Dota 2

Dota 2 Asya Şampiyonası lig aşaması: Son gün sonuçları

Team Secret, Dota 2 Asya Şampiyonası lig aşamasında namağlup bir şekilde 15 puanla birinci oldu. İkinci sırayı ise Big God aldı. Lig aşamasından çıkacak son takım henüz belli olmadı. Turnuvada 12. 13. ve 14. sırada aynı puana sahip olan üç takımdan 12.yi belirlemek için beraberlik maçları yapıldı. Rave, TongFu ve CDEC playofflara katılabilmek için kıyasıya mücadele etti fakat yine üç takım da birer galibiyet aldı. 3 Şubat’da tekrar yapılacak maçlarda turnuvaya devam edecek isim ve elenen isimler belli olacak. Sonuçlar çıktığı gibi biz de yazımızı güncelleyeceğiz.

Güncelleme: Beraberlik maçları sonunda NewBee ve MVP.Phoenix son iki sırayı alarak turnuvaya veda etti.

➤ 1. Gün Sonuçları

2. Gün Sonuçları

3. Gün Sonuçları

➤ 4. Gün Sonuçları

35. Tur 

MVP.Phoenix vs CDEC: 0-1

Kore takımı MVP.Phoenix kaybedecek hiç bir şeyinin olmasının verdiği ruh haliyle Ursa’yi seçti. CDEC ise Ursa’nın karşısına üç kişi ile çıkarak Ursa’yı rahatsız etti. Oyun başlarında iki takımda karşılıklı kayıplar verdi ama mikasa’nın Jugger performansı dengeleri değiştirdi. Jugger 6. dakikada 6 kişi öldürerek dengeleri alt üst etti ve Naga’nın rahatça güçlenmesine olanak sağladı. Naga’nın Radience’ı bitirmesiyle de MVP’nin yapacağı pek bir şey kalmadı.

EG vs Secret Team: 0-1

Yenilmez Secret Team unvanını korumaya devam ediyor. EG, Secret’ı zorlasa da maçı kazanamadı. Troll Warlord ile ilk Aegis’ı alan EG oyunun başlarında üstünlüğü ele geçirdi. EG oyunun ilerleyen dakikalarında yaptıklar tercihler ve verdiği kararlar sayesinde Secret’in beklediği açığı verdi. Team Secret 14. galibiyetini 2. Aegis için yapılan takım savaşında garantiledi. Zai, Aegis’i aldı ve bir sonraki kapışmada 4 kişiyi öldürerek EG’nin umutlarını söndürdü.

EHOME vs NewBee: 1-0

MVP gibi NewBee’nin playofflara katılamayacağı kesinleşmişti ama NewBee oyunu bırakmadı. NewBee, kendisi için zor geçen kulvar aşamasından sonra üstünlüğü ele geçirdi ama EHOME kritik anlarda öldürdükleri kahramanlarla dengeleri değiştirdi ve MuShi, Troll Warlord ile Aegis’i kolay bir şekilde almayı başardı. 30. dakikada NewBee’nin orta barakalarını alan EHOME, NewBee üzerinde baskı kurdu ve bu baskıya karşılık veremeyen NewBee bir kez daha kaybetti.

36. Tur

Rave vs HellRaisers: 0-1

Bu oyun HR’nin akılllıca uyguladığı strateji oyunun kaderini belirledi. Rave’in eşya bağımlı kahramanlarının oyun başında tecrübe ve altına ihtiyaç duyacağının farkında olan HR, erkenden kulelere saldırarak Rave’i zor duruma soktu. 25. dakikada Rave’in sadece üssündeki kuleler kalmıştı ve Rave savunmaya çekilmek zorundaydı ama HR’yi savunacak kadar güçlü değildiler. Sonunda ARTES’in Juggernaut ile 4 kişiyi ölürmesiyle HR, barakaları yıktı ve elenmenin eşiğinde olan Rave oyunu bıraktı.

Big God vs ViCi Gaming: 1-0

İzleyenler bu oyunda nasıl geri dönüş yapılacağını öğrendiler. VG karşı takımın kahramanları öldürerek öne geçmeyi planlıyordu ve oyun da tam olarak planladıkları gibi gidiyordu. VG, 16-2 gibi ezici bir skorla öne geçmişti ancak Medusa’yı öldürmek için hazırladıkları pusuda yapılan bir hata bunu tersine çevirdi. Bu noktadan sonra Medusa güçlenerek öldürmesi zor bir hale geldi ve VG ne kadar uğraştıysa da oyunu kurtarmayı başaramadı.

Tongfu vs Na’Vi: 1-0

Tongfu’nun bu maça kazanmaya ihtiyacı vardı ama buna rağmen destekleyici rolünde Juggernaut’u seçerken tereddüt etmediler. Oyun boyunca bir takım diğerine üstün gelemedi. 45. dakika’ya kadar bozulmayan eşitlik Na’Vi’nin önemli bir takım savaşını kaybetmesiyle bozuldu. Bu avantajı kullanarak bir takım savaşı daha alan Tongfu ardından oyunu aldı.

37. Tur 

iG vs Cloud9:0-1

C9, FATA için pek sıradan olmayan Dragon Knight seçimini yaptı. iG ise Naga Siren odaklı bir oyun stratejisi kullandı. iG uygulamak istediği stratejisini uygulamada başarısız oldu. C9’un da kulelere odaklanarak ilerlemesini engelleyemediği için 21. dakikada alt yakın menzilli barakayı veren iG oyunu kaybetti.

EHOME vs MVP.Phoenix: 1-0

MVP, turnuvadaki son maçında fazla zorlamayarak EHOME’a kolay bir galibiyet verdi. Kore temsilcisi MVP takım savaşlarına yönelik seçimler yaptı. EHOME oyun boyu haritayı kontrolü altında tuttu. MVP’nin seçimlerine rağmen her takım savaşından galip çıkan EHOME, MVP’nin 22. dakikada oyunu bırakmasıyla kolay bir galibiyet aldı.

HGT vs LGD: 1-0

38. Tur

NewBee vs. CDEC-Gaming: 1-0

CDEC’in agresif oyun tarzı kendisine zarar verdi. NewBee oyunu sabırla oynayarak Medusa’nın güçlenmesini bekledi. Sonunda Medusa yeterince güçlendiğinde de CDEC’in Medusa’yı durdurması imkansız hale geldi. Medusa odaklı oyun tarzı oyun sonunda meyvesi verdi. Böylelikle NewBee ikinci galibiyetini almış oldu.

Secret vs. Vici Gaming: 1-0

VG maça iyi başladı, kulvarlarda altın ve tecrübe kazanarak Mekansm, Blink Dagger gibi önemli eşyaları erkenden aldılar. VG yakalayabildiği kahramanları kolayca öldürebiliyordu. Enigma ve Earthshaker ile takım savaşlarında da güçlüydüler ancak Secret, Chen ve Clockwerk ile takım savaşlarından üstün çıkmayı bildi ve Sniper’ı oyun dışı ederek oyunu kazandı.

Evil Geniuses vs. Big God: 0-1

EG, Big God’un Medusa seçimine karşı Naga Siren seçimini yaptı. Naga, Medusa her Stone Gaze kullandığında oda son yeteneğini kullanarak takımını kurtaracaktı ve EG bunu planladığı gibi kullanmasına rağmen Big God takım savaşlarını kazandı. Big God’da Shadow Shaman ve BatRider yapılması gerekeni yaparak karşı takımı etkisiz bırakarak galibiyette önemli rol oynadı.

39. Tur

HyperGloryTeam vs. Vici Gaming: 0-1

VG alışılagelmiş TerrorBlade seçiminin yanında Centaur gibi savunmada güçlü, öldürmesi zor olan kahramanları seçti. HGT takım savaşı odaklı seçimler yaptı ancak VG. HGT’ye fırsat sunmadı. VG dakikalar ilerledikçe daha da güçleniyordu ancak bir takım savaşını kaybederek üstünlüğü HGT’ye verdi. Bir sonraki takım savaşına daha organize olarak giren VG takım savaşından galip çıkarak oyunu aldı.

Cloud 9 vs. Evil Geniuses: 0-1

C9 güçlenebilmek için biraz zamana ihtiyacı vardı fakat EG bunun farkındaydı ve bu yüzden oyunun başında agresif bir şekilde oynadı. C9 baskıya dayanamayarak kuleleri vermeye başladı ama bir takım savaşında dengeleri değiştirdi ve bu da önemli eşyaları almalarına fırsat tanıdı. Ancak bu avantaj, EG’nin sabırlı bir şekilde doğru zamanda yaptığı hamleler karşısında etkisiz kaldı.

Rave vs. EHOME: 0-1

Rave yine agresif oyun tarzıyla oyunun ortasında üstünlüğü eline geçirdi. Rave oyundaki advantajını EHOME’un üssüne yaptığı başarısız saldırıda kaybederek EHOME’a bir fırsat sundu. EHOME, Troll Warlord sayesinde kolayca kuleleri ve iki kulvarın barakalarını almayı başardı ve galibiyeti aldı.

40. Tur

Invictus Gaming vs. HyperGloryTeam: 0-1

HGT bu oyuna çok güçlü bir şekilde başladı ve devamını getirerek 20. dakikaya kadar bir sürü kule aldı. HGT bir ara IG’nin savunmasında takılmasına rağmen oyunu almayı bildi.

LGD-Gaming vs. Cloud 9: 0-1

Turnuvanın en çekişmeli geçen maçlarından biri olan bu maçta C9 sadece ana binasında 500 can farkla oyunu kazandı. Oyunun ortasından beri eşitlik söz konusuydu. C9 4. Roshan’ı öldürerek Aegis’i ve Cheese’i almanın verdiği güvenceyle LGD’nin üssüne saldırdı ve Lycan’ı öldürdü. Lycan’ın tekrar dönmesiyle C9 üssüne döndüğünde LGD atağa geçerek takım savaşını kazandı ve ana binaya saldırdı fakat bu sırada EE, LGD’nin üssüne saldırmak için Boots of Travel kullanarak LGD’nin üssüne ışınlandı. Bu yarışta EE tek başına beş kişiye karşı yarışıyordu ama son anda aldığı Desolator ile binayı daha hızlı yıkarak oyunu kazanmayı başardı.

TongFu vs. Hellraisers: 0-1

HR yine kendine özgü agresif tarzıyla Çin temsilcisine zor anlar yaşattı. TongFu birkaç güzel hamle yaparak oyunu çevirmeye çalıştı fakat bu baskıya dayanamayarak oyunu kaybetti.

Puan Durumu

Adsız

Beraberlik maçları

1. Tur

Rave vs. TongFu: 1-0

TongFu bütün kulvarda üstünlük sağlayarak oyuna mükemmel bir şekilde başladı. Orta kulvarda Shadow Fiend neredeyse 3. Defa öldürülecektiki Cast’ın oynadığı Abaddon yardıma yetişti. Bundan sonrasında TongFu il Rosh’ı almayı başardı, rakip takım üssüne girmeye çalıştı fakat bu denemesinde başarısız oldu. Rave aradaki açığı yavaş yavaş kapatmaya çalıştı. Bir sonraki Rosh’u öldüren Rave takımı benzer bir şekilde rakip üsse girmeyi denedi fakat başarısız oldu. Sonunda kıyasıya geçen takım savaşları sonrasında Rave rakip üsse girmeyi başardı ve Shadow Fiend ve Troll Warlord’un altın kazanımı ile Sniper’ı rahat bir şekilde abladı. 55. Dakika civarlarında TongFu barakalarını ve oyunu kaybetti.

CDEC vs. Rave: 1-0

Mirana, Visage ve Vengeful Spirit ile oldukça afresif bir üçlü kuran CDEC, kolay kulvarda ilk kanı elde etmeyi başardı ve Rave’in kullandığı Bristleback ve Io ikilisine karşı oyun başlarında ölümler bulmayı başardı. Maybe’nin oynadığı Drow Ranger ve Aggressif’in oynadığı Batrider’ın altın kazanımları ve Bristleback’in üst kulvarda, birebir bir karşılaşmada Visage’a ölmesi sonucunda işler Rave için zora girdi. Rave, CDEC’in sahip olduğu fiziksel hasara karşı gelemedi ve oyunu olabildiğince uzatmaya çalıştı. Buna rağmen CDEC 30 dakika içinde Rave üssüne girerek oyunu bitirdi.

CDEC vs. TongFu: 0-1

İlk 15 dakikada sadece 5 ölümün olması oyunun uzun süreceğinin göstergesiydi. TongFu kuleleri alarak, ani baskınlardan kaçarak ve ani baskınlar kurarak CDEC üzerindeki altın baskınlığı sağladı. TongFu’da Morphling’in sahip olduğu Etheral Blade ve Eye of Skadi eşyaları karşısında CDEC üstünlük sağlayamadı. CDEC, her ne kadar beklenmedik bir şekilde bir takım mücadelesinden galip çıkan taraf oldu ve zaman kazandı. Bir sonraki takım savaşından da galip çıkması ile durumu eşit hale getirmiş oldu. Karşılaşma bir saate uzarken TongFu’nun aldığı bir Rosh oyunu hareketlendirdi. Sonuç olarak Morphling’in gücüne karşı koyamayan TongFu 66.dakikada oyundan çekilmek zorunda kaldı.

Özellikle Dota 2 olmak üzere her türlü eSpor hayranı, takipçisi, çevirmen, sporsever

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir