını aldı, alt kulvar barakalarını da alabilecek potansiyele sahip olmalarına rağmen LaNm’in oynadığı Shadow Shaman’da Refresher Orb eşyasını yanlış zamanda kullanması sonucu bu barakaları yok edemediler. Tekrar Rave üssüne dönen Çinli ekip, Filipinli takımı üçüncü oyunda mağlup ederek bir üst tura çıkan takım oldu.

Secret vs. Cloud 9: 2-1

1. Oyun

Secret

vs.

C9
80px-LycanLycanthrope (Arteezy) 80px-IoIo (N0tail-BigDaddy)
80px-AxeAxe (Zai) 80px-TinyTiny (EternalEnvy)
80px-PuckPuck (s4) 80px-BaneBane Elemental (MiSeRy-)
80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (Puppey) 80px-MagnusMagnus (bOne7)
80px-SilencerSilencer (KuroKy-) 80px-Shadow_FiendShadow Fiend (FATA-)

 

Secret’ın sıklıkla gördüğümüz ittirme odaklı stratejisine karşı Cloud 9, Io+Tiny ve ShadowFiend+Magnus ile cevap verdi. MiSeRy oynadığı Bane karakteri ile s4’un bulundupu kulvarda yeterli altın kazanımını sağlayamamasını sağladı ve dolayısıyla Puck’ın etkili olması için gereken Blink Dagger eşyasının alımı gecikti. Fiziksel hasar veren bir sırtlayıcı yerine Blink Dagger alarak ani hasar vermeyi amaçlayan EternalEnvy karşısında Secret neye uğradığını şaşırdı. Io ve Tiny ikilisini çok iyi kullanan Cloud 9 25. dakikada oyunu sonlandırdı. Beklenmedik bu gelişme karşısında hem Secret hem de izleyenler hayrete düştü.

2. Oyun

Secret

vs.

C9
80px-LycanLycanthrope (Arteezy) 80px-AxeAxe (bOne7)
80px-DazzleDazzle (Puppey) 80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (MiSeRy-)
80px-EnigmaEnigma (Zai) 80px-Shadow_FiendShadow Fiend (FATA-)
80px-Queen_of_PainQueen of Pain (s4) 80px-JuggernautJuggernaut (EternalEnvy)
80px-VisageVisage (KuroKy-) 80px-AbaddonAbadddon (N0tail-BigDaddy)

 

Tekrar orta kulvarda s4’ü rahat bırakmayan MiSeRy, Queen of Pain’in altın kazanımı engelledi ve bu sayede Shadow Fiend oynayan FATA orta kulvarı domine etti. Genel olarak oyun başlarında ve ortalarında oyunu oldukça iyi götüren Cloud 9, FATA’nın Shadow Fiend’inde sahip olduğu altın kazanımı ile Roshan’ı alarak Secret orta kulvarını ittirdi. Orta kulver kulesini alan Cloud 9 geri çekilirken Shadow Fiend’i kaybetti. Sürekli orta kulvarı ittirmeye çalışan Cloud 9, tekrar Roshan’ı öldürerek Secret orta kulvarını hedef aldılar. Bu sırada Boots of Travel eşyasını alan Artezzy, Lycan ile Cloud 9 alt kulvarını, s4 ise üst kulvarı hızlı bir şekilde ittirmeye başladı. Teleport Scroll’a sahip olmayan Cloud 9 zamanında üsse dönemedi. Alt kulvar kulesini alan Artezzy vaktini boşa harcamadan Dire Kadim Kalesi önündeki kaleleri aldı ve sonunda Dire Kadim Kalesi’ni yok ederek oyunu bitirdi.

3. Oyun

Secret

vs.

C9
80px-Shadow_FiendShadow Fiend (Arteezy) 80px-AxeAxe (FATA-)
80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (KuroKy-) 80px-OmniknightOmniknight (BigDaddynOtail)
80px-SlardarSlardar (s4) 80px-EarthshakerEarthshaker (MiSeRy-)
80px-Witch_DoctorWitch Doctor (Puppey) 80px-JuggernautJuggernaut (bOne7)
80px-BroodmotherBroodmother (zai) 80px-SniperSniper (EternalEnvy)

 

İkinci oyunda seçtiklerine benzer kahramanları tekrar seçen Cloud 9 takımı bu sefer kahramanları oynayan oyuncuları değiştirdi. 3. oyunda Axe’ FATA kontrol ederken bOne7, Juggernaut’ı kontrol etti. Kolay kulvara giden Axe, karşısında çıkan Broodmother’a karşı koyamadı. Etkili bir oyun çıkartan zia, Broodmother ile Radiant ormanını eline geçirdi ve Cloud 9 kahramanlarını yaklaştırmadı. Çok rahat bir şekilde altın kazanımı sağlayan Ethereal Blade+ Dagon ikilisini kullanarak, Cloud 9 destek oyuncularını avladı. Her iki takım arasında da iyili kötülü karşılaşmalar olurken Secret genel olarak daha karlı çıkan taraf oldu ve birkaç hata yapmış olmasına rağmen Cloud 9’ın üstesinden geldi. Secret alt grupta bir üst tura çıkarken Cloud 9’ın DAŞ macerası sonlanmış oldu.

Dota 2 Asya Şampiyonası 1vs1 Finalleri: Mushi vs Dendi

Taş-Kağıt-Makas sonucu ilk karşılaşmada tarafını seçme şansını yakalayan oyuncu Mushi olurken buna karşılık Dendi ise oynanacak ilk kahramanı seçme hakkını kazandı. Bu hakkı Puck’dan yana kullanan dendi ilk karşılaşmaya oldukça iyi bir yaratık bloğu ile başladı. Karşılaşma genelinde Mushi’ye nefes aldırmayan Dendi, Mushi’yi 2 defa öldürerek ilk karşılaşmayı kazandı.

İkinci karşılaşmada kahraman seçimini yapan Mushi, Lina’yı seçti. İkinci karşılaşmada daha iyi bir yaratık bloğu ile başlayan Mushi, bu sefer baskın taraf oldu ve ilk oyunun intikamını aldı. İlk kanı akıtan Mushi sonrasında kuleden gelen hasar ile ölmesine rağmen karlı çıkan taraf oldu. Sonrasında ise Dendi’nin yanlış poziyonlanmasını kullanan Mushi, Dendi’yi öldürerek üçüncü oyunun yapılmasını zorunlu kıldı.

Üçüncü oyunda klasik 1vs1 orta kulvar kahramanı Shadow Fiend seçildi. Oyun başlarında gerek son vuruş gerek reddetme açısından Mushi’yi ezen Dendi, Şişe’sinde tuttuğu Yenilenme rününe güvenerek oldukça aç gözlü oynadı ve bedelini ilk kan vererek ödedi. Baskınlığı eline geçiren Mushi, Dendi’yi avlamak yerine orta kulvarın ilk kulesine saldırmayı seçti. Sonunda orta kulvarın ilk kulesini yıkan Mushi, Dota 2 Asya Şampiyonası 1vs1 galibi oldu.


Alt grup karşılaşmalarının ve 1vs1 turnuvasının finallerinin oynandığı 3. günden alt gruba düşmüş olan Secret, Cloud 9’ı turnuvadan elerken Big God takımı Rave takımını turnuva dışı bıraktı. Alt grubun beşinci turunda Secret, Big God takımı ile karşılacak.

Turnuvanın bitmesine sadece iki gün kalırken son üst ve alt grup karşılaşmaları yarın, finaller ise 9 Şubat 2015 Pazartesi gününde oynanacak.

editor
You don't get paid for effort, you get paid based on demand for your skills and your results. Life is not a children's story.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir