Dota 2

Dota 2 Asya Şampiyonası hakkında bilinmesi gerekenler

Dota 2 Asya Şampiyonası, ismindeki Asya ibaresinin aksine,dünya çapında oyuncuların ve takımların katıldığı uluslararası bir turnuvadır. Yine de Dota 2’deki üstünlüklerinden ötürü doğal olarak turnuvada yer alan Asya ekibi sayısı daha fazla oluyor.Perfect World ve MarsTV tarafından organize edilen turnuva, The International 4.5 olarak da adlandırılıyor. Turnuva 3 aşamadan oluşuyor: Ön eleme aşaması, Lig aşaması ve Ana etkinlik. Turnuvaya her sene 8 takım direk olarak çağrılıyor ve 8 takım da ön elemelerden geçerek katılım hakkı kazanıyor. Lig aşamasında 16 takım yarışırken, bu aşamayı son 4 sırada bitiren takımlar eleniyor ve ana etkinlikte turnuvaya 12 takım ile devam ediliyor.

Ön Eleme Aşaması
Ön eleme aşaması Kuzey Amerika elemeleri, Avrupa elemeleri, Asya elemeleri ve Wildcard elemelerinden oluşuyor. Yazıyı yazdığımız tarih itibariyle Dota 2 Asya Şampiyonası 2015 için ön eleme aşamaları tamamlandı ve ikinci aşamada yer alacak takımlar belli oldu.

Şampiyona’nın lig aşamasında katılacak takımlar Kuzey Amerika’dan Cloud9, Avrupa’dan HR.Dota2, Asya’dan Tongfu.WZ, CDEC, EHOME ve Big God oldu. Wildcard ile katılma hakkı kazanan takımlar ise Na’Vi ile HGT olarak belirlendi.

Lig Aşaması
Bu sene 29 Aralık – 2 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan lig aşamasında direk olarak davet edilen 8 takımın ve ön elemelerden gelen 8 takımın kıyasıya maçları gerçekleşecek. Bu aşamada her maç kazanan bir puan alacak ve lig usulü uygulanacak. Tüm maçlar sonlandığında ilk 8 takım 3. aşamada üst grupta, 9-12 arası nda yer alan takımlar alt grupta oynayacak ve son 4 takım da elenecek.

Ana Etkinlik
Son etkinlik 5 şubat- 9 şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. İkili eleme usulüyle geçerli olacak. Etkinlik, The Shanghai Grand Stage’de gerçekleştirilecek. 12,000 kişilik izleyici kapasitesine sahip olan bu salonda büyük kitlelere hitap eden konserler ve diğer spor etkinlikleri de düzenleniyor.

Ödül Dağılımı

  • 1.’ye %42
  • 2.’ye %12
  • 3.’ye %9
  • 4.’ye %7
  • 5. ve 6.’ya %5
  • 7. ve 8.’ye %4
  • 9. ile 12. arasına %1.75
  • 13 ile 16. arasına toplam havuzun %1’i oranında ödül dağıtılacak.

İzleyebileceğiniz Platformlar
İngilizce yayın için: BeyondTheSummit Twitch kanalı

Rusça yayın için: StarLadderTV Twitch kanalı üzerinden turnuvayı takip edebilirsiniz.

Özellikle Dota 2 olmak üzere her türlü eSpor hayranı, takipçisi, çevirmen, sporsever

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir