Dota 2

Dota 2 Asya Şampiyonası 4.gün karşılaşmaları

Final karşılaşmalarına sadece bir gün kalmışken Dota 2 Asya Şampiyonası’nda dördüncü günde, hem üst hem alt grup final karşılaşmaları oynandı. Üst grup yarı finallerinde EG’yi 2-0’lık bir skorla geride bırakan VG, turnuvada ilk ikiyi garantilemiş oldu. VG’ye yenilen EG ise alt gruba düştü. Alt grupta Big God’ı yenen Secret ile karşılaşan EG, grup aşamalarını 15-0 bir skorla namağlup bitiren Secret’ı turnuva dışı bıraktı. Bu maç sonrasında Dota severleri oldukça şaşırtan Secret üçüncü olurken final maçları yarın EG vs VG arasında olacak.

4. gün yer alan karşılaşmalar ise şöyle:

Vici Gaming vs Evil Geniuses
Secret vs Big God
Evil Geniuses vs Secret

3. tur üst grup yarı finalleri

Vici Gaming vs Evil Geniuses: 2-0

1. Oyun

VG

vs.

EG
80px-BatriderBatrider (iceiceice) 80px-LionLion (Aui_2000)
80px-SniperSniper (Super!) 80px-AbaddonAbadddon (Peterpandam)
80px-Skywrath_MageSkywrath Mage (Fenrir) 80px-LycanLycanthrope (Fear)
80px-EarthshakerEarthshaker (fy) 80px-Nature's_ProphetNature’s Prophet (Universe)
80px-BristlebackBristleback (Black^) 80px-ZeusZeus (SumaiL)

 

Karşılaşmanın ilk oyunu Vici’nin üstünlüğünde başladı. Oyun başında her iki rünü de almayı başaran Vici, nehrin üst kısmında gerçekleşen bir takım mücadelesinde ilk kanı akıtan taraf oldu. Earthshaker ile muazzam bir performans gösteren fy, orta kulvarda SumaiL’in kaçışını engelleyerek Super’in oynadığı Sniper ile kolay bir ölüm elde etmesini sağladı. Rünler üzerindeki baskınlığını bırakmayan VG karşısında Amerikalı takım, orta kulvarda zorlanan SumaiL’e yardımcı olması için Abaddon’ı orta kulvara gönderdi. Earthshaker ile harita genelinde  birbirinden güzel oyunlara imza atan fy, şiddetli bir takım mücadelesinde Echo Slam ile Fear’ın oynadığı Lycan’ı devre dışı bıraktı ve takım arkadaşlarını kurtardı. Black’in olası bir pusudan fy sayesinde kurtulmasından sonra başarılı bir takım mücadelesine giren Vici üst kulvarda 4 EG kahramanını öldürdü. Oyun genelinde EG takım savaşlarında iyi bir performans gösteriyor olmasına rağmen Çinli takımın zaman geçtikçe daha kuvvetli hale gelen Bristleback ile kuvvetli bir direniş gösterdi. 42. dakika sıralarında Amerikalı takımın üssüne giren VG adeta bir katliam gerçekleştirdi. Orta ve alt kulvardaki barakaları alan VG daha sonraları üst kulvarda gerçekleşen bir takım mücadelesinde EG direnişini kırdı ve son barakaları da aldı. Bütün barakalarını kaybettikten sonra daha fazla direnemeyeceğini anlayan EG oyundan çekildi.

2. Oyun

VG

vs.

EG
80px-ClockwerkClockwerk (iceiceice) 80px-Shadow_FiendShadow Fiend (SumaiL)
80px-SniperSniper (Super!) 80px-BeastmasterBeastmaster (Universe)
80px-JuggernautJuggernaut (Black^) 80px-BaneBane Elemental (Peterpandam)
80px-Skywrath_MageSkywrath Mage (fy) 80px-Lone_DruidLone Druid (Fear)
80px-Witch_DoctorWitch Doctor (Fenrir) 80px-MiranaMirana (Aui_2000)

 

Daha kulvar aşaması yeni yeni başlarken oldukça isabetli bir Arrow gönderen Aui_2000 orta kulvarda Sniper’ı yakaladı ve EG ilk kanı döken takım oldu. Orta kulvarda oldukça zor bir zaman geçiren Super; Shadow Fiend, Mirana ve Bane’e karşı üç dakika içerisinde üç defa öldü. Mirana ve Bane ikilisi karşısında zorlanan Vici, soğuk kanlılığını bozmayarak bulabildikleri her pozisyondan yararlanmaya çalıştılar. Fırsatını bulduğunda EG üzerindeki baskıyı artıran VG, 12. dakika sıralarında gerçekleşen bir takım mücadelesinde 4 EG kahramanını öldürdü. Bu mücadele sonrasında EG üzerindeki baskısını sürdürmeye devam eden VG, rahat bir şekilde kulvarları ittirdi ve Lone Druid’i üst üste avladı. Zor kulvarda oynadığı Clockwerk kahramanı ile oldukça isabetli bir Hookshot atan iceiceice, EG takımının tamamını haritadan silinmesini üstüne de bir kulenin yıkılmasını ve bir de Roshan’ın öldürülmesini sağladı. Takım mücadelelerinde iyi bir performans gösteremeyen EG, 29.dakika da gerçekleşen bir mücadele sonucunda tekrar bütün kahramanları kaybetti. Aegis’e sahip olan Sniper ile orta kulvardan ilerleyen VG kayda değer bir direniş görmedi ve finallere gitme hakkını kazanan takım oldu.

Alt grup yarı finalleri ve finali

Secret vs Big God: 2-1

1. Oyun

Secret

vs.

Big God
80px-BatriderBatrider (Zai) 80px-Shadow_FiendShadow Fiend (xiao8)
80px-EarthshakerEarthshaker (KuroKy-) 80px-TidehunterTidehunter (rOtk)
80px-DazzleDazzle (Puppey) 80px-RubickRubick (Lanm)
80px-Drow_RangerDrow Ranger (Arteezy) 80px-MorphlingMorphling (BurNIng)
80px-RazorRazor (s4) 80px-LichLich (iceice)

 

Kulvar aşamasında baskın taraf olan Secret karşısında Çinli oyuncular zor anlar yaşadı. Oluşturdukları üçlü kulvar gayet iyi giderken diğer iki kulvar Secret’a dayanamadı. Oldukça kolay bir oyun geçiren zai, kolay bir altın kazanımı sağladı ve sonrasında Blink Dagger+ Force Staff ikilisi ile birlikte önemli Big God kahramanlarını avlamayı başardı. Oynadığı Rubick ile oldukça iyi bir performans gösteren LaNm, en çok ihtiyaç olunan yerlerde önemli yetenekleri çalarak Big God’ın oyuna tutunmasını sağladı. Tartışmalı bir kaç pozisyon sonrasında Big God tekrar geriye düştü. Altın kazanımı bakımından hemen Secret’ın arkalarında yer almalarına rağmen Çinli takım takım mücadelelerinde Secret’a ve Dazzle’ın Shallow Grave yeteneğine karşı koyamadı. Sırayla barakaları yerle bir eden Secret son bir takım mücadelesinde tekrar galip gelen taraf olarak galibiyeti güvence altına almış oldu.

2. Oyun

Secret

vs.

Big God
80px-Shadow_FiendShadow Fiend (Arteezy) 80px-BatriderBatrider (rOtk)
80px-EarthshakerEarthshaker (KuroKy-) 80px-SniperSniper (xiao8)
80px-ClockwerkClockwerk (zai) 80px-JuggernautJuggernaut (BurNIng)
80px-EnigmaEnigma (Puppey) 80px-RubickRubick (iceice)
80px-Troll_WarlordTroll Warlord (s4) 80px-SilencerSilencer (Lanm)

 

Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir karşılaşma olan ikinci oyunda özellikle xiao8 oynadığı Sniper kahramanı ile öne çıktı. Oyuna iyi başlayan Secret, harita üzerindeki rotasyonları sayesinde Arteezy’nin kulvarında avantajı eline almasını sağladı. Bu sırada BurNing, Juggernaut ile rahatsız edilmeden altın kazanımına devam etti. Özellikle oyunun orta safhalarına doğru harita üzerindeki kontrolünü iyice artıran Secret karşısında zorlanan Big God bu duruma rağmen Secret ile arasındaki farkın artmasına izin vermedi. Clockwerk’ün attığı Hookshotlar Force Staff eşyaları ile karşılanırken xiao8, Secret üzerine mermi yağdırdı. Takım mücadelelerinden sürekli avantajlı bir şekilde çıkan Big God sonunda Secret üssüne girdi ve oyunu bitirdi.

3. Oyun

Secret

vs.

Big God
80px-Shadow_FiendShadow Fiend (Arteezy) 80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (Lanm)
80px-BatriderBatrider (s4) 80px-Faceless_VoidFaceless Void (rOtk)
80px-Witch_DoctorWitch Doctor (KuroKy-) 80px-JuggernautJuggernaut (BurNIng)
80px-BristlebackBristleback (Zai) 80px-Skywrath_MageSkywrath Mage (iceice)
80px-DazzleDazzle (Puppey) 80px-ZeusZeus (xiao8)

 

Orta kulvarı kaybetmiş olmalarına rağmen Big God takımı diğer kulvarlarda oldukça iyi bir vakit geçirdi. Secret kahramanlarını bir bir avlayan ve gittikçe güçlenen Big God, yanlış giden bir takım mücadelesi sonucunda bütün kontrolü Secret’ın eline verdi. Bu durumdan faydalanan Secret, kuleleri alırken hızlı bir şekilde altın kazandı. Üslerine giren Secret’ı kovmak için ellerinden gelen her şeyi yapan Big God, Secret’ın bir sonraki denemesinde artık daha fazla dayanamadı ve Secret’ın barakaları alması ile oyun sona erdi.

Evil Geniuses vs Secret: 2-0

1. Oyun

EG

vs.

Secret
80px-LycanLycanthrope (Fear) 80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (Puppey)
80px-AxeAxe (Universe) 80px-MedusaMedusa (Arteezy)
80px-Witch_DoctorWitch Doctor (Peterpandam) 80px-EarthshakerEarthshaker (KuroKy-)
80px-Skywrath_MageSkywrath Mage (Aui_2000) 80px-BroodmotherBroodmother (zai)
80px-TinkerTinker (SumaiL) 80px-PuckPuck (s4)

 

Secret’ın Axe’ı öldürerek ilk kanı akıtması ve Medusa ile orta kulvarda Tinker’a zorlanması sonucunda başa baş giden birinci oyunda durumlar oyun ortasına gelirken değişti. Axe’ın Blink Dagger eşyasını alması ile gerekli olan ivmeyi elde eden EG, Secret’a nefes aldırmadı. Tinker’ın kulvarları ittirmesi ve kolay bir şekilde altın avantajını ele geçirmesi EG’nin daha rahat hareket etmesine olanak sağladı. Orta kulvarda, 2.kule önünde gerçekleşen bir mücadele sonucunda EG, Secret’ın orta barakalarını yıktı. Geriye kalan barakaları da kısa bir süre içerisinde kaybeden Secret, ilk oyunu kaybeden taraf oldu.

2. Oyun

EG

vs.

Secret
80px-ChenChen (Aui_2000) 80px-Vengeful_SpiritVengeful Spirit (KuroKy-)
80px-LionLion (Peterpandam) 80px-AxeAxe (s4)
80px-MedusaMedusa (Fear) 80px-BristlebackBristleback (Zai)
80px-ClockwerkClockwerk (Universe) 80px-SniperSniper (Arteezy)
80px-BrewmasterBrewmaster (SumaiL) 80px-Ancient_ApparitionAncient Apparition (Puppey)

 

Dota 2 Asya Şampiyonası’nda özelikle uzak doğulu takımlarda sıklıkla gördüğümüz dört kahramanında sırtalayıcı kahramanı koruduğu “four-protect-one” taktiğini kullanan EG’ye karşı Secret, Arteezy için Sniper’ı seçerken bunun yanında iki tane de dayanıklı kahraman seçimi yaptı. Oyunun başlarındaki karşılaşmalarında üstün gelen taraf olan Secret, SumaiL’in zamanında bir Blink Dagger almasını engelleyemedi. 24. dakikada olan önemli bir takım mücadelesi oyundaki dengeleri değiştirdi. Oldukça az kayıp vererek 4 Secret kahramanını devre dışı bırakan EG, sonucunda iki adet 2. seviye kule yok etmeyi başardı. Seçtikleri Medusa kahramanına güvenen EG, ellerinden geldiğince oyun uzatmaya çalıştılar. Oyun uzarken Fear’ın Daedalus eşyasını alması sonrasında Secret savunmaya çekildi. Üslerini korurken iyi bir iş çıkarmalarına rağmen Secret, EG karşısında daha fazla dayanamadı ve oyun 54. dakikada sona erdi. Böylece grup aşamalarında herhangi bir yenilgiye uğramayan Secret’ın DAŞ macerası üçüncülük ile sona erdi.


Dota 2 Asya Şampiyonası’nın sonlanması için artık tek bir karşılaşma kaldı. EG vs VG karşılaşması 9 Şubat 2015’de BO5 formatında yapılacak.

editor
You don't get paid for effort, you get paid based on demand for your skills and your results. Life is not a children's story.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir